Adventní Florencie: voňavý panforte a trhy v německém duchu v renesančních kulisách

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7219x

Advent ve Florencii stojí za to. Užijete si tu vánoční trhy, kluziště i slavnostní výzdobu a tradiční pochoutky.

1 zájezd na téma: Advent – FlorencieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Silvestr ve Florencii se nese v duchu koncertů? Co náměstí, to jiný hudební žánr.

Florencie, hlavní město renesance, celoročně láká miliony kulturychtivých návštěvníků z celého světa. Kdo se rozhodne naplánovat si výlet do této toskánské metropole v prosinci, rozhodně neprohloupí. Jak to tu vypadá a na co se můžete těšit? Představujeme vám Florencii v době adventu.

Vánoční nálada do města přichází se začátkem prosince, kdy jsou zdejší ulice a výlohy snad všech obchodů zkrášlovány vánoční výzdobou. Pravé těšení se na Vánoce začíná od 8. prosince, dne Neposkvrněného početí Panny Marie.

Až se rozsvítí stromeček…

Vánoční strom před florentským dómem Vánoční strom před florentským dómem

V Itálii je na tento den vyhlášen i státní svátek, a tak si většina nadšených Florenťanů nenechá ujít slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Ten hlavní a největší ve Florencii stojí přímo v srdci historického centra města na náměstí Piazza del Duomo. Dóm Santa Maria del Fiore mu tvoří tu nejlepší kulisu a stromu to tady opravdu sluší.

Slavnostní rozsvícení je spojeno s oficiální ceremonií, které se účastní florentský starosta a další představitelé města. Pořádají se koncerty i další doprovodné programy pro malé i velké.

Ve sloupořadí gotického dómu je současně také vystaven ručně dělaný betlém s postavami v životní velikosti. Město zkrášluje až do 6. ledna, kdy se v Itálii slaví svátek Epifanie a škaredá, ale hodná čarodějnice Befana dětem rozdává drobné dárky. V ten den i veškerá vánoční atmosféra ve Florencii definitivně bere za své.

Tradice německých vánočních trhů ve Florencii

Weihnachtsmarkt náměstí Piazza Santa Croce Weihnachtsmarkt náměstí Piazza Santa Croce

I ve Florencii si můžete vánoční atmosféru užívat na adventních trzích. Jejich tradice sice v Itálii nemá tak hluboké kořeny, jako je tomu v případě rakouských nebo německých trhů, ale že by za nimi zdejší vánoční trhy nějak pokulhávaly, se rozhodně říct nedá.

Hlavní florentský adventní trh se ostatně nese v německém duchu. Po Německu mu tady také říkají Weihnachtsmarkt a nutno říct, že rok od roku je tu stále žádanější a vyhledávanější. Na náměstí Piazza Santa Croce se stejnojmenným kostelem stojí přes padesát dřevěných stánků, nabízejících jak vánoční drobnosti, dekorace a dárkové předměty či potřeby k sestavení vlastního betlému, tak také různorodé lákavé pochoutky.

Své stánky s pruhovanými střechami tu mají jak prodejci z Florencie a dalších koutů Itálie, tak i hosté ze zahraničí. Část trhu se soustřeďuje na typické německé vánoční produkty, pochutnáte si tu třeba i na vánočním jablečném štrůdlu.

Tradiční každoroční jarmark Fierucola dell’ Immacolata se ve městě koná vždy 8. prosince na náměstí Piazza Santissima Annunziata. Pro velký úspěch se akce opakuje ještě jednou, těsně před Štědrým dnem.

Adventní stánky stojí také na náměstí Piazza Santo Spirito, v Paláci Corsini i jinde. Vyplatí se zkontrolovat si před jejich návštěvou otevírací dobu, často se totiž jedná pouze o několikadenní akce.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Zimní radovánky 

Florencie pod sněhem Florencie pod sněhem

Zejména děti by si neměly nechat ujít setkání s italským Ježíškem Babbo Natale. Ten má ve Florencii v době adventu otevřeny dveře do své vesničky na náměstí Largo Pietro Annigoni. Tam je také kluziště a na náměstí se pořádají nejrůznější představení a zábavné hry. Street food a neodmyslitelné vánoční stánky ani tady samozřejmě nesmějí chybět.

Další zimní radovánky si malí i velcí mohou užívat v Parterre – multifunkční zóně u náměstí Piazza della Libertà, kam je na prosinec a leden umístěno kluziště. Půjčovna bruslí je samozřejmostí.

Ve čtvrti Obihall se v zimních měsících otevírá Firenze Winter Park, kam se chodí bruslit, klouzat se na sněhu i lyžovat.

Sladké vánoční pochoutky 

Panforte je v Toskánsku oblíbenou vánoční pochoutkou Panforte je v Toskánsku oblíbenou vánoční pochoutkou

A jak si adventní atmosféru ve Florencii náležitě vychutnat? Italové mají jasno: konzumací vánočních sladkostí.

V Toskánsku mezi nimi hraje prim aromatický vánoční chlebíček známý jako panforte  či panpepato. Kdysi ho tu připravovali kořenáři a byl určený pouze pro šlechtu, bohaté a kněží. Ostatní si ho jednoduše nemohli dovolit, protože většina surovin potřebných k jeho výrobě, jako je koření, mandle a pomerančová a cedrová kůra, byly v té době velmi drahé.

Když Florencii v roce 1879 navštívila královna Magherita, připravili tu pro ni speciální panpepato Margherita – jemnější a hustou cukrovo-vanilkovou polevou. Oblíbenou vánoční pochoutkou je tu chlebíček Margherita dodnes.

Čtení na podobné téma5x sladké pokušení italských Vánoc: klasický panettone i regionální pochoutkyPřečíst

Ochutnejte také voňavé sušenky cavalucci, které se, podobně jako třeba cantuccini, namáčejí do vína, nebo mandlové ricciarelli, pocházející z toskánské Sieny. Pandoro a panettone, sladké vánoční pečivo, jsou italskou klasikou, která samozřejmě ani ve Florencii nechybí.

Ještě váháte, jestli do Florencie v prosinci vyrazit? Naše doporučení zní: ano! Zima tu není tak ostrá, u hlavních památek se netísní tolik turistů a místní vánoční atmosféra vás jednoduše nadchne. Nudit se tady rozhodně nebudete.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Adventní Florencie

Prožijte advent ve Florencii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Florencie na téma: Advent

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-florencie-vonavy-panforte-a-trhy-v-nemeckem-duchu-v-renesancnich-kulisach/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024