Náměstí Piazza del Duomo: srdce Florencie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13596x

Florencie má dvě srdce. To občanské tluče na Piazza della Signoria, to náboženské na Piazza del Duomo. Nelze vynechat.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Kávu si na náměstí vychutnejte třeba ve stylové kavárně Scudieri. Funguje zde už od roku 1939.

Tak jako politické srdce Florencie bije na Piazza della Signoria, náboženským srdcem města je náměstí Piazza del Duomo. Když se řekne Florencie, většině turistů se pravděpodobně jako první vybaví právě ikonické stavby stojící na tomto místě. Baptisterium, které je pro většinu Florenťanů tou nejmilejší stavbou ve městě, slavný dóm s Brunelleschiho kupolí či do nebe se tyčící zvonice: to jsou zdejší ikony, nad kterými se návštěvníkům točí hlava. A přitom je náměstí zároveň útulné a vlídné pro všechny. 

Náměstí, které je ve skutečnosti tvořeno náměstími Piazza del Duomo a Piazza San Giovanni, je unikátním komplexem hlavního florentského dómu neboli katedrály Santa Maria del Fiore s věhlasnou Brunelleschiho kupolí, baptisteria s nádhernou vnitřní mozaikovou výzdobou a úchvatnými dveřmi s biblickými motivy, a štíhlé čtvercové Giottovy zvonice, tyčící se do výšky téměř 85 metrů. Všechny stavby spolu architektonicky korespondují a jsou obloženy bílým, zeleným a v případě dómu také světle růžovým mramorem.

Centrum prvního římského města 

Náboženské srdce FlorencieNáboženské srdce Florencie

Náměstí bylo centrem města už v dobách prvního římského osídlení, kdy přesně podél severní strany současného dómu vedly městské hradby. V nedávných dobách zde byly objeveny zbytky římských lázní i dalších budov. Dnešní vzhled začalo náměstí získávat od konce 13. století, kdy se rozhodlo o stavbě současné katedrály na místě někdejšího kostela svaté Reparaty. Ten už totiž rychle se rozrůstajícímu městu a jeho obyvatelům přestával stačit. 

S „politickým“ či chcete-li „občanským“ srdcem města, náměstím Piazza della Signoria, je Piazza del Duomo propojeno ulicí Via dei Calzaiuoli (Ulicí punčochářů). Ta je dnes, stejně jako většina ulic v okolí náměstí, jednou z hlavních městských nákupních tříd. 

Paláce kolem náměstí rozhodně nedělají svému místu ostudu. V jednom z nich sídlí Museo dell'Opera del Duomo, kde si návštěvníci mohou prohlédnout mimo jiné originály mnoha uměleckých děl, odebraných z katedrály, zvonice a baptisteria. Třeba originál Rajské brány nebo soch, které původně zdobily zvonici. 

Strom, který v lednu zezelenal… 

Sloup svatého ZenobiaSloup svatého Zenobia

Všechny ikonické stavby na Piazza del Duomo si zaslouží samostatnou kapitolu. Za zmínku a zastávku ovšem stojí i mnohé další zajímavosti. 

Návštěvníky na náměstí upoutá třeba samostatně stojící sloup sv. Zenobia – Colonna di San Zanobi, vedle baptisteria. Již od roku 1348 označuje místo, kde se údajně odehrál zázrak ve chvíli, kdy tudy byly neseny ostatky florentského biskupa z 5. století, sv. Zenobia. Přemisťovali je tenkrát z katedrály San Lorenzo do nově vzniklého kostela sv. Reparaty, stojícího na místě dnešního dómu. Zbytky onoho kostela jsou pod současným dómem dodnes k vidění. 

Na místě dnešního sloupu údajně stával strom, který se zazelenal přesně v okamžiku, kdy se ho nosítka se světcem dotkla. Jev to byl naprosto unikátní, vše se totiž odehrálo v lednu. Všimněte si, že sloup opravdu zdobí lístečky připomínající vzácnou událost

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Pomoc potřebným, nejstarší zobrazení Florencie i parkoviště pro sanitky 

Loggia del Bigallo, vedle sanitky MisericordiaLoggia del Bigallo, vedle sanitky Misericordia

Zajímavou stavbou je lodžie Bigallo (Loggia del Bigallo) z poloviny 14. století, pojmenovaná podle společnosti Bigallo. Šlo o polyfunkční zařízení pro poutníky, péči o staré a potřebné, sirotčinec, nemocnici i místo, kde se rozdělovalo a darovalo jídlo či oblečení potřebným. V současné době budova hostí muzeum, kde si lze prohlédnout fresku Madona Milosrdenství (Madonna della Misericordia) od Bernarda Daddiho z roku 1342, považovanou za jedno z prvních známých vyobrazení města. Florencie byla tou dobou na vrcholu své hospodářské moci. 

Další podobnou společností sídlící na náměstí je Misericordia. Původně její členové, dobrovolníci, oblékali dlouhou karmínovou tuniku a kapucí měli zakrytou hlavu včetně obličeje, aby si tak zajistili anonymitu. Po roce 1630 v období moru se barva jejich oděvu změnila na černou z důvodu lepšího maskování krve. Dnes funguje Misericordia jako první pomoc a místní sanitky se tak stále těší privilegiu parkovat přímo na Piazza del Duomo. 

Na malém náměstíčku přilehlém k Piazza del Duomo – Piazza delle Pallottole – je možné na zemi spatřit velký kámen, na kterém údajně sedával jeden z nejvýznamnějších italských básníků Dante Alighieri. Odpočíval, přemýšlel a sledoval práce na vznikající katedrále. Vše dokládá pamětní cedulka. 

Sláva patronovi  

Il vero sasso di Dante - Skutečný Dantův kámenIl vero sasso di Dante - Skutečný Dantův kámen

Náměstí je v první řadě důležitým místem setkávání lidí, v Itálii to platí dvojnásob a Florencie je toho jen živým důkazem. V minulosti se tu navíc každoročně odehrávala slavnost sv. Jana (San Giovanni), patrona města – Festa di San Giovanni

Slavila se nejprve patrně jako náboženský svátek a ulice se stávaly jedním velkým jevištěm. Den před svátkem patrona, 23. června, se konala procesí, 24. června následoval průvod. K baptisteriu se patronovi nosily velké votivní svíce a poté se pořádala tradiční soutěž, tzv. Palio dei Bàrberi. Šlo o závody s koňmi, pocházejícími z pouštních oblastí kdesi kolem rovníku. 

Z náměstí Piazza del Duomo jakožto ze srdce města je to všude blízko, ať už se vydáte směrem k Piazza della Signoria a slavné galerii Uffizi či Mostu zlatníků, nebo na opačnou stranu směrem ke kostelu San Lorenzo. Co by kamenem dohodil od náměstí, se nachází hlavní vlakové nádraží a vedle stojící dominikánský kostel Santa Maria Novella, a vydáte-li se na opačnou stranu, za pár minut se ocitnete u slavného františkánského kostela a „florentského Panteonu“ Santa Croce

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-piazza-del-duomo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024