Mešita bakalářů: na první pohled netradiční pojetí... a o to je krásnější!

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 2528x

Mešita bakalářů mezi jinými mešitami vyčnívá. Má skutečně masivní objem a je neobvykle zdobená originálními freskami.

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Malebné městečko Berat bylo v minulosti městem mešit i kostelů, což se však změnilo s příchodem Turků v roce 1417, kteří na albánském jihu preferovali spíše stavby mešit.

Místní obyvatelé však vášeň pro islámské náboženství s Turky nesdíleli, a to i navzdory tomu, že se některé charitativní organizace snažily o šíření salafíjské ideologie.

Neobvyklá mešita

Důkazem toho je Mešita svobodných mládenců postavená ve dvou patrech, která se již na první pohled liší od ostatních albánských mešit.

Její vnější vzhled má masivní objem, neobvykle zdobený originálními freskami, samozřejmě bez lidských postav, jejichž malování islámské náboženství zakazuje (i když v Osmanské říši si s tímto zákazem hlavu příliš nelámali). Ještě neobvyklejší je, že v jejím podloubí naleznete obchod se suvenýry a odvážně střiženými šaty.

Muzeum lidového umění

Kresby na měšitěKresby na měšitě

Mešita svobodných mládenců (Xhamia e Beqarëve), známá také jako Mešita bakalářů, je kulturní a náboženská památka, která se nachází na jihu čtvrti Berat ve spodní části čtvrti Mangalem.

Postavena byla v roce 1827, aby sloužila svobodným obchodníkům různých městských cechů. Kulturní památkou se stala o pár desítek let později v roce 1961. Dnes v sobě ukrývá muzeum lidového umění, které zdobí elegantní architektonické malby datované do let 1827 až 1828, a již zmíněný obchod se suvenýry.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesita-bakalaru/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024