Muzeum Onufri: věnované památce slavného albánského malíře

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2018 • Přečteno 2911x

Onufri byl jedním z nejvíce vyzdvihovaných umělců žijících na přelomu 16. a 17. století.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Národní muzeum Onufri, věnované památce slavného albánského malíře Onufriho, je malá ikonografická výstava, kterou naleznete ve vnitřní části kostela svaté Marie z Blachernae v Beratu. K vidění jsou zde především ikony středověkého malíře Onufriho, ale také díla jeho syna Nikoly či dalších ikonografických malířů.

Legendární umělec Onufri

Muzeum nabízí prohlídku zajímavých dělMuzeum nabízí prohlídku zajímavých děl

Onufri byl jedním z nejvíce vyzdvihovaných umělců žijících na přelomu 16. a 17. století, který se ve svých dílech osvobodil od doposud přísných a jednotvárných linií. Jeho díla vynikají především větší reálností a zvláštní intenzitou barev, které si sám dokázal mistrovsky namíchat.

Onufri se do historie ikonografie nesmazatelně zapsal tím, že byl prvním ikonografem, který kdy ve svých dílech použil růžovou barvu.

Dokonce se mu podařilo vytvořit do té doby nezvyklý odstín červené, kterou nedokázal napodobit žádný z pozdějších světových malířů. Tato barva dostala název Onufriho červená a spekuluje se, že do ní přimíchal něco z granátových jablek.

Muzejní sbírka

Vstup do muzeaVstup do muzea

Onufriho muzeum, otevřené v roce 1986, zahrnuje celkem 173 živých ikonografických děl slavného malíře Onufriho, ale i dalších umělců té doby. Jedním z nejkrásnějších děl je Panna Maria držící v pravé paži Jezulátko, uzavřená kovovými díly krásně zdobenými geometrickými a přírodními motivy.

V muzeu naleznete nejen dva ze sedmi nejstarších (6. a 9. století) dochovaných křesťanských kodexů, které byly objeveny ve zdejším kostele, ale i zajímavé artefakty, jako jsou posvátné nádoby, kryty a pouzdra náboženských knih, výrobky ze dřeva, stříbra, mědi, vlněné koberce a mnoho dalších pozoruhodných předmětů.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-onufri/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024