Co darovat britské královně, která si může pořídit, na co jen pomyslí? Odpoví vám výstava v Londýně

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 5. 2017 • Přečteno 4266x

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost spatřit pohromadě výběr těch nejpodivnějších i nejkrásnějších dárků, které britská královna Alžběta II. obdržela během své vlády…

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Za dobu vládnutí podnikla Alžběta II. 261 oficiálních zahraničních návštěv a nezřídka dostávala poměrně nezvyklé dary. V roce 1972 třeba na Seychelách obdržela dvě želvy.

Do svého diáře si k datu 22. 7. připište, že v londýnském Buckinghamském paláci začíná výstava prezentující originální i kuriózní dárky ze všech koutů světa, jež britská královna Alžběta II. obdržela v průběhu své vlády. Mezi více než dvěma stovkami exponátů narazíte na běžné věci i naprosté rarity, které vás možná překvapí. Hned si řeknete, kdo mohl propánajána obdarovat královnu pytlíkem soli?

Státní dary mají v diplomatických ceremoniálech své pevné místo. Pokud jde o královnu, nesmí se dárce hlavně dopustit žádného protokolárního faux pas. Nad tím, jaký dárek pro britskou panovnici vybrat, si tak už 65 let lámou hlavu významní hodnostáři, velvyslanci i hlavy států. Královna dostává dárky od svých hostů během státních návštěv, od zahraničních delegací nebo při veřejných příležitostech.

Samotná výstava ale rozhodně není jen nudnou přehlídkou honosných dárků. Naopak. Vedle pytlíku soli z ostrůvku Salt Island tu objevíte i model lodi, na níž se plavil nejznámější čínský mořeplavec Čeng Che, či personalizovanou informační ceduli z metra, kterou královna obdržela během návštěvy stanice londýnského metra Aldgate. Při předávání tehdy prohlásila, že jde o vskutku fantastický dárek.   

Na výstavě se objeví i barevný korálkový trůn od Jorubů, jejichž vlast se nachází v jihozápadní části Nigérie. Jorubové si velký počet korálků spojují s bohatstvím a vysokým postavením. Za pozornost stojí také koše upletené z palmových listů ze souostroví Samoa v jižním Pacifiku nebo totem kmene Kwakiutlů ze západního pobřeží Kanady, jehož členové se živí tvorbou masek a totemů. Na konci vyřezávaného totemu je vyobrazen Hromový pták, bouřňák.  

Oficiální dárky nemohou být prodány ani vyměněny, a stávají se proto součástí britské královské sbírky. Dárky smí královna nosit a užívat, ale nejsou považovány za její osobní majetek. Pokud si říkáte, že tohle všechno musíte vidět na vlastní oči, čas na to máte až do 1. října. Do té doby třeba zkuste zjistit, proč z ostrova Salt Island každoročně posílají do Buckinghamského paláce téměř půlkilový pytlík soli… Bližší informace o výstavě najdete přímo na stránkách královské sbírky, Royal Collection Trust.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/co-darovat-britske-kralovne-ktera-si-muze-poridit-na-co-jen-pomysli-odpovi-vam-vystava-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024