Mešita Lala Mustafa Pasha: nejkrásnější ukázka gotické architektury na Kypru

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 4306x

Její majestátní západní průčelí bylo vytvořeno podle vzoru katedrály Notre-Dame ve francouzské Remeši.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Jednou z nejkrásnějších a nejpůsobivějších staveb města Famagusta, ale i celého Kypru, je mešita Lala Mustafa Pasha, která je významnou náboženskou a historickou památkou, ale také pozoruhodnou světovou raritou.

Původně se totiž jednalo o římskokatolickou katedrálu svatého Mikuláše postavenou na přelomu 13. a 14. století během vlády francouzské dynastie Lusignanů.

Nejkrásnější ukázka gotické architektury na Kypru

Přezdívá se jí kyperský RemešPřezdívá se jí kyperský Remeš

Původní římskokatolický chrám je dnes největší středověkou stavbou ve Famagustě a zároveň nejkrásnější ukázkou gotické architektury na Kypru.

Není divu, když na její stavbu dohlíželi přední francouzští architekti, kteří katedrále vnukli typické evropské prvky, a tak svým vzhledem připomíná některý z francouzských gotických chrámů. Její majestátní západní průčelí bylo vytvořeno podle vzoru katedrály Notre-Dame ve francouzské Remeši. Díky této podobě se jí také přezdívá kyperský Remeš.

Přeměna katedrály za vlády osmanské éry

Dobytí města Famagusta Osmany se projevilo i na místní architektuře, a tak byla původní krásná gotická stavba přestavěna na mešitu, jež dostala nový název Lala Mustafa Pasha podle osmanského vojevůdce, který město dobyl. Aby byla stavba v souladu s islámským náboženstvím, byly z ní odstraněny téměř všechny sochy, kříže, vitráže, fresky a malby, které ji zdobily, stejně tak jako většina hrobek a oltářů, a tak dnes ve zdejším interiéru převládá jednoduchost.

Původní stěny byly přemalovány a zůstaly holé. Celé patro je pokryté kobercem s výjimkou jedné malé části v severní apsidě, kde se nachází náhrobek pokrývající poslední místo odpočinku biskupa Etiera z Nabinauxu, o němž se říká, že zemřel v roce 1365. Všechny ostatní pozůstatky byly pravděpodobně odstraněny.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Příklad čisté gotické architektury

Katedrála se přeměnila na mešituKatedrála se přeměnila na mešitu

Přeměna katedrály na mešitu měla jednu zásadní výhodu. Její nové využití ji totiž ušetřilo od přidání barokních doplnění a restaurování, tak jak to bylo provedeno na většině evropských katedrál. Původní architektura zůstala zcela nedotčena, a tak je dnes vzácným příkladem čisté gotické architektury.

Jejími nejvýraznějšími rysy jsou pozůstatky dvou čtyřbokých zvonových věží, které kdysi zdobila jemná okna. Horní části dvou věží však byly těžce poškozeny během útoků v roce 1571 a následným zemětřesením v roce 1735, což mělo za následek jejich zřícení. Při pohledu zblízka můžete i dnes spatřit poškození způsobené osmanským bombardováním.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesita-lala-mustafa-pasha/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024