Fribourg: město nejprestižnějších univerzit ve Švýcarsku

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5696x

Poklady města Fribourg objevíte jen detailním zkoumáním při procházce městem.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nejlepší je si vyzkoušet „nejsmradivější“ jízdu ve Švýcarsku. Samozřejmě nazvanou s nadsázkou, která spíše popisuje princip fungování pozemní lanovky. Do nádrže pod horní kabinkou se ve stanici načerpá odpadní voda, čímž se zvýší její hmotnost, takže spodní vyprázdněný vůz je lehčí a snadno vytažený nahoru po svahu. Takže už jen směle nasedat!

Fribourg, německy také Freiburg, patří mezi další švýcarská „nej“. Jde o nejlépe hlídané tajemství. Navíc je to sympatické dvojjazyčné město s dlouhou tradicí přípravy švýcarské sýrové speciality zvané fondue, o které se dočtete více v článku o švýcarském sýru.

Město má zajímavou historii i atmosféru. Pokud nepatříte mezi turisty, kterým stačí vše vyfotit a jet, mohli byste zde strávit klidně i týden. Díky přítomnosti jedné z nejprestižnějších univerzit ve Švýcarsku žije město ve dne i v noci. Nejlepší je jej poznávat po svých. Ale když se vám budou zdát některé uličky příliš strmé, je k dispozici městský autobus objíždějící prakticky všechna důležitá místa.

Place Python (pojmenované po místním podnikateli, který zde po náboženských nepokojích znovu založil katolickou univerzitu v roce 1889) je nejen místem konání středečních trhů, ale také místem v centru města, odkud vychází tři trasy do krásně zachovalého Starého města.

Dlážděné uličky zdobí tepané lampy a vývěsní štíty hostinců. Pokud si to namíříte k univerzitě, potkáte bývalý jezuitský seminář Collège v St-Michel a projdete se po prastarém krytém schodišti Escaliers du Collège.

Co zde uvidíte?

V centru mapu raději zahoďte, ve změti názvů náměstí byste se stejně ztratili. V historicky nejvýznamnější části zvané Bourg je malý prostor, vlastně centrální náměstí, které má však na každém svém konci jiný název. Takže místo luštění jednotlivých jmen, raději poznávejte bezstarostně památky kolem.

K vidění jsou kostely, radnice a řada šlechtických městských domů, vše lemováno alejemi jilmů a lip. Když budete sestupovat z kopce dolů, bude to pravděpodobně úžasná ulice Grand´Rue. Je to prakticky nedotčený příklad ulice 17.–18. století lemované domy z období baroka, počátku 19. století, rokoka a z časů Ludvíka XVI.

Pravou dominantou města je 73metrová věž impozantní gotické katedrály Cathédrale St-Nicholas. Oceníte krásný tympanon s motivem posledního soudu a v interiéru zejména kapli Božího hrobu s realistickými sochami z pískovce.

Dále je zde i něco pro milovníky muzeí. Zajímavé je rozhodně Musée Gutenberg s expozicemi o knihtisku a vazbě. Mezi neobvyklá muzea patří znamenité Espace Jean Tinguely – Niki de St-Phalle. Uvidíte zde díla manželů narozených přímo ve Fribourgu. Jean je kinetický umělec dvacátého století a jeho exponáty ze železa jsou opravdu netradiční.

Pro vznik těchto skulptur posloužila stará rezavá kola, kousky železa a porůznu nalezené předměty. Jen malý kousek odtud narazíte na poslední z muzeí, Muzeum umění a historie. Nabízí exponáty od středověkého umění, přes kostru sv. Felixe z roku 1755, po sochy svatých a smutnou Tinguelyho plastiku.

Vaši prohlídku města doporučujeme zakončit v nejvíce fotogenické oblasti města, čtvrti Neuveville. Kašny a gotická stavení jsou jen ochutnávkou místní atmosféry.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/fribourg/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024