Region Bern: město medvědů a slavnosti cibule

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7460x

Do města medvědů, Bernu, si zajeďte za magickou atmosférou historie.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Bern je spíše takové maloměsto? Auta v centru nepotkáte, procházkami po městě můžete strávit několik dní, a když je hodně teplo, dá se i vykoupat v řece.

V oblasti kolem Bernu je spousta typické švýcarské krajiny k objevování. Pokud to už ale máte za sebou, vřele doporučujeme návštěvu hlavního města Švýcarska – Bernu. Toto město je totiž na první pohled nesmírně okouzlující. Snad je to jeho polohou na poloostrově dravé řeky Aary či jeho tichými dlážděnými ulicemi lemovanými pískovcovými domy.

Pětisetleté město okouzluje také výhledem na střechy Starého města a vznešené Alpy. O tom, že je Bern hlavním městem rozhodně nevypovídá ani jeho vzhled ani jeho množství populace (130 000).

Zápis na seznam UNESCO je zárukou atraktivnosti a dokazuje, že středověká síť silnic, společně s arkádami, věžemi a kašnami, stojí za návštěvu.

Bär neboli medvěd

A kde že se vzali ti bernští medvědi? Kvůli nim musíme zapátrat v historii založení města. Už v 11. století zde zřejmě stával hrad na kopci Nydegg, nicméně známější je historka ze století dvanáctého o vévodovi Berchtoldovi V., který se na strategickém místě rozhodl vybudovat nové město. A to údajně po svém prvním úlovku v kraji, kterým byl medvěd.

Německy se medvěd řekne Bär a od tohoto slova je odvozen i název města. Přičemž bernský erb s medvědem je známý již z roku 1224. Tradice se udržela dodnes a medvědi jsou nedílnou součástí města v oblasti zvané Bärengraben, tedy medvědí jámy nebo také příkopy. Do tohoto parku zavítá většina návštěvníků, aby obdivovali hnědé chlupáče ve volném výběhu u řeky.

Krásné centrum Bernu je nejlepší si projít pěšky. Jen tak si můžete vychutnat kouzlo zdejších pískovcových domů, podloubí, kašen a monumentálních veřejných budov typu radnice a katedrály. Vše, co zde uvidíte, vzniklo po velkém požáru města, který zničil veškeré dřevěné stavby, v roce 1405.

Staré město bylo obklopeno ze tří stran řekou Aara a čtvrtou stranu uzavírala Berchtoldova hradba, jež původně přímo procházela impozantní hodinovou věží Zytglogge. Ta se dnes nachází přímo v centru Starého města a je symbolem města stejně jako medvěd. Nové hradby ze třináctého století byly posunuty k věži Käfigturm o sto let později. Historie v centru na vás dýchá na každém rohu.

Zajímavosti této oblasti

Zkuste si zažít trošku tradice, například na unikátních slavnostech cibule – Ziebelmärit, které připomínají, že se blíží martinské slavnosti a hody, tedy předzvěst zimy. Už od středověku se ve městě touto dobou objevovaly trhovkyně se zeleninou a cibulí, která byla vyhlášená široko daleko.

Zní to trošku bláznivě, jezdit do Švýcarska za cibulí. Ale ta opravdová bláznivá akce probíhá den před slavnostmi. Tím je masové koupání v divoké řece Aaře. Když si uvědomíte, že jde o čtvrtý týden listopadu, musíte se podivit nad otužilostí místních obyvatel.

Zajímavé je, že město bylo vždy pokrokové. V šestnáctém století přijalo reformaci. Umělo si získat okolní krajinu vítěznými bitvami. V jejich rozpínání je zastavili až Francouzi. V jeho pokrokovosti ho posunul i zdejší patentový úředník A. Einstein, který zde zveřejnil svou teorii relativity a Hermann Hesse, který zde strávil První světovou válku.

Příkladem novodobého rozpínání budiž unikátní čtvrť Kirchenfeld z 20.–30. let minulého století. Nepleťte si jí však se západní Bümpliz, kde se koncentrují arabští, jihoasijští a slovanští přistěhovalci.

Z těch nejmodernějších počinů architektury je potřeba vyzvednout prestižní galerii architektonických děl Zentrum Paul Klee (snad nejznámější švýcarský umělec 19.–20. století) od Renza Piana, nebo také nákupní středisko Westside. I jejich fotbalový stadion je jeden z nejmodernějších, zvaný Stade de Suisse. Vypadá to, že se Bern probouzí do moderní doby, nicméně jeho charakter zůstává pevný a nezměněný.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/region-bern/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024