Muzeum Orsay: milovníkům impresionismu pro radost

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20423x

Kdysi budova nádraží, dnes muzeum i se zachovalou nádražní konstrukcí nabízí nejlákavější expozice impresionistického umění.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V roce 1970 bylo vydáno rozhodnutí k demolici budovy bývalého nádraží? Jacques Duhamel, tehdejší ministr kultury, ale vše zatrhl, a tak i dnes můžeme tyto nádherné prostory obdivovat.

Muzeum Orsay v originálním znění Musée d'Orsay se nachází v krásné budově bývalého železničního nádraží, v samotném srdci Paříže. Zpřístupněno bylo v roce 1986, tedy až 47 let po uzavření tohoto nádraží. Vstupte!

Nádraží je dílem architekta Victora Lalouxe a bylo postaveno na troskách paláce Orsay při příležitosti Světové výstavy v roce 1900. Naštěstí budova unikla demolici, o které se uvažovalo v 70. letech. Mnoho návštěvníků na tomto muzeu lákají především sbírky impresionistického a postimpresionistického umění.

Prohlídka muzea

Veškeré sbírky jsou vystaveny na třech podlažích.

V přízemí se můžete pokochat nejrůznějšími obrazy od Moneta, Maneta, Pissara, Renoira a Degase. Zde se nehrne tolik návštěvníků, proto si můžete v klidu vychutnat obrazy a nejrůznější plastiky. Menší galerie pak nabízejí nejvýznamnější díla klasicismu a realismu.

Kouzelná jsou také postimpresionistická díla od Cézanna, van Gogha či Matisse. První patro předvádí dekorativní umění Art Nouveau, kde můžete najít nejkrásnější obrazy a sochy z období od 2. poloviny 19. století do počátku 20. století.

Mimo jiné se tu rovněž nachází výstava počátků filmové tvorby. Ve druhém patře můžete zhlédnout slavné impresionistické a neoimpresionistické obrazy, které jsou nádherně osvětleny prosklenou střechou.

Na své si zde přijdou i obdivovatelé naturalistického a symbolistického umění. Stejně tak je neopomenutelná hlavní chodba, která doslova přetéká rozmanitě uskupenými sbírkami soch. Tyto sochy ilustrují jakousi všehochuť stylů na přelomu 19. století, kdy klasicistní Gracchiho kenotaf od Eugena Guillama vznikl po boku romantických soch Francoise Rudeho.

Právě Rude byl autorem reliéfu na Vitězném oblouku, který je známý jako La Marseillaise. Velice významná je i socha Mladá baletka od Edgara Degase, jež byla vystavována, již během života tohoto známého umělce. Jednalo se však o jedinou sochu, jelikož většina jeho bronzových soch, které zde dále můžete najít, byla původně z vosku a nalezena až po Degasově smrti.

A to je ten největší rozdíl mezi Degasem a Rodinem, protože sochy Rodina byly vystavovány již během jeho života. Několik děl Rodina i jeho talentované partnerky Camille Claudelové můžete rovněž obdivovat v muzeu Orsay.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-orsay/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024