Grand Palais a Petit Palais: kdysi průmyslové paláce, dnes centrum umění

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13028x

Obrovské stavby z počátku 20. století jsou pozůstatkem velké Světové výstavy. Za návštěvu stály v době své největší slávy, ale stojí za ni i dnes. Zkuste to.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že…

Během první světové války sloužil Velký palác jako vojenská nemocnice? Místní umělci, kteří neodešli na frontu, zde po celou dobu pracovali na zkrášlení pokojů pro nemocné a raněné vojáky.

Návštěvníkům, kteří jsou již v Paříži po několikáté a mají již všechna slavná velká muzea za sebou, doporučujeme vydat se z bulváru Champs Elysées směrem na jih. Na spojnici mezi Invalidovnou a Elysejským palácem, na Avenue Winstona Churchilla, se totiž nacházejí dvě stavby, které při své návštěvě nesmíte vynechat.

Světová výstava v roce 1900

Nádražní budova Gare de LyonNádražní budova Gare de Lyon

Světová výstava v Paříži v roce 1889 měla takový úspěch, že hned po jejím ukončení začaly vznikat plány na další, tentokráte v roce 1900. I díky této Světové výstavě máme v Paříži řadu majestátních a úžasných budov a symbolů města. Krom snad toho nejkrásnějšího pařížského mostu Alexandra III., nádražní budovy Gare de Lyon a Gare d'Orsay (dnes Musée d'Orsay) stojí za zmínku především Grand Palais a Petit Palais, a právě o nich si řekneme víc. 

Grand Palais: chrám módy a umění

Velký průmyslový palácVelký průmyslový palác

Kopule paláce, která zdobí pařížské panorama, je vidět široko daleko a snad ze všech vyhlídek ve městě. Je vysoká 45 metrů, váží více než 8 tun a je vyrobena z oceli a skla. Patnáct tisíc metrů čtverečních plochy se v roce 1993 dočkalo nové skleněné výplně, a tak palác může dalších minimálně devadesát let sloužit jako chrám módy a umění. 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Palác pokaždé jinde a jinak

Každoročně se v Grand Palais konají přehlídky v rámci Pařížského týdne módy, ty z módního domu Chanel byly pod vedením Karla Lagerfelda vždy událostí roku a byly proslulé svou úžasnou výpravou. Pod kopulí tak každoročně vyrostlo zcela jiné místo a návštěvníci i modelky se najednou ocitli například v kasinu, na letišti, v supermarketu nebo v interiérech indického paláce. 

Umění a slavná jména

Výstava v Grand PalaisVýstava v Grand Palais

První velká výstava v Grand Palais proběhla v roce 1905, kdy se na scéně objevili fauvisté. Od té doby se zde vystřídala umělecká díla rozličných směrů, návštěvníci tady mohli vidět například životní dílo Augusta Renoira, Marca Chagalla nebo Williama Turnera. Velké výstavy zde trvají vždy tři až čtyři měsíce a probíhají v tzv. Národní galerii Velkého paláce (Galeries Nationales du Grand Palais).

Zábava pro malé i velké 

Kluziště pro malé i velkéKluziště pro malé i velké

Palais de la Découverte, neboli Muzeum objevů, v Grand Palais zastřešuje interaktivní výstavy, které se věnují různým tématům, ale také planetárium. Dozvíte se tady třeba, jak spolu zvířata komunikují, kdy vznikla země nebo jak funguje počasí. V zimě zde staví i obrovské vnitřní kluziště.

Petit Palais

Malý průmyslový palácMalý průmyslový palác

V menším z paláců sídlí Muzeum krásného umění města Paříže (Musée des Beaux-Arts de la ville de Paris). Ve stálých sbírkách, které jsou zdarma, si tak můžete kromě děl slavných malířů, jako jsou Rembrandt, Claude Monet nebo Paul Cézanne, prohlédnout i středověké a renesanční umělecké předměty, tapisérie nebo čínský porcelán a nástěnné hodiny.

Doporučujeme si po prozkoumání obou paláců užít relax a pohodu na nádvoří Malého paláce, je tady překrásná malá zahrada a několik jezírek.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velky-a-maly-prumyslovy-palac/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024