Most Alexandra III.: nejkrásnější most v Paříži

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23726x

Nejkrásnější most přes Seinu, darovaný z Ruska do Francie, je výrazem rusko-francouzského spojenectví.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

U každého ze čtyř pylonů je alegorická postava? Představují Francii za dob Karla Velikého, Francii renesanční, Francii za Ludvíka XIV. a Francii současnou, moderní.

Světovým výstavám v Paříži vděčíme za mnohé krásné stavby, a především i za některé z největších symbolů města. O tom, že díky Světové výstavě z roku 1889 v Paříži stojí Eiffelova věž, jistě všichni víme.

Nicméně Světová výstava z roku 1900 měla na dnešní Paříž o hodně větší vliv. Nejen, že byla oficiálně spuštěna první linka metra a město bylo poprvé rozsvíceno pomocí elektrického veřejného osvětlení, vzniklo i několik majestátních staveb. Každý jistě někdy slyšel o Grand Palais, Petit Palais, nádraží Gare de Lyon, budově bývalého nádraží Gare d'Orsay (dnes Musée d'Orsay) nebo právě o mostu Alexandra III.

Prusko – francouzské vztahy

Most byl pojmenován po tehdejším caruMost byl pojmenován po tehdejším caru

Na počátku 70. let 19. století proběhl mezi Francií a tehdejším Pruskem konflikt, ve kterém Francie přišla o území Alsaska a Lotrinska a při kterém byl císař Napoleon Bonaparte zajat. Francie se tak proměnila v tzv. Třetí republiku a jako mírové gesto a symbol vzniklého spojenectví mezi Pruskem a Francií byl most pojmenován po tehdejším carovi Alexandru III. Proto v roce 1897 základní kámen mostu položil carův syn, car Mikuláš II.

Stavba

Konstrukce mostu je zázrakem inženýrství 19. stoletíKonstrukce mostu je zázrakem inženýrství 19. století

Most je dlouhý 160 metrů, široký 40 metrů a v každém směru má tři jízdní pruhy, pruh pro cyklisty a široký chodník pro pěší turisty. Konstrukce mostu je zázrakem inženýrství 19. století, neboť se skládá pouze z jednoho mohutného ocelového oblouku. Ten je pouhých 6 metrů vysoký, obecně byl totiž most koncipován tak, aby nepřekážel ve výhledu od Invalidovny na Champs-Élysées. Mimochodem z mostu je na Eiffelovu věž jeden z nejhezčích výhledů.

Aby most držel tak, jak má, musely být na každém z konců mostu postaveny dva mohutné sloupy. Na jejich vrcholcích jsou posazeny pozlacené sochy zobrazující vědu, umění, obchod a průmysl. Od země sloupy hlídají čtyři vyobrazení dějin Francie – éru Karla Velikého, období renesance, vládu Ludvíka XIV. a moderní Francii.

Čeho si lze všimnout pouze z vody, jsou sochy dvou nymf, které jsou ukotveny na stranách mostu. Z jedné strany je vyobrazena a bohatě zdobena nymfa Seiny, na druhé straně je potom podobná nymfa Něvy.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Umělecké dílo

Sousoší na mostěSousoší na mostě

Celý most je plný všemožných dalších uměleckých děl, alegorických sousoší a zdobených zákoutí, lampy ve stylu art nouveau pak dotvářejí dojem, že se člověk prochází po uměleckém díle. Nejeden odborník proto nazývá most první pařížskou galerií umění pod širým nebem a nám nezbývá než souhlasit.

Most ve filmu nebo ve videu? Ano.

Most je oblíbený u novomaželů, protože z něj jsou krásné fotky s EiffelovkouMost je oblíbený u novomaželů, protože z něj jsou krásné fotky s Eiffelovkou

Most je slavný nejen z fotek, velmi oblíbené jsou nejen mezi svatebčany fotky z mostu s Eiffelovou věží v pozadí. Most Alexandra III. se stal kulisou několika filmů, například poslední bondovka Rogera Moora Vyhlídka na vraždu, špionážní thriller Ronin v hlavních rolích s Jeanem Reno a Robertem De Niro nebo film Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. Hudební fanoušci si určitě vzpomenou na klip k písni Someone Like You od Adele nebo Say Something od Mariah Carey.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Francouzské Švýcarsko + MONT BLANC
11. – 15. 7. 2024

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-alexandra-iii/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024