Most Alexandra III.: Nejkrásnější most v Paříži

Veronika Uhrová Veronika Uhrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11116x

Nejkrásnější most přes Seinu, darovaný z Ruska do Francie, je výrazem rusko-francouzského spojenectví.

Vyberte si z našich 51 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

U každého ze čtyř pylonu je alegorická postava? Představují Francii za dob Karla Velikého, Francii renesanční, Francii za Ludvíka XIV. a Francii současnou, moderní.

Most Alexandra III. je nejkrásnější most v Paříži, je poměrně široký a vede přes řeku Seinu, slouží jak autům, tak i chodcům. Z mostu je krásný výhled nejen na Eiffelovku, ale i na obě nábřeží. Výzdoba mostu je přenádherná a velmi bohatá, člověk neví, kam se podívat dříve, jeho zlaté sochy na čtyřech sloupech uvidíte zářit již z dálky.

Základní kámen mostu byl vhozen do Seiny 18. října 1896 mladým ruským carem Mikulášem II. a jeho manželkou Alexandrou Fjodorovnou, když byli na oficiální návštěvě v Paříži.

Most nese jméno ruského cara Alexandra III., otce Mikuláše II., jako výraz rusko-francouzského spojenectví. Stavba byla dokončena v roce 1900 a v roce 1975 byla zařazena mezi historické památky.

Čím je most zajímavý

Na jeho výzdobě se podíleli největší sochaři a známí architekti té doby. Jeho konstrukce se považuje za zázrak inženýrství 19. století. Most je vystavěn z ocele a jeho celková délka činí 108 metrů a šířka 40 metrů. Most má pouhý jeden oblouk vysoký 6 metrů s mohutným rozpětím 107,5 metrů a na každém nábřeží má dva kamenné oblouky.

Protože má most velké rozpětí při malé výšce, byl na koncích vybaven masivními opěrami. Ty představují čtyři sloupy vysoké 17 metrů, které jsou na svých vrcholcích zdobené nádhernými sochami pozlacených Pegasů a ženskými figurami s trubkou, znázorňujícími Slávu.

Samotný most je vyzdoben na krajích skupinami lvů vedených dětmi. Přímo na mostě se nacházejí další alegorická sousoší z bronzu a mědi, představující např. čtyři génie s rybami a korýši, nymfu Něvy s Ruskem a nymfu Seiny s Paříží.

Veronika Uhrová

Veronika UhrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 51 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/most-alexandra-iii/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!