Katedrála Sé v Portu: 900 let stará dominanta města se pyšní jedinečnou architekturou a láká na panoramatické výhledy

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2020 • Přečteno 5657x

Výstavba samotné katedrály začala někdy okolo roku 1110 a dokončena byla o dvě století později.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do PortaZobrazit zájezdy

Prohlídku katedrály a přilehlého biskupského paláce můžete zakončit výstupem na samotný vrchol věže, kde budete odměněni kouzelnými výhledy na řeku Douro i celé okolí.

V kopci nad druhým největším portugalským městem se tyčí impozantní katedrála Nanebevzetí Panny Marie, známá jednoduše jako Sé do Porto. Chrám s téměř tisíciletou historií je nejdůležitější sakrální stavbou ve městě a řadí se mezi vůbec nejstarší památky v zemi. Od roku 1996 zaslouženě figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Svou lehce fádní fasádou na první pohled možná úplně nezaujme, nenechte se ale odradit – uvnitř se skrývají opravdové poklady, které stojí za to vidět. Katedrálu najdete v historickém jádru města, v čele turisty vyhledávaného náměstí Terreiro da Sé. 

Téměř tisíc let starý chrám

Katedrála je lemována dvěma čtvercovitými věžemiKatedrála je lemována dvěma čtvercovitými věžemi

Výstavba samotné katedrály začala někdy okolo roku 1110 a dokončena byla o dvě století později. Od té doby ale uplynulo hodně času, a tak zákonitě musela přijít řada úprav, které ze Sé učinily pozoruhodnou směsici tří architektonických stylů – románského, gotického a barokního, jehož prvky převládají. 

V původním románském slohu se zachovalo průčelí s obrovskou rozetou a hlavní chrámová loď. Uznávaný italský architekt Niccoló Nasoni pak v 18. století nechal postavit barokní portál nad hlavním vchodem a celkově se velmi zasloužil o dnešní podobu stavby. 

Katedrála je lemována dvěma čtvercovitými věžemi s kupolí, z jejichž ochozu je úžasný výhled na město, především pak na řeku Douro a její protější břeh posetý vinnými sklípky, v nichž se vyrábí oblíbené portské víno

Jednolitá kamenná fasáda v kombinaci s cimbuřím a úzkými střílnami vytváří dojem, že se jedná spíše o středověkou pevnost než o církevní svatostánek. Podobně jako u katedrály Sé v Lisabonu to má i zde své opodstatnění – stavba vznikala v dobách portugalské reconquisty, kdy kostely často poskytovaly úkryt před nepřátelskými vojsky. 

Hlavní loď je poměrně úzká a její vysoký strop je krytý valenou klenbou. Kamennou střechu zvenčí podepírá tzv. opěrný systém, který je typickým prvkem gotické architektury. Uvnitř panuje nadpozemské ticho, které v kombinaci s tlumeným světlem vytváří nezaměnitelnou atmosféru. 

Největším tahákem v útrobách chrámu je barokní presbytář s hlavním oltářem a Nasoniho freskami. Nalevo od presbytáře se vyjímá středověká podobizna Panny Marie Vandomské, patronky města, a v kapli vedle ní překrásný stříbrný oltář ze 17. století. K oltáři se váže zajímavá historka: když do města v roce 1807 vtrhla Napoleonova vojska, místním se podařilo tuto cennou památku zachránit tím, že před ni narychlo postavili falešnou stěnu. Nikdo nic nepoznal a oltář je dodnes na svém místě. 

Biskupský palác s gotickou křížovou chodbou

Malované kachličkyMalované kachličky

Přímo z katedrály se pak za symbolický poplatek můžete přesunout do vedlejšího biskupského paláce/muzea. Tomu vévodí gotická křížová chodba ze 14. století, jejíž stěny jsou po celém obvodě pokryté tradičními azulejos. Hlavním motivem precizně malovaných modro-bílých kachliček jsou biblické a mytické příběhy. 

Z nádvoří se dostanete do řady zajímavých komnat, v nichž můžete blíže poznat historii místní diecéze a obdivovat do detailů dotažená umělecká díla. Asi nejzajímavější je kapitulní síň, ve které se scházelo nejvyšší duchovenstvo. Honosné síni dominuje malovaný kazetový strop z dílny italského malíře Paciniho. Malby z roku 1737 symbolizují důležité morální hodnoty. 

Zpřístupněna je také sakristie s bohatou barokní výzdobou nebo kaplička s elegantním dřevěným a kachličkovým obkladem. Minout byste neměli ani místní pokladnici. V prosklených vitrínách se vyjímá menší sbírka artefaktů z dob raného křesťanství. K vidění jsou například hedvábná roucha, pravou kůží svázané liturgické knihy nebo drahocenné šperky – mnohé vyrobené z jihoafrického zlata a stříbra. 

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Praktické informace

Interiér katedrályInteriér katedrály

Katedrála je veřejnosti zpřístupněna denně s výjimkou státních svátků. Vstup do samotného kostela není nijak zpoplatněn, za prohlídku biskupského paláce zaplatíte zhruba 3 eura. Nejsnáze se sem dostanete ze zastávky metra São Bento (žlutá linka D) nebo z vedlejšího stejnojmenného nádraží, jehož vestibul je také zajímavou architektonickou památkou. 

Na prohlídku si vyčleňte alespoň hodinu, uvnitř chrámu je totiž opravdu na co koukat. Pokud byste se chtěli zúčastnit mše svaté, máte možnost každý den od 11 hodin. Katedrála Sé je také jedním z výchozích bodů pro poutníky svatojakubské cesty – právě zde je možné zakoupit tzv. kredenciál (poutnický pas) a začít téměř 250 kilometrů dlouhou pěší pouť do Santiaga de Compostela.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko (Porto)

Za hranice Lisabonu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Porta

Zájezdy do Porta

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-se-porto/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024