Opera v Bruselu: místo, kde se psaly belgické dějiny

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 2359x

Na prknech bruselské opery se psaly, a to doslova, národní dějiny. V roce 1930 přímo v hledišti začalo povstání.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Nejvýznamnější belgická divadelní scéna – Théatre de la Monnaie. Zajímavá nejen architektonicky, ale především jako národní symbol umění i nacionalismu. 

La Monnaie je symbol bruselské kultury. Ačkoli známe Brusel zejména jako administrativní město plné významných budov i organizací, rozhodně by byla škoda opomenout jeho kulturní zázemí. Francouzský název zní Théâtre Royal de la Monnaie, a je to přední kulturní centrum pro všechny milovníky hudby. V současnosti zde sídlí hlavní scéna Národní opery, jaká je ale historie této krásné stavby?

Na prknech bruselské opery se psaly, a to doslova, národní dějiny. V roce 1930 přímo v hledišti začalo povstání, které později přerostlo až v revoluci za národní svéprávnost. Když totiž v průběhu jedné z uvedených her začal tenorista v rámci své písně vybízet ke zbrani, reformní část publika se nenechala pobízet a začala se navážet do konzervativců. Na konci těchto sporů vznikla samostatná Belgie

Na místě mincovny vyrostlo divadlo

Opera vznikla na místě mincovnyOpera vznikla na místě mincovny

V roce 1697 divadlo postavil Gio Paolo Bombarda, a to na místě bývalé mincovny. Odtud také pochází jeho název. Stavební práce trvaly tři roky a dle dobových záznamů se jednalo o velkolepý a otevřený prostor, což také popisoval sám Bombardo, když se snažil vybudovat nejpřepychovější divadlo tehdejší Evropy. 

Náročné 19. století

Interiér prodělal několik rekonstrukcíInteriér prodělal několik rekonstrukcí

V roce 1819 prodělalo divadlo první významnou rekonstrukci, během níž se proměnil celý interiér. O třicet let později ale budovu zcela zdevastoval rozsáhlý požár. Díky pohotovému zásahu a významnosti celé situace se začalo s opravami téměř okamžitě po uhašení všech plamenů. Úctyhodná práce zabrala pouhý rok, než bylo divadlo v roce 1856 znovu otevřeno, a to jako zcela nové.

Takto jej můžeme vidět i v současnosti. Majestátnost budovy umocňují ohromné jónské sloupy s tympanonem. Tento štít nad pomyslnou vstupní branou evokuje antické stavby a jejich honosnost. Celý dojem ještě umocňují stoupající schody, které návštěvníkům připomínají slavnostní atmosféru odehrávající se uvnitř.

Celý interiér je velmi zdobný, převládá barokní styl, proto se již zažilo, že pokud byste měli možnost zhlédnout pouze jedno představení, určitě zvolte takové, které se orientuje k tomuto časovému období. Právě ta totiž bývají, pro svou kulturní hodnotu, oceňována nejvíce. 

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Pro každého něco

K divadlu se dostanete snadnoK divadlu se dostanete snadno

Při prohlídce historické části města vás bude intuitivně navádět vyvýšenina Place des Palais, od kterého je budova divadla pár metrů. Nebojte se, že byste ho minuli, na vrcholu Place des Palais se totiž rozkládá Královský palác a Grand Place, takže rozhodně nemáte šanci zabloudit.

Leda byste následovali podezřelé množství úřednicky vypadajících domorodců, to jste se totiž zřejmě ocitli ve východní části města, kde sídlí mnoho budov a centrálních správ Evropské unie, stačí se však vydat opačným směrem.

Až budete protestovat proti návštěvě opery, zapomeňte na zažité předsudky. V programu divadla si každý vybere to své. Klasiku vyměníte za mluvený recitál nebo taneční představení. Zkrátka, jak je libo.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/opera-v-bruselu/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024