Evropská čtvrť v Bruselu: ať si o ní myslíme cokoli, prostě k němu patří

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9699x

Výstavba této čtvrti měla a stále má své četné kritiky.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Jedním z nejčastějších přívlastků, se kterými se u Bruselu setkáváme, je „hlavní město Evropy“. Ať už si o Evropské unii myslíme cokoli, nesporným faktem je, že v Bruselu je ona „Evropa“ všudypřítomná a drtivá většina návštěvníků na ni během svých toulek městem narazí. Jak to tedy vypadá v bruselské Evropské čtvrti?

Když v roce 1958 vzniklo Evropské hospodářské společenství, předchůdce dnešní Evropské unie, byl za jeho hlavní sídlo zvolen právě Brusel. Za „hlavní město Evropy“ byl však prohlášen až na summitu v Nice v roce 2000, do té doby si podobné označení nárokovala i města Štrasburk nebo Lucemburk, ve kterých významné instituce EU rovněž sídlí.

Od konce padesátých let nicméně hraje Evropská unie v Bruselu svoje Monopoly a mnoho poslanců Evropského parlamentu a administrativních zaměstnanců trvale pracuje právě zde, zejména kvůli snadné dostupnosti ve srovnání s Lucemburkem a Štrasburkem.

Zástupy kritiků Evropské čtvrti

V Bruselu sídlí jedny z nejvýznamnějších evropských institucí, zejména Evropský parlament (hlavní sídlo je však ve Štrasburku), Evropská komise, Rada Evropské unie, Rada ministrů Evropské unie aj. Většina budov, ve které instituce a orgány EU sídlí, se nachází v tzv. Evropské čtvrti, v okolí bruselského Schumannova a Lucemburského náměstí.

Výstavba této čtvrti měla a stále má své četné kritiky. Ti Evropské unii vyčítají zejména to, že obrovské moderní budovy zde rostly a stále rostou bez jakéhokoli ladu a skladu a navíc kvůli nim mizí zástavba historické Leopoldovy čtvrti, vystavěné v 19. století pro bruselskou elitu.

Nechybí ani negativní reakce na to, že v noci se čtvrť stává pouhou masou spících kancelářských budov bez jakéhokoliv života a největší odpůrci pak čtvrť označují třeba za „největší urbanistickou ostudu Evropy“.

Palác Berlaymont: Sídlo Evropské komise

Jednou z nejvýraznějších budov EU v Bruselu je bezesporu sídlo Evropské komise, tedy jakési evropské vlády, v níž má každá členská země po jednom členu. Jméno tzv. Paláce Berlaymont, v němž Komise sídlí, je mezi ostatními budovami v této čtvrti docela výjimečné.

Drtivá většina zdejších budov totiž nese jméno významných osobností evropské integrace 20. století, kdežto tato budova je pojmenována po stavbě, která na tomto místě dříve stávala. Jednalo se o ženský klášter, který založila hraběnka z Berlaymontu. Bruselané však budovu nazývají familiárně a trochu hanlivě „Berlaymonstre“.

Slovo „monstre“, tedy monstrum nebo příšera, odkazuje jednak na její velké rozměry a do jisté míry „ošklivost“ a neosobnost a jednak na to, že v její stavební konstrukci bylo nalezeno velké množství jedovatého azbestu. Stavební práce a rekonstrukce, které vedly k jeho odstranění, se prodražily o několik milionů eur oproti původnímu plánu.

Architekti Beckers a Llalemand při přestavbě vnesly do budovy mimo jiné nové ekologické prvky – toalety se například splachují dešťovou vodou, vzduch spotřebovaný klimatizací ohřívá podzemní garáž apod. Symbolika hvězdiček, které reprezentují EU, se na této budově také odrazila, Palác Berlaymont má totiž hvězdicovitý půdorys.

Když se Evropská komise do paláce nastěhovala, měla EU pouze šest členských států. Dnes jich je už o 22 více, je tedy jasné, že prostory budovy nepostačují. Evropská komise tedy úřaduje také v nedaleké výškové budově Charlemagne a v dalších okolních stavbách. Naproti Paláci Berlaymont najdete Palác Justus Lipsius z narůžovělé žuly, pojmenovaný podle významného vlámského filozofa, který je sídlem Rady Evropské unie.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Evropský parlament: „Rozmar bohů“

Budova Evropského parlamentu je tou největší na půdě Belgie. Evropský parlament má sídla ve třech zemích: ve francouzském Štrasburku, kde se konají hlavní plenární zasedání, v Lucemburku, kde je jeho administrativní centrum a v Bruselu, ve kterém jsou pořádány doplňující zasedání a také schůze výborů.

Bruselský rozlehlý postmoderní palác ze skla a oceli nad Lucemburským náměstím s téměř 400 000 m2 plochy stál celou miliardu eur. Budově se přezdívá „caprice des dieux“ – rozmary bohů. Jednak toto označení odkazuje na přemrštěnou cenu stavby a její ohromnou velikost, jednak na název stejnojmenného francouzského camembertového sýra, který budova svým tvarem připomíná.

Pokud se k budově vypravíme z centra města, tedy z Královské čtvrti (Quartier Royal), procházíme nejprve kolem historické budovy bývalého bruselského nádraží Luxembourg, z nějž dnes zbyla jen historická fasáda, která je pod památkovou ochranou.

Odtud kdysi vyrážely vlaky na Blízký východ a do Indie, mezi nimi mimo jiné také proslulý Orient expres. Dnes v budově sídlí Informační kancelář Evropského parlamentu, tedy jakési kontaktní místo poskytující informace o parlamentu pro novináře, akademiky, ale i širokou veřejnost a pořádající pravidelné přednášky, akce a výstavy.

Mineme-li fasádu bývalého nádraží, vstupujeme již do parlamentního komplexu. Dostáváme se na půlkruhový prostor s názvem „Esplanáda Solidárność“ odkazujícím na polský dělnický odborový svaz Solidarita. Zde se často konají různé akce pro veřejnost pořádané evropskými institucemi.

Vydáme-li se ještě dál, dorazíme na prostranství s vlajkami jednotlivých zemí EU a k budově Paul-Henri Spaak s hlavním jednacím sálem parlamentu. Vchodu do budovy se říká „Protokolární vchod“, protože tudy do Parlamentu vcházejí významné osobnosti, jako například prezidenti a předsedové vlád jednotlivých členských zemí.

Parlamentarium: Interaktivní expozice pro návštěvníky Bruselu

Co však zřejmě běžné návštěvníky z komplexu Evropského parlamentu osloví nejvíce, to je část zvaná Parlamentarium rozkládající se v prostorách vlevo od Esplanády Solidárność. Jedná se o interaktivní expozici se šesti různými oddíly, která vám blíže přiblíží fungování této instituce.

Vstup do ní je zcela zdarma a k dispozici jsou audio průvodci ve všech 24 úředních jazycích EU, tedy také v češtině. Kromě toho zde najdete také občerstvení, toalety a obchod s upomínkovými předměty.

V Parlamentariu jsou k dispozici i speciální prohlídkové okruhy, hry a aktivity pro děti. Pokud byste chtěli nakouknout pod pokličku Evropského parlamentu ještě důkladněji, můžete se zúčastnit také prohlídek Jednacího sálu, při nichž uvidíte mimo jiné i část rozsáhlých uměleckých sbírek, a pokud budete mít štěstí, můžete se dokonce zúčastnit některého z jednání.

Prohlídky Jednacího sálu pro individuální návštěvníky se konají od pondělí do čtvrtka od 10 do 15 hodin a v pátek v 10 hodin. V hlavní turistické sezóně, v červenci a srpnu, je potom k dispozici více termínů.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/evropska-ctvrt/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024