Park Mini-Europe: možnost poznat celou Evropu doslova během několika málo hodin

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 3798x

Park zaujímá plochu 24 000 m² a byl slavnostně otevřen v roce 1989 tehdejším princem Filipem z Belgie.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Samozřejmě neplánujeme adrenalinový výlet, kde byste se museli hnát z jednoho letadla do druhého a v šíleném tempu se snažit poznat ty nejznámější památky z evropských zemí. Známe totiž mnohem praktičtější způsob, jak vašim dětem ukázat, jak doopravdy vypadá londýnský Big Ben nebo italský Vesuv. Když vám navíc řekneme, že to všechno, a ještě mnohem více můžete nalézt na jednom místě, nebudete snad ani věřit. Pojďte se s námi tedy přesvědčit.

Park Mini-Europe

Park zaujímá plochu 24 000 m2Park zaujímá plochu 24 000 m2

Jak již název napovídá, jedná se o park miniatur. Nachází se v bruselském Bruparcku. O jeho unikátnosti svědčí i každoroční návštěvnost, jež dalece přesahuje 300 tisíc turistů. V měřítku 1:25 zde najdete zástupce více než 80 zemí.

Nejedná se pouze o statické budovy, expozice zahrnuje i akční modely, například pohybující se vlaky, vybuchující sopky a na konci se nachází multimediální výstava s názvem Spirit of Europe, která interaktivně představuje Evropskou unii. Park zaujímá plochu 24 000 m² a byl slavnostně otevřen v roce 1989 tehdejším princem Filipem z Belgie. 

Jak to všechno začalo?

Unikátní projekt vznikal kooperací zástupců několika zemíUnikátní projekt vznikal kooperací zástupců několika zemí

Takto rozsáhlý a nákladný projekt samozřejmě vyžadoval značnou přípravu předtím, než se vůbec začal stavět. V roce 1987 bylo vybráno přes sto budov, které splňovaly několik kritérií. V prvé řadě se muselo jednat o místa s přidanou hodnotou v oblasti architektury a kulturního významu.

V potaz přicházely pouze takové stavby, jejichž zmenšenina na požadované měřítko byla vůbec reálná. S tím souvisí titěrná práce hledačů podkladů, kteří měli za úkol sehnat dostatečně podrobné materiály, podle kterých by byli stavitelé schopni převést celou stavbu do zmenšené podoby.

Obrovské množství výkresů, fotografií a stavebních plánů zaměstnávalo přední odborníky. Unikátní projekt vznikal kooperací zástupců několika zemí, kteří absolvovali mnoho workshopů a seminářů, než se pustili do samotného díla. 

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Mravenčí práce aneb trpělivost za všechny prachy

Prvotiny byly postaveny na základní desku, ze které vznikla silikonová formaPrvotiny byly postaveny na základní desku, ze které vznikla silikonová forma

Na začátku jsou jednotlivé části vyřezávány z nejrůznějších materiálů, ať už ze dřeva, lepenky, zkrátka z čehokoli, co umožní co nejvěrnější kopii. Tyto prvotiny byly postaveny na základní desku, ze které vznikla silikonová forma.

Ta byla naplněna pryskyřicí nebo polyesterem. Tyto odlitky pak schnuly několik dnů a nakonec byl vyloupnut finální výsledek. Tento proces je sice velmi přesný, ale neuvěřitelně pomalý. Pro ukázku uveďme příklad katedrály v Santiagu de Compostela. Pokud by měl tento odlitek vyrábět jediný člověk, trvalo by mu to 13 let!

K návštěvě vás již jistě přemlouvat nemusíme, argumentů, proč se na slavné miniatury přijet podívat, padlo víc než dost. Kdybyste však při prohlídce města nevěděli kudy kam, stačí, když se nasměrujete k Atomiu. Slavná zvětšenina základní buňky je výborným orientačním bodem, nachází se totiž jen pár kroků od parku Mini-Europe.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/park-mini-europe/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024