Galerie sv. Huberta: místo, kde se scházeli velikáni, i příjemný kout pro vaši odpolední kávu

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 11. 2019 • Přečteno 3931x

Prosklená nákupní galerie na první pohled nevypadá nijak výjimečně. Zdání ale klame. Čekají vás tady krásné gurmánské i kulturní zážitky.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do BruseluZobrazit zájezdy

Nečekejte obrazy ani výstavy, namísto toho vás čekají místní obchůdky a spousta čokolády. Galerie sv. Huberta v Bruselu je totiž architektonickým skvostem uprostřed rušného města. Máte-li chuť na dobrou kávu, pralinky nebo kulturní zážitky, pak je tohle místem, které vás potěší. 

Pro belgické pralinky jedině sem

Ochutnejte v místních obchůdcích skvělou belgickou čokoláduOchutnejte v místních obchůdcích skvělou belgickou čokoládu

Jedním z největších turistických lákadel v Bruselu je bezesporu Galeries Royales Saint-Hubert. Jedná se o prosklenou nákupní pasáž, která navenek působí poměrně nenápadně, ale její interiér vás dostane.

Celý tento skvost najdete kousek od centrálního náměstí Grand Place, byla by tedy velká škoda ho při návštěvě Bruselu minout. Pojďme celý tento unikát prozkoumat blíže.

Neorenesanční sloh, ve kterém je galerie postavena, připomíná někdejší úspěchy a slávu celé belgické metropole. Jedná se o vůbec nejstarší nákupní galerii v Evropě.

Skládá se ze tří částí – Galerie du Roi, Galerie de la Reine a boční pasáže Galerie des Princes. Obě hlavní pasáže jsou rozděleny kolonádou, která navazuje na ulici Rue des Bouchers. Tuto ulici rozhodně nesmíte minout, je totiž vyhlášená svými gastronomickými experimenty. 

Tak trochu jiné nákupní centrum

Unikátní nákupní centrumUnikátní nákupní centrum

Pasáž navrhl Jean-Pierre Cluysenaer už v roce 1836, trvalo však dlouhých 9 let, než byl plán schválen a začalo se stavět. Co však bylo opožděno zdlouhavými byrokratickými cestami, to bylo dohnáno na stavbě. Celá stavba totiž trvala jen 18 měsíců, slavnostní otevření se konalo 20. června 1847 za účasti krále Leopolda a jeho synů.

Galerie se táhne přes více než 200 metrů. V roce 1860 byla upravena do podoby, jak ji známe dnes. Je vysoká 18 metrů a celé první patro zdobí sochy.

Další zajímavostí je, že až do roku 1965 se používalo hned několik různých názvů k označení jednotlivých částí celé stavby, teprve později se ujal název, jak jej používáme dnes, tedy sv. Hubert.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Po nákupech klidně do divadla

Pořádají se zde i koncertyPořádají se zde i koncerty

V současnosti dobové obchody nahradily butiky s oblečením světových značek, své místo zde však má i tradiční čokoláda. Luxusní pochutina láká nejen turisty, ale i spoustu místních k ochutnávání stále nových a nových příchutí. Takže hledáte-li ideální dárek z cest, tušíme, kam zamíříte.

Po zavírací době obchodů však galerie nezavírá, ba naopak. Stále častěji se zde pořádají koncerty či divadelní představení. Nepřízně počasí se bát nemusíte, zasklená střecha chrání před případným deštěm.

Noční život je umocněn množstvím barů a restaurací, prý se tady se svými přáteli stýkali i takoví velikáni jako Victor Hugo nebo Alexander Dumas, tak co to zkusit také?

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Brusel)

Belgická sestra Paříže

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Bruselu

Zájezdy do Bruselu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galerie-sv.-huberta/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024