Sixtinská kaple: slavné místo volby papeže

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20326x

Výrazně zdobená Sixtinská kaple je pro mnoho lidí hlavním důvodem k návštěvě Vatikánských muzeí.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Sixtinská kaple je pro mnoho lidí hlavním důvodem k návštěvě Vatikánských muzeí. Zde se schází konkláve, které volí nového papeže. Nedávno jím byl zvolen argentinský duchovní Jorge Mario Bergoglio, přijal jméno František.

Kaple byla postavena pro papeže Sixta IV., podle kterého dostala své jméno.

Kaple je světově proslulá díky tomu, že se zde nachází nejslavnější umělecké dílo na světě – Michelangelův Poslední soud. Tato slavná freska pochází z přelomu 15. a 16. století a její autor, renesační umělec Michelangelo, na ní pracoval sám sedm let.

Papež Julius II. pověřil Michelangela výzdobou, ten však zpočátku váhal, zda nabídku přijme, neboť se cítil být především sochařem, nikoli malířem. Jeho fresky v přední části kaple vyobrazují scény z knihy Genesis, můžete zde vidět například Stvoření Adama, Vypovězení Adama a Evy z ráje či Potopu.

Na výzdobě stěn kaple se podíleli i další velikáni, jakými byli například Botticelli, Pinturicchio či Signorelli.

Poslední soud

Tato dramatická freska plná vypjatých emocí zobrazuje mrtvé, jak jsou vytahováni ze svých hrobů a postaveni před Boží hněv. Námět měl tehdy varovat katolíky, aby se nenechali zlákat reformací církve a vytrvali. 

Strop Sixtinské kaple byl restaurován, tudíž mohly být odhaleny vrstvy, které vytvořil Michelangelo, a odděleny od dalších zásahů památkářů.Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sixtinska-kaple/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023