Milánské mrakodrapy: Jak to vypadá, když moderní město míří do výšky?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 5. 2017 • Přečteno 10550x

Milán se pyšní moderními mrakodrapy i nejvyšší budovou v celé Itálii. Ty nejzajímavější velikány, šplhající k nebesům, vám představíme níže.

Vyberte si z našich zájezdů do MilánaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Italsky se mrakodrap řekne grattacielo, což v překladu poukazuje na to, že budova škrábe nebe (grattare il cielo)? Podobně je tomu u anglického skyscraper.

Milán je město, kde se žije v nejvyšším tempu a všechny designové, módní a architektonické novinky tu mají zelenou. Je to moderní metropole plná funkčních a působivých mrakodrapů, které utvářejí osobitou atmosféru města. Právě v lombardské metropoli vyrostla i nejvyšší budova celé Itálie a nejeden z mrakodrapů se tu dotýká nebe. Které to jsou, čím se pyšní a proč byste je rozhodně neměli minout? Představujeme pětici nejzajímavějších milánských „velikánů“!

Až do roku 1954 v Miláně žádný mrakodrap nestál, a to proto, že žádná budova ve městě nesměla převýšit zlatou sošku madony, známou jako madonnina, umístěnou ve výšce 108,5 metru na střeše místního dómu. Se svými 177 metry ji ovšem převýšil třicetipatrový mrakodrap Torre Breda na náměstí Piazza della Repubblica, který projektoval Luigi Mattioni. A milánská obliba výšek od té doby začala psát svou historii...

1. Torre Velasca inspirovaná středověkou věží

Torre Velasca je jednou z mála výškových budov, postavených uvnitř někdejších hradeb Torre Velasca je jednou z mála výškových budov, postavených uvnitř někdejších hradeb

Budovou utvářející panorama centra města je Torre Velasca, která je se svou výškou 106 metrů nejvyšší budovou postavenou uvnitř někdejších městských hradeb. Stala se symbolem města v době velkého ekonomického rozkvětu.

Někteří ji zbožňují, jiní jí opovrhují pro její zvláštní a kdysi výstřední tvar, který se inspiroval jednou z hradních věží milánského Castello Sforzesco (Torre di Bona di Savoia) a měl představovat jakousi moderní podobu středověké italské věže.

2. Pirelli – donedávna nejvyšší v Itálii

Mrakodrap Pirelli je jedním z velikánů utvářejících panorama současného Milána Mrakodrap Pirelli je jedním z velikánů utvářejících panorama současného Milána

Skutečným klenotem města je mrakodrap Pirelli, kterému Miláňané říkají zveličujícím slovem „Pirellone“. Na náměstí Piazza Duca d’Aosta stojí od roku 1960 a projektoval ho Giò Ponti jako sídlo společnosti Pirelli, jejíž pneumatiky zná celý svět.

Přes 50 let se Pirelli se svými 127 metry a 31 patry pyšnil titulem nejvyšší mrakodrap Itálie a dodnes těm nejvyšším rozhodně nedělá žádnou ostudu.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Nenechte si ujít výhled z Palazzo Regione Lombardia

Vyhlídkové 39. patro Palazzo Regione Lombardia je přístupné veřejnosti Vyhlídkové 39. patro Palazzo Regione Lombardia je přístupné veřejnosti

V současné době v budově Pirelli sídlí i několik správních kanceláří regionu Lombardie, většina z nich se ale v roce 2010 přestěhovala do Palazzo Regione Lombardia. Moderní prosklená budova s působivým zaskleným prostorem před vstupem je každou neděli zdarma přístupná veřejnosti.

Po absolvování bezpečnostní kontroly vás za 25 sekund vyveze výtah do vyhlídkového 39. patra, kde vám celé město a jeho okolí bude ležet u nohou. Je to zážitek, který by si návštěvníci Milána rozhodně neměli nechat ujít.

Mezinárodně uznávanou budovou se inspirovali architekti i jinde ve světě, mimo jiné v New Yorku při stavbě Met Life Building.

4. Unicredit. Nejvyšší budova Itálie a její okolí

Unicredit je nejvyšší budovou v celé Itálii Unicredit je nejvyšší budovou v celé Itálii

Aktuálně nejvyšším mrakodrapem Itálie a nejvýraznější budovou milánského panoramatu je věž Unicredit, tyčící se do výšky 231 metrů. Je jasnou známkou toho, že Milán se nehodlá vzdát své ambice být hlavním městem všeho moderního. Nachází se co by kamenem dohodil od historického centra města, nedaleko hlavního vlakového nádraží a nádraží Porta Garibaldi.

Celá okolní zóna je působivou, do výšky mířící moderní a živoucí oblastí. Její srdce bije na vyvýšeném náměstí Piazza Gae Aulenti, navrženém argentinským architektem Cesarem Pelli, který je podepsán i pod projektem mrakodrapu Unicredit.

Náměstí Gae Aulenti nese jméno významné italské architektky a designérky, jejíž práce obdivují lidé nejen v Itálii, ale třeba i v Barceloně, Tokiu či v Paříži. Inaugurováno bylo v roce 2012. Jeho střed, přímo pod mrakodrapem Unicredit, tvoří mělké jezírko obklopené bary i obchůdky.

Milánská oblast Porta Nuova stále voní novotou Milánská oblast Porta Nuova stále voní novotou

Okolní oblast, známá jako Porta Nuova, také výrazně ovlivnila milánské panoráma. Vznikly tu (a stále vznikají) nejen nové výškové budovy, ale i celá městská čtvrť se zázemím. Je to futuristická zóna, která se dotkla nebe.

Své místo tady má mimo jiné Torre Diamante neboli „Diamantone“ – budova, která je seříznutá jako diamant a každý večer září jinými barvami, nebo Torre Solaria, která je se svými 143 metry nejvyšší rezidenční budovou v Itálii.

5. Mrakodrapový les a les na balkonech

Na balkonech Bosco Vertikale bylo vysázeno kolem 1000 stromů Na balkonech Bosco Vertikale bylo vysázeno kolem 1000 stromů

Klenotem mezi milánskými mrakodrapy je bezesporu Bosco Verticale, jakýsi „vertikální les“, pyšnící se řadou mezinárodních ocenění – v roce 2014 byl například ověnčen oceněním Highrise Award jako nejkrásnější mrakodrap světa.

Kdo v něm žije, má bydlení snů. Na první pohled zaujmou především balkony se zelenými stromy, kterých je tu vysazeno kolem 1000. Ty nejen že mrakodrap zkrášlují, ale také ho přirozeně chrání před sluncem i hlukem a čistí a zvlhčují vzduch.

Moderní lokalita Porta Nuova plná mrakodrapů se skleněnými fasádami je stále ve výstavbě, i když z větší části je projekt hotov. Dalším aktuálním projektem je stavba čtvrti City Life na místě někdejšího milánského výstaviště, ve které budou stát tři navzájem souznící mrakodrapy Torre Alianz, Torre Generali a Torre Libeskind.

Tak hlavu vzhůru a hurá do Milána!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Milán)

Za inspirací do Milána

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Milána

Zájezdy do Milána

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/milanske-mrakodrapy/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024