Milánský dóm: jednička v samém srdci města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25835x

Milánský dóm leží v samém srdci města a je jednou z největších gotických katedrál na světě.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Jeden z oltářů byl do dómu umístěn jen proto, aby si Miláňané přes svatostánek nezkracovali cestu na nedaleké tržiště? Umístil ho sem Karel Boromejský.

 

Milánský skvost číslo jedna a místo, kde tluče milánské srdce, to je místní dóm – Duomo di Milano. Stojí v samém srdci města v obležení dalších významných památek a honosných paláců, v místě oblíbených dostaveníček nejen místních obyvatel, a je svědkem milánské historie. Nenechte si ujít výhled z jeho střechy, je nezapomenutelný.

Duomo di Milano je jednou z největších gotických katedrál na světě, do které se vejde kolem 40 000 lidí. To, že se gotická katedrála takových rozměrů nachází právě v Itálii, je trochu s podivem už proto, že tato země jinak gotice příliš nefandila a považovala ji tak trochu za barbarský sloh.

Dílo generací a oblíbené místo dostaveníček

Se stavbou katedrály Narození Panny Marie (Santa Maria Nascente), což je oficiální název milánského dómu, se začalo v roce 1286 z iniciativy Giana Galeazza Viscontiho. Stavba byla vysvěcena v roce 1572, ovšem finálního dokončení se dočkala až v roce 1887. Jedná se o dílo generací, které návštěvníkům bere dech a které ukrývá mnoho skvostných uměleckých děl vysoké hodnoty.

Mramor na stavbu dómu pochází z lomů Candoglia u severoitalského jezera Lago Maggiore. A působí úchvatně, ať už si dóm budete prohlížet v kteroukoliv denní či noční dobu, kdy bývá pěkně nasvícen. Ostatně ani v noci není v okolí nejvýznamnějšího milánského svatostánku liduprázdno, dóm stojí v samém srdci města a náměstí rozprostírající se přímo před jeho čelním portálem je oblíbeným místem nejrůznějších dostaveníček a takřka povinnou zastávkou všech návštěvníků Milána.   

Cennosti v interiéru

Interiér dómu působí poměrně temně, a to i přes to, že sem světlo proniká přes mozaiková okna z 15. století, která patří k největším svého druhu na světě. Vnitřní plocha zabírá 11 700 m2, dóm je dlouhý 157 m a vysoký úctyhodných 108,5 m – přesně tak je vysoká nejvyšší Mariánská věž se sochou Madony. Řeč čísel dále hovoří o tom, že dóm zdobí 3400 soch a jeho střechu 135 věží či věžiček.

V interiéru si můžete prohlédnout různé umělecky cenné malby, kamenické práce a další výzdobu. Na návštěvníky tu čeká i socha svatého Bartoloměje, který byl zaživa stažen z kůže, což se sochaři podařilo realisticky zachytit.

Nad hlavním oltářem visí mohutný kříž, který slouží jako relikviář pro údajný hřeb z Kristova kříže. Za pomoci důmyslného zařízení, které vytvořil Leonardo da Vinci, bývá kříž každoročně spouštěn v Den svatého kříže 14. září.

Interiér katedrály je rozčleněn do pěti podélných a třech příčných lodí. Zdobí ho bohatá mozaikovitá podlaha, na které se podepsal zub času – podlaha je poněkud nerovná, více či méně prošlapaná v závislosti na použitých materiálech. V katedrále jsou uloženy ostatky milánských arcibiskupů a mají tu údajně největší varhany v celé Itálii.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Hodiny, kterými se řídilo město

Když se po příchodu do dómu hlavní branou podíváte vpravo, uvidíte sluneční hodiny. V době astronomického poledne, kdy je Slunce na obloze nejvýše, sem proniká sluneční paprsek, který se promítá na podlahu přesně na zobrazenou rysku. Podél mosazné rysky jsou znamení zvěrokruhu. V 19. století tyto hodiny sloužily k seřizování všech mechanických hodin ve městě.

Být tak v oblacích…

Rozhodně si nenechte ujít návštěvu střechy milánského dómu. Nejen že se z ní naskýtá jedinečný a nezapomenutelný rozhled na město, ale navíc si budete moci pěkně zblízka prohlédnout sochy, věžičky, různé chrliče a další skvosty, které dóm zkrášlují.

Budete se procházet po mramorovém mírně sešikmeném chodníčku a milánské centrální náměstí Piazza del Duomo vám bude ležet u nohou. Uvidíte honosné historické paláce i mrakodrapy moderního Milána. Za dobré viditelnosti se vám rozhled otevře až daleko k vrcholkům Alp. Na nejvyšším místě stojí socha Panny Marie, známá jako Madonnina.

Pokud si na výšlap po svých netroufáte, nemusíte zoufat, na střechu milánského dómu lze také vyjet pohodlně výtahem.

Náměstí Piazza del Duomo, na kterém dóm stojí, obklopují další nejvýznamnější památky ve městě. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha prvního krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II. Je tu také královský palác, který kdysi obývali Habsburkové a dnes se v něm pořádají výstavy umění. Právě z tohoto náměstí také můžete vstoupit do slavné Galerie Viktora Emanuela II., která spojuje Piazza del Duomo se věhlasným operním domem La Scala.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/milansky-dom/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024