Hrad Castello Sforzesco: jeden ze symbolů Milána

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13320x

Hrad Castello Sforzesco je jedním ze symbolů Milána.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Inspirujte se samotnými Miláňany a za odpočinkem se vydejte do parku Sempione, patřícímu k hradu.

Hrad Castello Sforzesco je jedním ze symbolů Milána, je jednou z nejdůležitějších památek ve městě a podle některých dokonce jedním z nejhezčích hradů v celé Itálii. Byl mocenským sídlem zejména rodů Visconti a Sforza. Jeho součástí je rozlehlý park, centrum volného času Miláňanů.

Hrad byl postaven na starším základě z období vlády rodu Visconti v 15. století za vlády Francesca Sforzy. Architektem se stal Antonio Averlino řečený Il Filarete, pocházející z toskánské Florencie.

Během vévodství Ludovica il Moro byl hrad vyzdoben, pracovali tu mimo jiné Bramante či Leonardo da Vinci, který freskami vyzdobil vévodovy síně uvnitř hradu. Z této doby se do dnešních dnů dochovala například tajuplná výzdoba síně Sala delle Asse.

Kdysi mohutná pevnost…

V 16. století hrad přešel do rukou Španělů, kteří Itálii ovládali. Ti hrad využívali zejména jako vojenskou pevnost. Castello Sforzesco získal nový obranný systém. Obrannou funkci zastával i v následujících období za vlády Habsburků i za Napoleona.

Byl to právě Napoleon, kdo v souladu s veřejným míněním nechal část hradu zbořit. Miláňané v něm totiž spatřovali symbol cizí tyranie.  Na rozsáhlé modernizaci celého objektu měl velkou zásluhu architekt Luca Beltrani ve 20. století.

Zásluhy architekta Beltraniho

Luca Beltrani se podílel i na stavbě mohutné 70 metrů vysoké věže z červených cihel, pod níž vede hlavní vstupní brána do celého objektu. Věž je pojmenovaná po toskánském architektovi – Filarete. Luca Beltrani si při její stavbě pomohl dochovanými záznamy o tom, jak vypadala původní věž, která tu stávala. Posloužilo mu mimo jiné pozadí fresky Madonna s dítětem, kterou si dodnes lze v hradu prohlédnout.

Castello Sforzesco tvoří kromě paláců mohutné obranné zdi zdobené cimbuřím, věže, vnitřní dvory i rozlehlý park Parco Sempione, upravený ve stylu anglické zahrady. Je největší zelenou milánskou plochou, kde nejen obyvatelé této metropole rádi tráví svůj volný čas. Park vznikl z velké části na místě bývalého vojenského shromaždiště.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Inspirace i pro mrakodrap

Jednou z hradních věží je věž Torre di Bona di Savoia. Tou se inspirovala stavba 106 metrů vysokého milánského mrakodrapu Torre Velasca, výstřední a kontroverzní budova, která měla být mimo jiné moderní podobou středověké italské věže. Torre Velasca je jedním z nejstarších milánských mrakodrapů, byl postaven v 50. letech 20. století.

Uvnitř hradu dnes má sídlo mnoho významných milánských muzeí, jako například Museo d’Arte Antica (Muzeum antického umění), Museo dei Mobili (Muzeum nábytku), Museo delle Arti Decorativi (Uměleckoprůmyslové muzeum) či Museo degli Strumenti Musicali (Muzeum hudebních nástrojů). Kromě toho tu sídlí obrazárna, historický archiv a knihovna.

V síni známé jako Sala degli Scarlioni stojí Pietà Rondanini, poslední a nedokončené dílo Michelangela z roku 1564, na němž tento velký architekt pracoval v posledních letech svého života.

Kudy k hradu?

Nejlepší je přístup k hradu po ulici Via Dante směrem od centra. Ta je lemovaná paláci z 18. a 19. století a v současné době je pěší zónou s řadou restaurací s venkovním posezením a kaváren. Cestou směrem ke Castello Sforzesco se budete kochat zejména věží Filarete a před ní stojící jezdeckou sochou Garibaldiho, sjednotitele současné Itálie.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-castello-sforzesco/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024