Nákupní horečka v Římě: Kam se vydat pro nejlepší zboží ve městě?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 54340x

Nakupování v Římě může být zábava, i když se vám nechce utrácet.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Jak ušetřit? 

Vydejte se do Říma v období slev. Zimní výprodeje vrcholí v lednu, letní v červenci. 

Není nad to přivézt si z cizí země nějaký (užitečný) suvenýr. Něco na památku, co vám daný výlet bude dlouho připomínat. A stejně tak lákavé je vydat se na nákupy už proto, že při této činnosti nahlédnete do způsobu života místních lidí. Vydejte se v Římě na nákupy a uvidíte, že nakupování může být zábava, i když se vám zrovna nechce utrácet nebo máte trochu hlouběji do kapsy.

Suvenýry 

Turistické suvenýry v Římě často zobrazují nejznámější památkyTuristické suvenýry v Římě často zobrazují nejznámější památky

Nejrůznější upomínkové a dárkové předměty jsou mezi turisty vyhledávaným zbožím. O klasické „cetky“ se v Římě postarají stánkaři i pouliční prodejci všech národností, postávající u většiny turisticky atraktivních památek. Kromě přívěšků, magnetků, hrnečků, růženců, tašek, kapsiček, deštníků a dalších drobnůstek vám tu mnozí pouliční prodavači budou ve velkém nabízet šály a šátky, abyste si v létě měli čím přikrýt holá ramena před vstupem do kostela, pokud zrovna nejste vhodně oblečeni.  Momentálně tu letí také držátka na smartphony k focení selfie.

Proti gustu žádný dišputát, ale co takhle vyrazit na trochu sofistikovanější nákupy?

Mercato: ovoce, zelenina, potraviny... 

Artyčoky - součást tradiční římské kuchyněArtyčoky - součást tradiční římské kuchyně

Snad největším zážitkem je návštěva klasického trhu (mercato) s potravinami, zejména s ovocem a zeleninou. Je tu příjemný šum a díky tomu, že pro místní obyvatele jsou trhy velmi oblíbeným a hojně vyhledávaným zdrojem potravin, zboží je vždy čerstvé a ceny příjemné.

Velké tržnice (ať už kryté či ty na volném prostranství) mají otevřeno každý den kromě neděle od brzkých ranních hodin přibližně do 14 hodin. Na některých se s blížící se zavírací dobou snižují i ceny nabízeného zboží.  

Sáčky s voňavým kořením na Campo de'FioriSáčky s voňavým kořením na Campo de'Fiori

Asi nejznámějším takovým trhem je ten na náměstí Campo de‘ Fiori v centru města. Ovšem chcete-li kolem sebe slyšet spíše italštinu a vidět více Římanů, vydejte se jinam. Možností jsou desítíky, favority jsou: Mercato Via Melaina (na ulici Via Giovanni Conti), Mercato Trionfale (Via Andrea Doria) nedaleko vatikánských muzeí, Mercato Esquilino (Via Pincipe Amedeo) nedaleko stanice Termini, Mercato Italia (Via Catania) a Mercato Testaccio (na náměstí Piazza Testaccio).

Prim vždy hraje ovoce a zelenina, z níž snad nikde nechybějí typicky římské artyčoky. Prodávají se tu sýry dovezené z různých italských regionů, ryby, med, marmelády, nejrůznější pesta i bylinky a koření, díky němuž to na trzích vždy pěkně voní.

Vše je úhledně vyrovnané na pultech, a tak se i pouhá procházka tržištěm stává příjemným zážitkem.

Bleší trhy: možné i nemožné 

Stánky s knihami v Římě nabízejí zboží i pro ty, kteří si v italštině příliš nepočtouStánky s knihami v Římě nabízejí zboží i pro ty, kteří si v italštině příliš nepočtou

Chcete si koupit něco skutečně jedinečného, co nikdo jiný nemá, navíc s přidanou hodnotou hledání? Zavítejte na „mercato delle pulci“ – bleší trh. Ten nejproslulejší, nejznámější a největší v Římě nese název Porta Portese a koná se každou neděli dopoledne v Zátibeří, v oblasti mezi náměstím Piazza di Porta Portese a ulicemi Viale di Trastevere a Via Portuense. Chcete si pořídit třeba píšťalku napodobující zvuk ptáků? Třeba ji tu taky najdete.  

Další větším bleším trhem je Mercato Monti, zaměřený především na oblečení, obuv a módní doplňky. Na tomto mladistvém trhu se rádi soustřeďují módní designéři. Kromě prázdnin je otevřeno každou sobotu a neděli od 10 do 20 h.

Na trhu u Mulvijského mostu (Ponte Milvio)  si na své přijdou hlavně sběratelé: tady se totiž obchoduje se starožitnostmi, a to vždy první a druhou neděli v měsíci.

Občasné jsou také bleší trhy na ulici Via Pietralata, Via Casilina Vecchia, Via Glori a mnohé další.

V Římě na mnoha místech najdete také stánky s použitými knížkami. Nezoufejte, pokud si v italštině nepočtete – ve stáncích narazíte nejen na knížky v jiných jazycích, ale také na komiksy, plakáty, staré mapy či CD. Pro literární skvosty se vydejte třeba k Andělskému hradu na Lungotevere degli Altoviti, k univerzitě La Sapienza na Via Cesare de Lollis nebo k Mulvijskému mostu.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Římská elegance aneb kam za módou 

O italské módě je známo, že snoubí nadčasový styl s aktuálními trendyO italské módě je známo, že snoubí nadčasový styl s aktuálními trendy

O italské módě je známo, že krásně snoubí nadčasový styl s aktuálními trendy. Proč se tedy nejet obléknout právě do Říma?

Toužíte-li po stylovém nakupování na vysoké noze, adresa zní: Via dei Condotti. Na ní a v jejím nejbližším okolí se soustřeďují butiky s nejvyšší (a nejdražší) módou. Španělské schody, na kterých se donedávna každoročně konaly módní přehlídky Donna sotto le stelle, jsou na dohled.

Nemusíte být ale zrovna milionáři, abyste si v „módní čtvrti“ kolem Španělských schodů mohli pořídit něco nového. Stačí si projít celou ulici Via dei Condotti, inspirovat se, a poté se napojit na ulici Via del Corso, další mece nakupování, tentokrát již za příjemnější ceny.

Via del Corso - oblíbená nákupní ulice v ŘíměVia del Corso - oblíbená nákupní ulice v Římě

A takových dlouhých ulic, kde jedna zajímavá výloha střídá druhou, je v Římě spoustu. V centru města to jsou kromě Via del Corso také Via Nazionale, Via Cola di Rienzo, Via Ottaviano, Via Appia Nuova, Via dei Giubbonari a mnohé další.

Rájem pro nákupu chtivé zákazníky jsou v centru Říma také uličky kolem Pantheonu. Právě tady pořídíte kožené kabelky, peněženky, pásky a další doplňky zejména od malých obchodníků s dlouholetou tradicí. Nedaleko v oblasti kolem Palazzo Montecitorio, sídla dolní sněmovny italského parlamentu, zase narazíte na četné obchody s pánskými obleky, košilemi a kravatami.

Dáváte-li raději přednost vysoké koncentraci obchodů v jednom nákupním centru, spíše než brouzdání po římských ulicích a uličkách, vydejte se za nákupy do některého z nákupních center. Mezi ty největší patří Porta di Roma, Euroma2 a Roma Est.

Ať už vás v Římě do obchodů či stánků povede potřeba něco si koupit nebo pouhá zvědavost, nakupujte s rozmyslem a s otevřenýma očima. Nechte se inspirovat a nákupy si – po vzoru samotných Italů – pěkně užijte.

 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakupni-horecka-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024