Platíte za cestovatele s duší spisovatele? Ukažte to třeba výběrem notýsku ze sloního trusu ze Srí Lanky

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 6. 2018 • Přečteno 2627x

Kdo chce prožít šťastnou a spokojenou dovolenou, pořídí si dvě věci: letenku na Srí Lanku a papírového slona pro štěstí ze sloního trusu.

Vyberte si z našich zájezdů na Srí LankuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Sběratelskou raritou je i pivo Un, Kono Kuro (zkráceně Unko) z Japonska, k jehož výrobě se rovněž používá sloní trus. Kromě nezbytného ječmene, chmele a sladu v pivu ucítíte i chuť kávových zrnek vylovených ze sloního trusu.

Moc rádi si pořizujeme zápisky z cest a víme, že úplně stejně je na tom i spousta z vás. Naposledy nám učarovaly originální notýsky, bločky a diáře ze Srí Lanky. Všechny jsou totiž vyrobeny z přírodního papíru ze sloního trusu. Při využití tohoto netradičního materiálu se Srílančané vydali na nejistou půdu, ale trochu riskantní krok se jim vyplatil. Dnes výrobky firmy Maximus míří do celého světa.

Sloni, jak známo, jsou od nepaměti symbolem Srí Lanky i turistickým lákadlem. Pokud si budete chtít ze země slonů odvést třeba prvotřídní čaj, právě slon na obalu vám zaručí, že kupujete produkt, jehož vysokou kvalitu garantuje stát.

Ale i když v očích lidí jsou sloni majestátní, inteligentní a sebevědomá stvoření, jejich výkaly lidskému nosu často zavání zvětralou močí a zahnívajícím listím. Zatímco dříve se tak sloní trus využíval jenom jako ideální hnojivo třeba pro růže, dnes se z něj vyrábí také vyhledávané papírnické zboží. A věřte, že rozhodně nepáchne.  

Tento skvělý nápad se zrodil v roce 1997 v malé vesnici Pinnawala, již proslavil největší sloní sirotčinec na světě. Hotové výrobky ze sloního trusu, od pohlednic přes fotorámečky až po nástěnné dekorace ve tvaru sloní hlavy, dnes putují do více než 30 zemí světa.

Výrobci uvádějí, že z 10 kg sloního trusu lze vyrobit zhruba 600–660 listů papíru velikosti A4. Kvalita a barva papíru se však liší v závislosti na věku, stravě a zubním zdraví slonů. A po jakém papírovém výrobku sáhnete vy?

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Srí Lanka

Prožijte exotiku Cejlonu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Srí Lanku

Zájezdy na Srí Lanku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/platite-za-cestovatele-s-dusi-spisovatele-ukazte-to-i-vyberem-notysku-ze-sloniho-trusu-ze-sri-lanky/Doporučujeme z Srí Lanky

Nejnovější z Srí LankyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024