Bazilika Sacré Coeur: Paříž jako na dlani

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 49612x

Bazilika svatého srdce je jedna z působivých pařížských dominant a stojí na vrcholku Montmartru.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Každou neděli dopoledne si můžete poslechnout zpívanou mši? Na tento zážitek hned tak nezapomenete.

Bazilika je jedna z nejpůsobivějších pařížských dominant, která stojí na vrcholku Montmartru. Sacré coeur v překladu do češtiny znamená Svaté srdce a je tedy zasvěcena Svatému srdci Ježíšovu. Evangelíci se katolíkům vysmívali, jaký prý další Ježíšův orgán budou uctívat. Netušili, jakou slávu si bazilika vyslouží.

Jedinečná, ale zároveň i kontroverzní pařížská památka, byla postavena teprve na konci 19. století. Je tedy poměrně mladá a vznikla také jako památník francouzských vojáků, kteří padli ve francouzsko-pruské válce roku 1871. Jedná se o jeden z nejfotografovanějších pařížských objektů, i přestože tato bazilika bývá pro svůj vzhled častým terčem posměchu a označována jako dílo cukráře.

Podle architektů je to prý estetická hranice kýče. Stavebním materiálem je zde travertin, který vylučuje uhličitan vápenatý a zbarvuje tak průčelí na bílo. Když tedy přijde tento materiál do kontaktu s vodou, má pak samočisticí vlastnosti. Čtyři malé a jedna centrální kupole uprostřed je typicky orientálním rysem této stavby. Věžičkový vzhled, který v sobě ukrývá i klasicistní prvky vytvořil architekt Paul Abadie.

Zajímavosti

Je odtud působivý výhled na Paříž a především večer se stává cílem obrovského množství turistů. I proto je tu vysoká koncentrace nejrůznějších prodavačů suvenýrů, malířů portrétů a umělců různého charakteru, od klasických, typicky francouzských hudebníků, kteří hrají na housle a harmoniky až po pochybné zpěváky anglických hitů.

Bazilika se pne ve 130 metrech nadmořské výšky, což je po Eiffelově věži nejvyšší bod Paříže. Odtud máte jedinečnou možnost zažít pohled pro bohy. Co víc si můžete přát, než mít Paříž jako na dlani za zvuků harmonik, houslí, kytar a někdy dokonce i harf.

Vyjít do hlavní kopule na úplný vrchol můžete přes klenuté krypty, kde můžete cestou v podzemní kapli obdivovat Legentilovo srdce, které je uloženo v kamenné urně. Po schodech pak vystoupáte až do vejčité kopule. Vstupné je 5 euro. Kopule je otevřena denně od 9:00 do 17:45.

Jak nahoru

K bazilice lze vyjet lanovkou, pokud nechcete šlapat do kopce. Jízdné je stejné jako na metro, proto můžete použít volnou jízdenku, která vám zbyla z metra, nebo si ji zakoupit na nástupní stanici. Emotivně silnější a krásnější je však jít nahoru po schodech, po těch samých, jako šla Amélie z Montmartru, hlavní hrdinka ze slavného stejnojmenného filmu.

Můžete se svést vláčkem, který má stanici na Pigalle, jede křivolakými uličkami, jež vystihují atmosféru 19. století, a poté má finální zastávku u baziliky. 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Zvenku

Za pozornost stojí bronzové jezdecké sochy Johanky z Arku a Ludvíka Svatého, což byly jedny z nejoblíbenějších postav francouzské historie. Nelze opomenout ani překrásnou zvonici, která je 83 metrů vysoká a ukrývá v sobě jeden z nejtěžších zvonů na světě – Savoyardu vážící téměř 19 tun.

Samotné srdce zvonu váží 850 kilogramů. Nad vchodem je socha žehnajícího Ježíše Krista. Zaměřte se také na bronzové dveře s překrásnými reliéfy, které představují výjevy z Kristova života, např. Poslední večeři.

Uvnitř

Všimněte si krásné mozaiky představující Ježíše Krista, která dominuje klenutému oltářnímu prostoru. V bazilice se kněží stále modlí za duše zemřelých. Pozoruhodná je zde také zaklenutá krypta.

Otevírací doba

Bazilika je otevřena denně od 6:00 do 22:30 h. Vstup do baziliky je zdarma, platit musíte pouze při vstupu do krypt, které jsou mimo hlavní vchod. 

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sacre-coeur/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024