Velký praktický průvodce pařížskými muzei... aneb Kolik máte času?

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 8. 2023 • Přečteno 2066x

Představujeme vám základ z pařížského muzejního světa a střípek toho, co může metropole nabídnout. Ať už vás zajímá středověké, nebo moderní umění.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Paříž je nejen městem módy a světel, ale také umění. Stovky muzeí, galerií a expozic lákají každoročně miliony návštěvníků k návštěvě francouzské metropole. Je nesmírně těžké vybrat to nejlepší z nejlepších a vypíchnout tady pár nejkrásnějších nebo nejzajímavějších muzeí, když v Paříži existují kromě tradičních muzeí i takové klenoty, jako muzem kanalizace, muzeum netopýrů, muzeum erotiky či muzeum patologie.

Představujeme vám základ z pařížského muzejního světa a střípek toho, co může metropole nabídnout. Ať už vás zajímá středověké, nebo moderní umění, ať jste fanoušky vědy, nebo třeba asijských a afrických kultur a jejich umění, určitě budete mít z čeho vybírat.

1. Nejslavnější a největší muzea

Musée du Quai BranlyMusée du Quai Branly

Největší a nejslavnější muzeum nejen ve Francii, ale pravděpodobně na celém světě je jednoznačně Louvre, to si při návštěvě Paříže nesmíte nechat ujít. Vyrazte obdivovat Monu Lisu, Napoleonovy komnaty nebo třeba obrazy holandských a francouzských mistrů.

Musée d'Orsay je snad nejznámějším muzeem impresionismu a post-impresionismu. V bývalé nádražní budově na břehu řeky Seiny najdete díla takových jmen, jako Claude Monet, Edgar Degas, Auguste Renoir nebo Vincent van Gogh. 

V Tuilerijských zahradách se tak trošku schovává muzeum Oranžérie, které se může pochlubit úžasnou sbírkou evropského umění 20. století. Nejslavnějším dílem je velkoformátový cyklus Leknínů Clauda Moneta.

Muzeum přírodní historie funguje jako botanický institut, kde najdete skleníky a vzácné rostliny. Za zmínku ale stojí i sekce se zvířaty, především Velká galerie evoluce, která mapuje všechny známé tvory od 18. století, od korálů až po velryby. 

Musée du Quai Branly se skládá ze čtyř fascinujících budov, jejichž architektem není nikdo jiný než Jean Nouvel. Pyšní se rozsáhlými sbírkami mimoevropského umění z Asie, Afriky, Oceánie a Severní i Jižní Ameriky.

2. Moderní umění

Centre PompidouCentre Pompidou

Pařížské muzeum moderního umění (Musée d’Art Moderne de Paris) se nachází v úžasné budově Palais de Tokyo, jen kousek od Eiffelovy věže. Čeká tady na vás přibližně 13 000 uměleckých děl z 20. a 21. století, takže například Picasso, Chagall či Modigliani. Za zastavení stojí Matissův sál připomínající kapli nebo nadrozměrné plátno Raoula Dufyho s názvem Elektrická víla.

Centre Pompidou je tak trošku jiným muzeem moderního umění. Multikulturní prostor je využit jako knihovna, hudební centrum a také zde najdete Národní muzeum moderního umění. Tady najdete krom užitého umění i taková jména jako Andy Warhol, Paul Klee nebo Vasilij Kandinskij.

Cité des sciences et de l'industrie je rozlehlý komplex muzejních a vzdělávacích institucí, které si kladou za cíl vzdělávat především děti a mládež v oblasti vědy. Krom planetária, akvária a IMAX kina se zde nachází především muzeum Explora, které je rozděleno do několika tematických vědeckých sekcí. 

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Historie a současnost Paříže

Musée de l’ArméeMusée de l’Armée

Muzeum středověku v Cluny je výjimečné nejen prostorem, ve kterém se nachází, ale taky rozsáhlostí své sbírky. Najdete tady snad vše, co patřilo do středověku – umění, architekturu, užitkové věci denního života, zbraně i různé artefakty.

Musée Carnavalet je muzeem, které se věnuje dějinám Paříže, takže zde najdete vše od paleolitu přes středověk až po období Francouzské revoluce. Příjemným bonusem je to, že stálá sbírka v muzeu je pro návštěvníky zdarma.

Když už jsme u toho života v Paříži, nevynechejte v západním křídle Louvru Musée des Arts Décoratifs. Tady totiž najdete vše, co Pařížané v uplynulých staletích ke svému životu potřebovali. Prohlédnete si dobový nábytek, textil, porcelán či vybavení kuchyní a dámských šperkovnic. A pokud nechcete do Versailles, v muzeu Nissim de Camondo najdete typický nábytek a dekorativní umění z 18. století.

Cité de l’Architecture et du Patrimoine se věnuje Paříži z pohledu architektury a urbanismu. Tady si můžete prohlédnout nejkrásnější francouzské stavby od středověku až po současnost. Dokonce zde mají i část expozice ve 3D.

Musée de l’Armée je obrovské muzeum věnované francouzské vojenské historii. Tady na vás čekají zbraně, uniformy a spousta jiných artefaktů z dlouhé historie francouzských konfliktů. Pod zlatou kopulí se můžete pokolonit Napoleonovi, který je zde v hrobce pohřben.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pruvodce-parizskymi-muzei/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024