Rady na cestu do Paříže aneb Jaké chyby nedělat ve slavné metropoli nad Seinou

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21308x

Návštěva Paříže bez problémů? Vyhněte se problémům a chovejte se jako Pařížan.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Jedete do Paříže? Neumíte francouzsky a bojíte se pařížského metra? Tak to jste u nás správně. Naši průvodci dali dohromady nejzbytečnější chyby, které turisté v oblíbené metropoli dělají a připravili osm dobrých rad, jak se jim vyvarovat. Poučte se, připravte se a vězte, že si tentokrát budete ve městě připadat jako rodilý Pařížan!

1. Jezdit taxíkem

Taxíky nejsou řešení, raději využijte metroTaxíky nejsou řešení, raději využijte metro

Pařížské taxíky nejsou ikonou města jako například ty v Londýně či New Yorku, navíc jsou jedny z nejdražších v Evropě. Buďte proto jako místní a jezděte metrem. Metro bylo slavnostně otevřeno při příležitosti Světové výstavy v roce 1900, má 14 linek a každá linka má svou barvu, tratě jsou dlouhé přes 200 kilometrů.

Čtení na podobné témaDoprava po Paříži: metrem, autobusem nebo romanticky lodí po SeiněPřečíst

Tip: Pokud plánujete delší pobyt a častější přesuny metrem, doporučujeme koupit si „carnet“ – balíček deseti jízdenek za zvýhodněnou cenu. A jízdenku nevyhazujte dřív, než metro opravdu opustíte.

2. Nemluvit francouzsky

Chápeme, že naučit se plynně francouzsky není nic jednoduchého, ale základní fráze jako Dobrý den (Bon jour) nebo Dobrý večer (Bon soir), Děkuji (Merci) nebo S dovolením (Excusez-moi nebo Pardon) se vám budou hodit. Francouzi sice poznají, že nejste „jejich“, ale snaha se cení a určitě na ně uděláte dobrý dojem. A úsměv taky nic nestojí.

Tip: Když k Bon jour přidáte ještě Ça va? (Jak se máte?), tak vás budou milovat!

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Platit za vodu

                         

V restauracích neplaťte za vodu, objednejte si karafu, tzv. carafe, a donesou vám vodu ve džbánku zdarma. Pokud si objednáte prostě vodu (l‘eau/water), dostanete balenou a předraženou.

Čtení na podobné témaWallaceovy fontány: voda zdarma pro Paříž a její turisty od bohatého mecenáše už od. 19. stoletíPřečíst

4. Nepřehánět to s dýšky

Dát dýško obsluze, pokud jste spokojeni s jejich servisem, je slušností a vděkem. Nicméně Francouzi mají dýško již započítané v ceně, většinou se pohybuje kolem 10–15 % a najdete jej na účtu. Dát pár drobných klidně můžete, dokonce se to i očekává, ale je to spíš symbolický akt.

5. Bydlet mimo centrum

Bydlení mimo centrum má své výhodyBydlení mimo centrum má své výhody

Chcete ušetřit náklady, a proto plánujete zaplatit si hotel někde mimo centrum? Tím však nic neušetříte a navíc strávíte spoustu času dojížděním do centra.

Ideální variantou je najít si nějaký malý hotýlek mimo hlavní centrum, ale v blízkosti metra. Poznáte život typických Pařížanů, ochutnáte typickou francouzskou kuchyni včetně snídaně a budete se připadat jako místní.

6. Nechat se okrást nebo napálit

Místní, především menšinoví obyvatelé, mají různé způsoby, jak si přivydělat pár eur. Zejména se soustředí na neznalé turisty, ti jsou pro ně snadný cíl. Kdokoliv, kdo po vás bude chtít podpis, tvrdit vám, že jste ztratili prstýnek nebo se na vás tlačit v metru, se vás bude snažit obrat o peníze.

Nenechte se k ničemu přesvědčit a nebuďte zbytečně laxní a hlídejte si své věci. Všem podivným“ individuím říkejte rázné NON.

Čtení na podobné témaKaždodenní nástrahy Paříže: tipy, na co si dát pozor při návštěvě francouzské metropolePřečíst

7. Užívat si výhled jen z Eiffelovky

Užijte si plavbu po řece SeiněUžijte si plavbu po řece Seině

Samozřejmě, že je Eiffelova věž nejznámější symbol Paříže a každý by se měl alespoň jednou za život nechat vyvézt výtahem nahoru do třetího patra a užít si tak jeden z nejhezčích pohledů na Paříž, nicméně ve městě je spousta jiných míst, ze kterých je možná výhled na Paříž ještě hezčí.

Vyzkoušejte večerní plavbu po Seině, protože z paluby lodi uvidíte všechny důležité památky překrásně nasvícené. Další variantou je mrakodrap Montparnasse, který je o něco levnější než Eiffelova věž, nejsou tam takové fronty a hlavně vidíte Paříž v celé své kráse. Pařížané říkají, že nejkrásnější pohled na město je z mrakodrapu právě proto, že mrakodrap nevidíte.

8. Stát frontu před památkami

Chcete-li si ušetřit spoustu času a hlavně nervů, vydejte se za vaší cílovou památkou hned ráno, nebo si kupte vstupenku předem. Lístky na spoustu památek se dají online koupit i den předem, u některých však musíte nakupovat s větším předstihem. Vyhnete se dlouhým frontám a ušetřený čas můžete věnovat gastronomickému zážitku v některé z typických pařížských restaurací.

Tip: Zajděte do restaurace na menu za pevnou cenu. Ve městě seženete za 15 EUR výborný tříchodový oběd.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-parize-nedelejte-chyby/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024