Montparnasse: čtvrť talentovaných umělců

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17372x

Čtvrť, kde se scházeli umělci, poté co se přesídlili z Montmartru. Místo bydliště Milana Kundery či J. Paula Belmonda.

Vyberte si z našich 42 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V roce 1995 se na tuto budovu vyšplhal Alain „Spiderman“ Robert, který na nahoru vylezl bez horolezeckých pomůcek, pouze za pomoci svých rukou a nohou?

Montparnasse je čtvrť Paříže, kde se nacházejí idylické dvorky osázené zelení a ateliéry, ve kterých tvořili, a dodnes tvoří, velcí umělci nejen z Francie. Na druhou stranu čítá taková nej, jakým je třeba nejvyšší mrakodrap ve městě.

Například v Chemin du Montparnasse za První světové války svá díla vytvářeli Picasso, Matisse či Modigliani. Zdejší nízké ceny přilákaly i Hemingwaye. V montparnasských hospůdkách, které si umělci oblíbili, se scházejí lidé dodnes.

V této čtvrti nejen že žil Jean Paul Belmondo v jednom z obyčejných činžáků, ale málokdo ví, že tu má byt i Milan Kundera, světově proslulý česko-franouzský spisovatel, který díky svému literárnímu dílu Kniha smíchu a zapomnění byl roku 1979 zbaven českého občanství.

Později získal občanství francouzské, a poté, co byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, ho opět prohlásili za čestného brněnského rodáka a získal zpět své občanství české. Způsob reakce české byrokracie si zde můžeme vysvětlovat několika způsoby, nejlépe tuto situaci však můžeme vystihnout typickým francouzským slovem - bizarní.

Název

Název Montparnasse byl poprvé ironicky užit v 17. století, kdy studenti na „kopci suti“ předváděli svá umělecká díla. Ve starověkém Řecku byl totiž Parnas zasvěcen poezii, kráse a hudbě.

Tour Montparnasse

Jedná se o mrakodrap, který měří 210 metrů a pochází z roku 1972. Svého času to byla nevyšší budova ve městě, předčila ji však stavba, která se jmenuje Tour First. Nejvyšší stavbou ale samozřejmě nadále zůstává Eiffelova věž, která měří 324 metrů. Mrakodrap má čistě administrativní využití, v 58 patrech jsou především kanceláře.

Na vrcholu této administrativní budovy je nejvýše položená pařížská vyhlídková terasa, která vám poskytne Paříž jako na dlani.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Cimetière du Montparnasse

Tento hřbitov je třetí nejmenší po hřibotvě Père Lachaise a hřbitově na Montmartru, ale neznamená to, že je méně okázalý. Rozděluje se na tzv. Petit Cimetère a Grand Cimetière (Malý a Velký hřbitov). Už na první pohled je zřetelné, že není tak romantický jako Père Lachaise, nicméně i tak jsou zde pochováni mnozí z francouzských velikánů a intelektuálů.

Na co tu můžete narazit je právě úchvatné hřbitovní umění. Například Baudelairův pomník představuje ležící postavu ovinutou, stejně jako bývaly mumie, s tváří jeho portrétu. Nad básníkovým obrazem je pak zamyšlená hlava démona. Mezi nejkontroverznější náhrobky však řadíme hrobku rodiny Pigeonů, kde manželský pár leží v obrovské bronzovo-kamenné posteli.

Na zdejším hřbitově odpočívají například i existencialista Jeana Paul Satre a jeho drahá polovička (také spisovatelka) Simone de Beauvoir. Cimetière du Montparnasse se stal místem odpočinku i pro světoznámého romanopisce Guy de Maupassanta.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 42 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/montparnasse/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024