Rakouské průvody čertů: fascinující předvánoční zážitek pro malé i velké diváky

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 118555x

Rakouské průvody čertů jsou opravdu nevšedním zážitkem pro malé i velké diváky.

17 zájezdů na téma: Advent – RakouskoZobrazit zájezdy

Co by bylo dobro bez zla? Tradici Mikuláše, čerta a anděla máme s našimi jižními sousedy společnou. Rakušané však mají jeden zvyk, který v našich krajích rozšířený není – velkolepé průvody čertů, kterých se každoročně účastní tisíce diváků. A do roztomilých čertíků mají pekelníci dost daleko. Čertí průvody jsou totiž nahlédnutím přímo do horoucích pekel, při kterém leckdy tuhne krev v žilách i těm nejotrlejším!

Jen ten, kdo pozná zlého čerta, může si vážit hodného Mikuláše. Počátky známé postavy čerta ale nelze hledat jen v protikladu křesťanské kultury mezi hodným Mikulášem a zlým čertem, nýbrž ještě v dobách dávné pohanské mytologie, kdy postavy podobné čertům symbolizovaly vyhánění zimy a byly také magickým symbolem plodnosti předkřesťanských kultur.

Vzory už v řecké mytologii

Průvod čertů v RetzuPrůvod čertů v Retzu

V řecké a římské mytologii existovali bohové podobní dnešním čertům. Starořecký bůh Pan, bůh lesů, pastvin, pastýřů a lovců, byl porostlý srstí, měl rohy i kozí kopyta a ocas.

V Rakousku byla postava čerta hojně rozšířena až do dob inkvizice, za které bylo pod trestem smrti zakázáno převlékat se za ďábelské postavy. Tento pradávný zimní zvyk byl v Rakousku i přes zákaz nadále praktikován v odlehlých a těžko dostupných oblastech. Dnes kráčí pekelníci hrdě středem města v několikasethlavém davu. 

Pekelníci jako vykonavatelé pořádku?

Čertí masky nahánějí hrůzu. Čertí masky nahánějí hrůzu.

V polovině 17. století se z prostředí klášterních škol rozšířil mezi prosté obyvatele zvyk návštěv Mikuláše a čerta v domácnostech. Postupem času býval tento lidový obyčej zakazován a nadále opět povolován církevní i světskou vrchností. Čerti v jednotlivých obcích dříve často působili také jako jakýsi druh společenské kontroly – kárali obyvatele za nevhodné chování, trestali lakomé selky a hrozili příliš přísným hospodářům.

V dobách osvícenství byli čerti považováni za zastaralý přežitek, za element podrývající slušné chování, morálku a veřejný pořádek. Zvyk návštěv a průvodů pekelníků se však leckde udržoval i nadále, až pak nakonec vlivem zákazů úplně vymizel. Kolem roku 1900 nastala ta pravá čertí renesance – folkloristé tradici rohatých pozvedli a rakouská města a vesnice začaly organizovat čertí průvody, tzv. Krampuslaufy, a pořádají je dodnes.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Schladming – jedna z největších čertích show

Krampuslauf – průvod čertůKrampuslauf – průvod čertůTy nejpůsobivější reje se konají především ve východním Tyrolsku, sousedních Korutanech a v Salcbursku, ale také v italském jižním Tyrolsku.

Při podobných průvodech se centrem měst prohání pěšími zónami až několik stovek čertů – důkaz toho, že původní lidový zvyk se proměnil v obrovskou folklórní show.

Průvod čertů v SalzburguPrůvod čertů v SalzburguJeden z největších průvodů se koná v horském středisku Schladming v blízkosti Salcburku. Na devět stovek pekelníků vám tu předvede nezapomenutelné představení, které osloví všechny generace bez rozdílu.

A čerti to nejsou jen tak ledajací – ručně vyřezávané dřevěné masky, zvířecí rohy, které dosahují délky až jeden metr, přepychové hávy, koňská spřežení, pravé kožichy, řinčící řetězy a pyrotechnické efekty. Čertovské řemeslo se tady dědí z generace na generaci stejně tak jako cenné masky a kostýmy.

Pozor na tvrdou náturu, biče a řetězy

Krampuslauf – průvod čertůKrampuslauf – průvod čertů

Budete-li mít cestu do Korutan, můžete navštívit jedinečné muzeum čertovského řemesla a všeho, co s lidovým zvykem čertů souvisí – v Krampusmuseum ve Feistritzu tak budete moci obdivovat více než 70 hrozivých masek a kostýmů. V některých oblastech jsou také v předvánočním čase pořádány speciální semináře, které mají pomoci obyvatelům zvládnout strach z pekelníků.

Čerti by se měli chovat podle určitých pravidel – vynechat konzumaci alkoholu a bití přihlížejících. Přesto je však dobré dát si na hrozivé čertovské biče a řetězy pozor.

Čertovské průvody jsou jedinečnou podívanou a neobvyklým zážitkem, na který budete dlouho vzpomínat.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

Adventní zájezdy do Rakouska

Prožijte advent v Rakousku

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Rakouska na téma: Advent

Zobrazit aktuální zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. listopadu

Zájezdy na průvody čertů do Rakouska

Rakousko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Rakouska na téma: Průvody čertů

Zobrazit aktuální zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. prosince

Průvody čertů Krampusů

Zažijte rakouský čertí rej

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Rakouska na téma: Krampuslaufy

Zobrazit aktuální zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rakouske-pruvody-certu-fascinujici-predvanocni-zazitek/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021