Street art v Londýně: umění ulice, kterého se můžete dotknout

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7320x

Londýn je kosmopolitním městem, které přitahuje umělce ze všech oborů. Jeho ulice tak zdobí i extrémně zajímavá díla.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Jste v Londýně a nechtějí se vám stát dlouhé fronty před galeriemi nebo se mačkat s ostatními milovníky umění před objektem vašeho zájmu? Pak je tady ještě jedna možnost – street art. Ano, jak už název napovídá, jedná se o pouliční umění, doslova umění vsazené do veřejného prostoru, čímž se stává dostupným pro kohokoliv, kdykoliv a zdarma.

Ačkoliv si většina z nás představí pod pojmem street art pouze tzv. graffiti, není tomu tak. Street art v sobě zahrnuje daleko širší spektrum vyjadřovacích prostředků od sprejů, přes videoprojekce, nálepky či plakáty až třeba po sochy. Pojďte se s námi projít ulicemi Londýna, který street art zasáhl poměrně silně, a doslova tak změnil jeho tvář. 

Po (nesmazatelných) stopách street artu v Londýně

Otec s dcerouOtec s dcerou

Street art často reaguje na aktuální problémy, ať už politické, ekologické či sociální. V mnoha případech zvyšuje estetickou hodnotu prostředí, do kterého je zasazen. V prvé řadě má však za úkol jakýmkoliv způsobem zapůsobit na kolemjdoucí.

Se street artem se většina z nás setkává každodenně, avšak občas street art splyne s okolím tak dobře, že si jej kolemjdoucí vlastně ani nevšimne. Pro samotné streetartové umělce je zvykem, že působí ve většině případů pod přezdívkami. Vzhledem k tomu, že se většinou jejich výsledek práce nachází na nelegálních plochách či soukromém majetku, není se ani čemu divit.

Typickým znakem londýnského street artu je jeho neuvěřitelná dynamičnost. Co uvidíte při svých toulkách Londýnem dnes, nemusíte už vidět zítra. Nemusíte se ale bát, že byste novým dílem byli zklamáni. Je nepsaným pravidlem, že nové graffiti by mělo být přinejmenším stejně dobré jako to předcházející.

Tvrzení, že jedna z největších a zároveň nejpestřejších sbírek pouličního umění se nachází právě v Londýně není ani náhodou přehnané. Denně k tomu přispívají desítky místních, ale také zahraničních umělců. Nejvhodnější oblastí k objevováni street artu je však rozhodně Shoreditch.

Kdo za díly stojí? 

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

1. Banksy: Zodpovědnost nula, výplata taktéž

BanksyBanksy

Za jednu z nejdůležitějších postav novodobého street artu je pokládán umělec skrývající se pod přezdívkou Banksy. Pravá identita tohoto britského umělce je stále opředena tajemstvím, o to větší zájem však budí jeho tvorba. Ta vzniká především použitím sprejů a šablon.

Banksy používá svá díla k vyjádření nesouhlasu s válečnými konflikty, často také ke znázornění svých protikapitalistických a protivládních názorů. Opakovaně používanými motivy se stali policisté, vojáci, děti, opice, důchodci a krysy. Od počátku své „graffiti kariéry“ už ušel Banksy pořádný kus cesty.

Jeho tvorba se objevuje všude po světě, konkrétní díla jsou prodávána za ohromné sumy. Avšak vzhledem k utajované totožnosti autora, a také s ohledem na fakt, že se obrazy dostaly do těchto aukcí bez jeho svolení, Banksy z prodeje nemá žádný zisk.

2. Stik: Ze dna na vrchol

Stik v LondýněStik v Londýně

Dalším takovým „profláklým“ umělcem je autor působící pod přezdívkou Stik. Ten se z naprostého dna dokázal promalovat až mezi streetartovou elitu. Samotný Stik přiznává, že žil určitou dobu v útulku pro bezdomovce a právě tam se připravoval na svou první výstavu. „Cítil jsem se neviditelný a tohle byl můj způsob, jak ukázat, že tady jsem.“

Umělecké vzdělání získával pouze na ulici při svých toulkách západním Londýnem. Pro Stikovu tvorbu jsou charakteristické černobílé postavičky. K jeho nejznámějším dílům patří jednoznačně asi nejvyšší britský kousek street artu s názvem „Velká matka“.

Malba se nachází na jednom z panelových domů, Charles Hocking House, jenž poskytuje cenově dostupné ubytování pro rodiny s dětmi v západním Londýně. Má především poukazovat na nedostatek sociálního ubytování v této oblasti. Sám autor v jednom z rozhovorů uvedl, že matka a dítě jsou symbolem reprezentujícím rodiny žijící v tomto bloku.

Na další jeho malby narazíte při procházce po Hackney, především v již zmiňované části Shoreditch.

3. ROA: Belgičan ve městě 

ROAROA

Jedním ze zahraničních umělců, kteří se do Londýna opakovaně vrací, aby zde zanechali svou stopu, je také belgický autor ROA. Ve street artu se často setkáváme s tím, že není u díla zcela jasné, kdo za ním stojí. Díla tohoto autora však patří k těm snadněji rozeznatelným.

Ačkoliv je možné, že vám jeho pseudonym nic neříká, jeho černobílé portréty nejrůznějších zvířat vám jistě budou známé. Nejedná se o žádné malé nenápadné malůvky, nýbrž o díla zabírající značnou plochu tak, aby vaší pozornosti neměla šanci uniknout.

ROA má sklony svá díla umisťovat v pustých či průmyslových oblastech. Jedno z jeho nejimpresivnějších děl, The Crane (Jeřáb), se nachází ve čtvrti Brick Lane.

4. C215: Tváří v tvář 

C215 v PařížiC215 v Paříži

Ve streetartové komunitě dosáhli svého věhlasu také další umělci, jako například francouzský umělec skrývající se pod přezdívkou C215. Ten vytváří velice detailní, vícevrstvé, barevné portréty.

5. SpaceInvader: Počítačová klasika

SpaceInvaderSpaceInvader

Dobře známý je také další Francouz skrývající se pod pseudonymem SpaceInvader. Ten se pro změnu nechal inspirovat 8bitovou grafikou ze starých, všem dobře známých, videoher.

6. Eine: Visí doma u Obamů

EineEine

V Londýně můžete také narazit na díla umělce tvořícího pod pseudonymem Eine. Zajímavostí je, že je to vůbec první britský umělec, jehož dílo bylo pověšeno v Bílém domě potom, co ho David Cameron věnoval americkému prezidentu Obamovi.

Nevšední stránka Londýna a hlavní myšlenka

Všímejte si drobnostíVšímejte si drobností

Streetartových umělců působících v Londýně je samozřejmě celá řada. A ačkoliv ke svému sebevyjádření používají nejrůznějších technik, jedno mají společné – chtějí na něco upozornit, chtějí vás vytrhnout ze všednosti vašich dní, často chtějí upozornit na aktuální problémy, které hýbají světem.

Samozřejmě se tím, že používají ke svým malbám veřejné prostory, naskýtá otázka, zda se ještě jedná o umění, nebo jen obyčejný vandalismus. Názory na to se velice liší. Občas je dílo zkrátka a jednoduše přemalováno, jindy splyne s okolím a je všeobecně akceptováno. V každém případě si nenechte při své návštěvě Londýna ujít i tuto jeho nevšední stránku.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/street-art-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024