Hrad Alnwick: dějiště seriálu Panství Downton, příběhů o Harrym Potterovi i vaší příští dovolené v Anglii

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 3. 2020 • Přečteno 10384x

Máte rádi britské historické seriály? Pak vám bude Alnwick sympatický. Je navíc druhým největším obydleným šlechtickým sídlem v Anglii.

17 zájezdů na téma: Harry Potter – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Na břehu říčky Aln, uprostřed zelených luk nedaleko městečka Alnwick, v srdci hrabství Northumberland na severu Anglie se rozkládá majestátní hrad. Je dokonce hned po Windsorském hradu, který obývá královna, druhým největším obydleným šlechtickým sídlem ve Spojeném království.

Zvenčí si hrad nezadá s nedobytnými středověkými pevnostmi, uvnitř najdete luxusní interiéry z doby viktoriánské éry. Pokud jste jej ještě nenavštívili osobně, určitě jste hrad zahlédli alespoň v televizi. Pro filmaře je totiž osvědčenou stálicí.

Historie hradu

Hrad patří k nejstarším obranným kamenným pevnostem v BritániiHrad patří k nejstarším obranným kamenným pevnostem v Británii

Alnwick patří k nejstarším obranným kamenným pevnostem v Británii. Pevnost zde byla postavena nedlouho po dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem roku 1066. Objednavatel hradu byl baron Ivo de Vesci. V této rodině se hrad udržel až do 14. století a už od začátku se jednalo o jednu z nejsilnějších pevností na severu Anglie.

I díky tomu se ji nepodařilo dobýt, i když se o to nepřátelské armády několikrát pokoušely. Dnes je však hrad sídlem rodiny Percy, kteří zde žijí už téměř 700 let. Jak se hrad do jejich rukou dostal? Smrtí Viléma de Vesci v bitvě u Bannockburnu rod vymírá po meči a hrad je poté rodině Percy roku 1309 prodán.

Velké přestavby a nedobytná pevnost

Kamenné sochy měly nahánět strachKamenné sochy měly nahánět strach

Noví majitelé okamžitě začali s přestavbou hradu, a především zesílením opevnění. Finance na to měli, byli jedním z nejbohatších rodů své doby. A doba to byla nejistá, proto bylo dobré být připraven. Během čtyřiceti let přeměnili obyčejný normanský hrádek na pevnost, která široko daleko neměla soupeře.

Typickým architektonickým znakem té doby byly kamenné sochy na cimbuří, které měly funkci jak okrasnou, tak měly z dálky na první pohled na oko zvětšit počet obránců, a tedy odradit případného útočníka od pokusu o dobytí hradu.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Slavní příslušníci rodu Percy

Rod Percy má členy rodiny, na které není zrovna pyšnýRod Percy má členy rodiny, na které není zrovna pyšný

Syn 1. vévody z Northumberlandu je asi nejznámějším představitelem rodiny. Jeho osudy, životní elán a odvahu, někdy hraničící až s bezhlavostí, zvěčnil v divadelní hře Jindřich IV. William Shakespeare. Není tedy divu, že mu jeho protivníci začali přezdívat Hotspur. Za jeho odvahu, se kterou se vrhl do bitevní vřavy, jej upřímně obdivovali. Byl jedním z největších rytířů své doby. 

Dalším, tentokrát spíše nechvalně známým, byl Thomas Percy, který se roku 1604 zapletl do tzv. povstání střelného prachu nebo také Gunpowder Plot. Ten měl za úkol zlikvidovat krále Jakuba I., všechny protestantské členy parlamentu a samotnou budovu londýnského parlamentu také. Naštěstí k ničemu z toho nedošlo, povstání bylo potlačeno, ale Thomas Percy díky své účasti v něm přišel o život. 

Další osudy hradu

Rodina vévodů z Northumberland zde žije dodnesRodina vévodů z Northumberland zde žije dodnes

Války růží, které v 15. století zuřily po celé Anglii, přežil Alnwick víceméně bez úhony, i když se několikrát dostal do rukou nepřátelských Lancasterů. Bohatí Percyové také vlivem dlouhých válek o část svého majetku přišli, a tak často nebyly finance na opravy a hrad začal pomalu chátrat.

Nepomohlo tomu ani zapojení rodiny do několika povstání proti králi. Přeměna zchátralé pevnosti na reprezentativní a pohodlné rodinné sídlo, obklopené zahradami, proběhla v 18. století za působení vévodkyně Elizabeth Percy. Hrad byl posléze přestavěn v novogotickém stylu s útulnými, přesto majestátními viktoriánskými interiéry. 

Rodina vévodů z Northumberlandu na Alnwicku žije dodnes. Obývají však jen menší část hradu a zbytek prostor je v letní sezóně otevřen pro návštěvníky. Nejsou to jen reprezentační komnaty, ale i speciální výstavy, které se třeba věnují filmům zde natočeným. 

Filmová natáčení na Alnwicku

Rowan AtkinsonRowan Atkinson

Majestátní hrad se stal už mnohokrát kulisami pro světoznámé historické a fantasy filmy a seriály. Pokud také patříte k fanouškům, v rámci vstupenky do hradu se můžete vydat i na filmovou výstavu, kde se dozvíte zajímavosti a historky z natáčení, průvodce vám filmová místa ukáže a vy se tak budete moci plně ponořit do děje.

A co že se tady všechno natáčelo? Mezi těmi nejznámějšími je to britský historizující komediální seriál Černá zmije, kde zazářil Rowan Atkinson (proslulý životní rolí Mr. Beana). Kulisy hradu skvěle dotvořily atmosféru středověké Anglie. V dalších sériích vedle Atkinsona hrál například Hugh Laurie, kterého zase známe především jako Doktora House.

Středověké kulisy zajistil hrad ještě několikrát, ať už při natáčení Robina Hooda s Kevinem Costneremm, nebo jako Škola čar a kouzel v Bradavicích.

V o něco modernějších kulisách jsme se tam mohli vrátit s rodinou Crawleyových z Panství Downton. 

Úspěšný seriál Panství Downton 

Panství DowntonPanství Downton

Milovníkům historických filmů a seriálů asi nemusíme počin z dílny britské ITV dlouze představovat. Mapuje život na šlechtickém sídle na přelomu 19. a 20. století, osudy privilegované šlechtické rodiny Crawleyových, ale i jejich služebnictva v kulisách pohnutých dějin 20. století.

Ačkoliv jako samotné panství Downton Abbey sloužil zámek Highclare v hrabství Berkshire, kde dodnes sídlí rodina vévodů z Carnarvonu (ano, je to rodina vévody z Carnarvonu, který byl u objevení hrobky faraona Tutanchamona), hrad Alnwick se v seriálu objevil hned dvakrát, a to v závěrečné epizodě 5. a 6. série.

V seriálu Alnwick vystupuje jako Brancaster Castle a k natáčení byly využity nejen reprezentační sály, ale i rozlehlé pozemky okolo. Na konci páté série se zde odehrává lovecká párty, kterou pořádá tchán Lady Rose a na kterou je celá rodina pozvána. Ve vánočním speciálu poslední série se na Alnwick vracíme společně s Lady Edith a jejím snoubencem Bertiem. 

Kapitola jménem Harry Potter

Natáčely se tady scény z Harryho PotteraNatáčely se tady scény z Harryho Pottera

Jako Bradavická škola čar a kouzel si Alnwick zahrál v prvních dvou dílech dobrodružství čarodějnického učně Harryho. Filmový štáb využíval mnoha venkovních lokací v rámci celého Spojeného království a samozřejmě také filmová studia v Leavesdenu nedaleko Londýna.

I když filmaři vytvořili úžasný model Bradavického hradu v poměru 1:24, který využívali pro exteriérové scény, přelety a podobně, některé scény přece jen potřebovaly reálné kulisy. Štáb Alnwick vybral právě pro nezaměnitelnou atmosféru majestátního nedobytného hradu, jakým Bradavice bezesporu byly.

Na Alnwicku se natáčelo nejprve na podzim roku 2000 a vy si jistě scény z prvního filmu vybavíte. Když se Harry poprvé učí létat na koštěti, když zachraňuje tzv. pamatováčka Nevilla Longbottoma, kterého Nevillovi ukradl Draco Malfoy. Při této příležitosti předvede Harry takové umění, že z něj profesorka McGonagallová okamžitě udělá chytače famfrpálového týmu Nebelvíru.

Když Harrymu vysvětluje kapitán nebelvírského týmu pravidla famfrpálu, neboli nejpopulárnějšího kouzelnického sportu, také se natáčí na krásném zeleném prostranství předhradí Alnwicku (Outer Bailey).

Nádvoří hradu byla zase využita pro scény, kdy studenti přecházejí mezi jednotlivými vyučovacími hodinami a tzv. Lví brána byla ve scénách, kdy Harry a jeho kamarádi Ron a Hermiona jdou z hradu za Hagridem nebo do Zapovězeného lesa.

Když ve druhém díle Harry a Ron přiletí do Bradavic v kouzelném autě pana Weasleyho, scéna s vrbou mlátičkou se odehrává opět na jednom z nádvoří hradu Alnwick. Tak na co čekáte, vydejme se spolu na návštěvu tohoto kouzelného středověkého hradu, který potěší malé i velké.

Co na vás vlastně čeká?

Často se na hradě pořádají akce pro děti spojené s Harrym PotteremČasto se na hradě pořádají akce pro děti spojené s Harrym Potterem

Na Alnwicku si opravdu najde každý něco. Milovníci historie a architektury se projdou reprezentačními komnatami dekorovanými ve stylu italské renesance, navštíví knihovnu s více než 15 000 vzácnými historickými svazky.

Milovníci seriálu Panství Downton si mohou připomenout některé scény při procházce zámkem. Rodiny s dětmi se zabaví při ukázkách práce sokolníků a lučištníků. Střelbu z luku si také můžete vyzkoušet.

Děti se určitě zabaví při různých tematických hrách, které jsou pro ně připraveny. Co takhle vydat se s proslulým rytířem Henrym Percym na souboj s drakem a zachránit tak království?

No a fanoušci Harryho Pottera nejen že se podívají na místa, kde se některé scény natáčely, ale dokonce se mohou zúčastnit výukových lekcí létání na koštěti přesně tam, kde se to učil Harry a jeho spolužáci.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Zájezdy za Harrym Potterem do Anglie

Objevte filmový Londýn

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Anglie na téma: Harry Potter

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-alnwick/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024