Obrazem z Londýna: 4 zajímavosti, které jste možná nevěděli o srdci Británie

Martin Šimek Martin Šimek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13495x


Vstupte do Londýna pohledem Martina šimka s CK Radynacetu.cz.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Big Ben nebo Tower Bridge zná každý. Ale opravdu zná? Projděte se s námi ulicemi Londýna a dozvíte se víc nejen o nejatraktivnějších památkách města, ale také o tom, která z budov dominovala svou výškou Londýnu ve středověku a která dohlíží na město dnes. A jako třešnička na dortu „pojídač masa“. Kdo? No přeci Beefeater.

Big Ben vs. Elizabeth Tower

Co je Big Ben už jsme si osvětlili ve videu výše, ale je tu ještě jedna perlička – víte, že současný Big Ben není původní zvon, který byl do věže, která mimochodem nese oficiální název Elizabeth Tower, určen? Ten byl totiž těžší (neuvěřitelných 16 tun), ale protože byl odlit dříve, než byla věž dostavěna, začal zvonit na jiném místě – v New Palace Yard.

Současný lehčí zvon, onen Big Ben, který má o dvě tuny méně, Londýňanům hlásí čas už od 7. září 1859. Ovšem už necelý měsíc po svém uvedení do provozu čtrnáctitunový zvon popraskal kvůli opakovaným úderům svého mohutného srdce a musel být opraven. Od té doby s hrdostí zvoní dodnes.

To původ názvu věže, kde se slavný zvon ukrývá, je mnohem mladší. Jednoduché pojmenování „Clock Tower“ bylo v roce 2012 slavnostně změněno na Elizabeth Tower, a to na počest královny Alžběty II., která právě v té době oslavila neuvěřitelných 60 let na trůnu. 

London Bridge vs. Tower Bridge

London Bridge samozřejmě existuje, stojí o kus dál a byl dokonce vůbec prvním mostem v Londýně.

Nejslavnějším ovšem zůstává Tower Bridge - most, který byl postaven v novogotickém stylu, aby vhodně doplňoval původní pevnost - Tower. 

Uvnitř mostu se skrývají ohromné kovové rámy, které můžete vidět při prohlídce. Div dobového inženýrství byl postaven tak, aby se v polovině otevíral a vysoké lodě plující do přístavu mohly pohodlně proplout.

Unikátní řešení dříve vyneslo střed k nebesům až 6 000× do roka. Ovšem dnes (s přechodem na elektrickou energii) vytáhnou ramena konstrukci zhruba jen zhruba 1 000× do roka. Pokud tedy budete mít štěstí být svědkem působivé podívané, určitě nezapomeňte vytáhnout kameru.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Střípek skla dohlíží na město

Ráz města dotvářejí různé nové stavby jako např. slavná „okurka“ nebo Broadgate Tower, ale jen jedna je nejvyšší, a tou je poměrně nedávno postavená budova zvaná „Shard of Glass“ (Střípek skla).

Tower of London si statečně držel post nejvyšší budovy po dobu středověku. Zatímco tohle je informace, kterou si Tower neměl šanci udržet do dnešních dnů, o post nejstřeženější budovy Londýna nepřišel. V jeho útrobách se totiž nacházejí královské korunovační klenoty. A kdo jiný než právě zmínění Beefeateři by nad bohatstvím Toweru měli držet stráž?

Kolik váží čepice hradní stráže? 

Napadlo vás někdy při pohledu na muže v uniformě královské hradní stráže s typickou vysokou huňatou čepicí, kolik taková paráda vlastně váží? Nás ano, proto jsme pro vás hmotnost oné čepice zjišťovali, nekomfortní kousek oděvu potěžkali a světe div se, váží asi tolik, co malý yorkšírský teriér, tedy 2 kilogramy. 

Pojeďte do Londýna s námi a prozradíme vám ještě mnohem víc! 

 

Martin Šimek

Martin ŠimekPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Na každou zemi se rád dívám očima jejích obyvatel a snažím se ji poznat a zažívat jako místní.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/videomagazin-obrazem-z-londyna/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024