Dokument z Londýna 2. díl: co by kamenem dohodil – Windsor, Stonehenge a slavné mosty

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7002x


V druhém díle dokumentu TV Relax a CK Radynacestu.cz se podíváme nejen do samotného Londýna, ale i jeho okolí.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Klidný anglický venkov, král Artuš, druidové, menhiry a jiné speciality nabízí druhý díl dokumentu věnovaný britské metropoli, Londýnu, a jejímu okolí. Další dny poznávacího zájezdu s TV Relax procestujeme městečko Windsor, navštívíme tajemné obřadiště Stonehenge a povíme si pár zajímavostí třeba o Tower Bridge nebo Shakespearově divadle...

Městečko jako ze středověkého obrazu leží asi 30 km od Londýna. Nese jméno podle své dominanty – hradu Windsor, který je nejdéle obývaným hradním komplexem vůbec. V 11. století jej nechal postavit Vilém Dobyvatel, během své existence však hrad vystřídal již devětatřicet panovníků. Vyrůstala tady i současná královna. Traduje se, že pokud by korunu po Alžbětě II. převzal princ Charles, rád by oficiální sídlo hlavy království přesunul právě sem. 

Do středověku a ještě dál

Víte, kde byste našli slavný kulatý stůl, za kterým sedával král Artuš a jeho rytíři? Nenápadné městečko Winchester má ve své historii slavných jmen několik. Například román Pýcha a předsudek tady sepsala Jane Austenová, jejíž hrob stojí na hřbitově náležícím k místní katedrále. 

Stonehenge – jedna z největších záhad světa, unikátní komplex menhirů a tajuplný cíl turistů – leží na Salisburské pláni. Jak se sem až 43 tun vážící balvany dostaly? A k čemu sloužily? Místo dosud vyvolává mnoho otázek. Kterou z mnoha verzí si vyberete, je jen na vás. Nepopiratelný je ovšem fakt, že nejkrásnější je Stonehenge v období slunovratu. 

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

Miliony liber pro krále i turisty

Vraťme se zpátky do Londýna. Prohlédneme si dvě proslulé památky, které se dělí o název Tower. Pevnost Tower of London, stojící na břehu řeky Temže, sloužila jako vězení a její temnou minulost deklaruje třeba poprava dvou manželek krále Jindřicha VIII. Co by kamenem dohodil pak stojí slavný most Tower Bridge. Je zkonstruován z pevné oceli a portlandského mramoru a svá mohutná ramena zvedá zhruba 500krát do roka. 

Na míle daleko od Tower Bridge je svou kvalitou další londýnský most Millenium BridgeJeho autor Norman Foster nechal most před otevřením testovat na ničivou sílu hurikánu a zemětřesení, ale na prostou lidskou chůzi jaksi zapomněl. Při první reálné zátěži tak pěší lávka skoro spadla. Její vylepšení stálo další dva miliony liber, ale procházka nad Temží za to stojí. 

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Koncentrace umění i zážitků 

Co se týče kultury, dohání moderní doba tu středověkou celkem obstojně. Obdivovat tady můžete repliku Shakespearova divadla Globe, muzikálová díla jako Mamma Mia!, ale i moderní umění v galerii Tate ModernZkrátka koncentrovaná směsice zážitků, jakou vám může nabídnout jen Londýn...

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dokument-z-londyna-2-dil-co-by-kamenem-dohodil-windsor-stonehenge-a-slavne-mosty/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024