Tower of London: krvavá pevnost jejího veličenstva

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 51754x

Tower of London býval pevností, zvěřincem, mincovnou i vězením.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V londýnském Toweru straší několik duchů? Tím nejznámějším je duch Anny Boleynové, manželky Jindřicha VIII., kterou nechal král popravit kvůli obvinění z cizoložství a velezrady.

Okouzlující středověký hrad s krvavou minulostí. Místo, kde jsou uloženy britské korunovační klenoty. Unikát zapsaný na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Taková je pevnost jejího veličenstva – Tower of London.

Základ tohoto komplexu tvoří nejstarší White Tower (Bílá věž), která byla postavena v roce 1078 za vlády Viléma Dobyvatele. Proto zůstala komplexu v názvu věž, i když ji svým tvarem zdaleka nepřipomíná. Až později postupně přibyly okolní hradby, věže a ostatní stavby. Zajímavé je i říční přístaviště s Traitor’s Gate (Bránou zrádců), kterou do pevnosti vcházeli zrádci přivážení po řece.

Tower byl původně královskou rezidencí, ale od 16. století sloužil jako vězení. Mezi nejznámější vězně patří například Sir Thomas Moore, princezna Alžběta a později také nacista Rudolf Hess.

Krvavá historie

Letecký pohled na rozsáhlý areál ToweruLetecký pohled na rozsáhlý areál Toweru

V prostorách Toweru se nachází i popraviště, dále také Bloody Tower (Krvavá věž). Zde byl údajně se svým bratrem zavražděn mladičký Eduard V. Mimo jiné zde byla za nevěru svému muži popravena Anna Boleynová, manželka krále Jindřicha VIII. Popravy panovníků v areálu pevnosti proběhly údajně proto, aby byli ušetřeni ostudy před veřejnou exekucí na stejnojmenném pahorku Tower.

Legenda o krkavcích

Legenda o krkavcích je stále živáLegenda o krkavcích je stále živá

Legenda říká, že pokud šest krkavců (ravens – česky někdy chybně překládáno jako havrani) opustí Tower, bude to znamenat pád britské monarchie. Dnes jich Tower střeží sedm (tedy požadovaných šest a jeden náhradní navíc). Krkavci dostávají 170 gramů syrového masa denně a k tomu speciální granule nasáklé krví.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Hradní stráž

Stejně jako v Buckighamském paláci i zde se setkáte se stráží. Tower však střeží jiní strážníci a mají odlišné oblečení, říká se jim beefeaters. Přezdívka je odvozená od zvýšených přídělů hovězího masa, které dříve gardisté pobírali.

Čtení na podobné témaKorunovační klenoty: Nejstřeženější symbol mociPřečíst

Místní stážci BeefeateřiMístní stážci Beefeateři

Královská garda stráží Tower už od roku 1485 a je tvořena pouze jedinci, kteří si v armádě odsloužili alespoň dvacet dva let. Úkolem těchto třiceti pěti gardistů je hlídat v noci Tower a korunovační klenoty, přes den pak poskytují průvodcovské služby. Gardisty dělají i ženy, první nastoupila do služby v roce 2007.

Nebudete zklamaní

Při návštěvě britské metropole byste Tower, jádro Londýna, které je spojeno s krvavou historií, chmurností a zároveň fascinujícími zážitky, určitě neměli vynechat. Jedná se o jednu z historických památek, které nezklamou žádného návštěvníka.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tower-of-london/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024