Azurové pobřeží: tam, kde se romantika z filmového plátna stává realitou

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32813x

Francouzské Azurové pobřeží získalo jméno podle své průzračně modré barvy moře. Na jeho březích vyrostla města, která stojí za návštěvu.

Vyberte si z našich zájezdů na Azurové pobřežíZobrazit zájezdy

Toužíte po odpočinku u moře, ale už vás omrzely tradiční dovolenkářské destinace? Chcete zažít něco opravdu zajímavého, autentického a chic? Místo, kde se nebudou nudit děti ani milovníci historie? Kde gurmánům nebude servírováno all-inclusive, ale místní delikatesy z lokálních surovin? V tom případě vítejte na Azurovém pobřeží!

Oblast Azurového pobřeží je součástí regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur v jihovýchodní Francii a rozkládá se mezi městy Menton a Cassis. Na jihu je lemováno vlnami Středozemního moře, na východě tvoří přírodní hranici s Itálií pohoří Alpes-Maritimes, na západě jej utíná tok řeky Rhôny a na severu je obehnáno Francouzskými Alpami.

Název samotný, inspirovaný nekonečně modrými vlnami, vymyslel francouzský prozaik a básník Stéphen Liégeard. Ten sice pocházel z Burgundska, ale kraj jižní Francie si natolik zamiloval, že v roce 1887 vydal knihu La Côte d'azur, která celé této oblasti dala jméno. Poetické, že? A to jsme teprve na začátku…

Marseille: přístavní klenot pod ochranou svatých

MarseilleMarseille

Správním centrem celého regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur je město Marseille, které je také nejzápadnější zastávkou pro putování po Azurovém pobřeží. Nejdůležitější francouzský přístav je dnes s téměř milionem obyvatel kosmopolitním centrem jižní Francie.

Město bylo založeno kolem roku 600 před naším letopočtem Ióny jako Massalie, a vždy mělo výhodnou polohu pro námořní obchod.

Centrem města je proto i dnes Starý přístav, ve kterém můžete okukovat na 3000 ukotvených lodí a to z nejlepšího místa – jedné z mnoha restaurací či kaváren po jeho obvodu. Je odtud úžasný výhled na vrch Garde s bazilikou Panny Marie Strážné, na jejíž zvonici je bronzová socha Madony s Ježíškem. Dvojice chrání celé město, ale především rybáře v přístavu.

Aby na to ale nebyly sami, byly na okrajích přístavu vystavěny mohutné pevnosti svatého Jana a svatého Mikuláše.

Na partičku šachů a skleničku pastisu...

Chrám v MarseilleChrám v Marseille

Město Marseille na vás dýchne i přes skupinky turistů příjemnou středomořskou atmosférou. Restaurace s bujabézou z čerstvých ryb a mořských plodů, všudypřítomné obchůdky s přírodními mýdly a krémy, vůně levandule svázané k prodeji na trzích u bývalé „třídy zločinu“ La Canebière.

Košík na trh možná inspiroval i název oblíbené marseilleské čtvrti Le Panier. Dost možná ale vznikl díky koši rybářskému. Tak jako tak, ve stinných uličkách této čtvrti budete naprosto okouzleni pravým provensálským životem – otevřené okenice se sušícím se prádlem, vůně bylinek linoucí se z kuchyně či pánové diskutující při partičce šachů u skleničky pastisu.

Malé ateliéry a galerie, nebo lidová bistra vás dovedou na pobřeží, kde si můžete prohlédnout výjimečnou hlavní městskou katedrálu, Cathédrale de la Major, či prozkoumat sbírky evropských a středomořských civilizací v muzeu MuCEM. 

A co dělat, když vás procházky letním městem unaví? Není nic jednoduššího, než si vybrat jednu z blízkých pláží, na kterou se dostanete ideálně autem, nebo městskou hromadnou dopravou. Pravidelnou výletní lodí z Marseille se také můžete podívat na legendární ostrov If, na kterém byl údajně vězněn i slavný hrabě Monte Christo!

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Funésovo plážové Saint-Tropez

Saint TropezSaint Tropez

Ducha 250 kilometrů dlouhé Francouzské riviéry ale nezažijete jen v jediném městě – pojďme se proto podívat dále na východ.

Ve slavném městečku Saint-Tropez se můžete vypravit po stopách Louise de Funèse a série filmů o četnících, nebo relaxovat na dlouhé písečné pláži Pampelonne, která je známá i luxusními soukromými podniky – pro noční život jako stvořená!

Nákupní horečka ve festivalovém Cannes

CannesCannes

Pokud cestujete po Azurovém pobřeží autem, naskytnou se vám dvě možnosti: buďto dobře upravená, ale trochu monotónní (a k tomu placená) dálnice, nebo projížďka pobřežními serpentinami.

Tu rozhodně doporučujeme především proto, že se vám během cesty naskytnou úžasné pohledy na nekonečné moře a navíc se můžete zastavit v prosluněných vesničkách. Takto se dostanete třeba do Cannes, které vás očaruje svým luxusním nádechem v každé roční době.

Jak ale víte, hlavní událostí města je květnový Filmový festival. Během něj se po jinak klidném městečku procházejí filmařské hvězdy i celebrity, které bydlí v místních honosných hotelech či kotví se svou jachtou v přístavu. Samozřejmě se nikdy nezapomenou potěšit v buticích světoznámých značek na třídě La Croisette, kde se můžete inspirovat i vy.

Ale Cannes není jen Festivalový palác, můžete si udělat menší výšlap do historického centra, nebo se vydat lodí na ostrov Sainte-Marguerite, v jehož pevnosti byl údajně uvězněn „muž se železnou maskou“, další stopa Alexandera Dumase na Azurovém pobřeží.

Od Picassa k mořskému světu v Antibes

Uličky v AntibesUličky v Antibes

Pokud autem necestujete, určitě si oblíbíte jednoduché, rychlé a levné spojení buď vlakem, nebo autobusem. Není nic snazšího, než se takto vypravit do mořského světa - Marinelandu v Antibes!

Především děti si zde užijí spoustu zábavy v obrovském akváriu, při pohledu na kosatky, nebo při hlazení delfínů. Dospělí milovníci umění pak budou nadšeni místním Picassovým muzeem.

Čtení na podobné téma4 nejkrásnější města Azurového pobřeží: relax a zážitky s francouzským šarmemPřečíst

Nice: turisticky nejoblíbenější

Přístav v NicePřístav v Nice

Letecky se na Azurové pobřeží dostanete z Prahy nejpohodlněji přímo do jeho turisty nejoblíbenějšího města Nice. Ideální den v Nice začíná procházkou po Promenádě Angličanů od luxusního secesního Hotelu Negresco a kolem krásného parku Alberta I. až do centra města, náměstí Masséna. Právě toto místo je dějištěm únorového karnevalu, ale rušno je tu po celý rok – a to především díky četným kavárnám, restauracím a akcím zde pořádaným.

Můžete odtud pokračovat kolem Opéry a každodenního trhu Saleya až k věži Bellanda. Výtah vás tu vyveze na travnatý pahorek plný stinných zákoutí, kde kdysi stával hrad a zámek, ale dnes je toto místo vyhledávané kvůli úžasnému výhledu na celé město a Andělskou zátoku. Ale to už jsme se dostali do Starého města, proslulého úzkými uličkami plnými bister, restaurací, kaváren, klubů, galerií či obchůdků.

V útulných uličkách Starého města vás určitě překvapí mohutná katedrála svaté Reparáty. A to nejlepší na konec: podél celé Promenády Angličanů se rozkládají krásné městské pláže – jen se nelekněte ne zrovna pozvolného vstupu do moře.

Na skok do Monaka!

MonakoMonako

Ačkoliv Azurové pobřeží leží velmi blízko Itálie, můžete při svém výletu navštívit ještě jeden stát navíc – a z Nice vám to bude vlakem trvat jen dvacet minut! Monacké knížectví je sice druhým nejmenším státem na světě, ale v tomto daňovém ráji se nudit určitě nebudete!

Na skále Le Rocher můžete navštívit knížecí palác rodiny Grimaldi či blízkou románsko-gotickou katedrálu, ve které můžete uctít památku herečky a kněžny Grace Kelly. Za návštěvu stojí rozhodně i nedaleké Oceánografické muzeum, které nechal založit nadšený mořský badatel – kníže Albert I. Kromě oblíbené žraločí laguny a krásné budově sídla vás určitě zaujme i to, že voda do nádrží akvária je čerpána přímo z moře!

Autobusem či pěšky se pak snadno dostanete do přístavu s luxusními jachtami, kolem kterého vede i trasa závodů Formule 1, nebo až do čtvrti Monte Carlo. Přepych tu na vás dýchne z výkladních skříní světoznámých butiků, z cen v kavárně Café de Paris i z protější budovy kasina.

Čtení na podobné témaMonako: drahé občanství a monacká kletbaPřečíst

Kasino ve stylu belle époque postavil Charles Charnier, architekt pařížské Opéry, a pokud tu nechcete utratit všechny peníze na dovolenou, nezapomeňte si alespoň prohlédnout jeho dechberoucí foyer.

Oblast Azurového pobřeží vás určitě nadchne a okouzlí, stejně jako britskou klientelu, která Francouzskou riviéru proslavila svými četnými návštěvami již před sto lety. A dnes? Dnes je jižní Francie ideálním místem odpočinku pro Francouze, vždy tak náročné. I vy rozhodně neváhejte poznat historická města, bělostné pláže i místní delikatesní kuchyni!

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Nice a Azurové pobřeží

Zahrajte si hlavní roli

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Azurové pobřeží

Zájezdy na Azurové pobřeží

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/azurove-pobrezi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024