Kostel sv. Máří Magdalény: místo, kde chcete slyšet znít svatební zvony

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16594x

Oblíbená novoklasicistní církevní stavba zasvěcena svaté Máří Magdaléně.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Vinou častých politických zvratů i změn účelu stavby se práce na kostele protáhly na celých 85 let?

Église de la Madeleine, kostel sv. Máří Magdalény, je mohutná církevní stavba, která se nachází na stejnojmenném náměstí v 8. pařížském obvodu. Kostel je díky své honosnosti oblíbeným místem pro svatební obřady pařížské movitější společnosti.

Stavba kostela

Na místě, kde dnes leží náměstí, stávala kdysi osada se židovskou synagogou, která byla vysvěcena na katolický kostel (zasvěcený Máří Magdaléně). Výstavba tohoto neoklasicistního chrámu začala v roce 1757. Předlohou mu byl slavný Panthenon, někteří odborníci tvrdí, že vzorem se stal chrám v Nimes.

Stavba měla připomínat vítězství armády Napoleona I. Po porážce Francouzů v roce 1812 se však plány změnily. Uvažovalo se, že budova bude přestavěna na první pařížské nádraží. Nakonec se však ze stavby stal katolický chrám.

Celou budovu obklopuje 52 korintských sloupů, které jsou 20 metrů vysoké. Na budově jsou zobrazeny i výjevy z Posledního soudu. Průčelí kostela je téměř zrcadlovým obrazem budovy Národního shromáždění, kterou lze vidět z horních schodů kostela, neboť se nachází přímo naproti na vzdáleném konci náměstí Svornosti.

Interiér kostela

Po vstupu do hlavní lodě se naskýtá úžasný pohled na sochu Máří Magdalény, kterou dva andělé odnášejí vzhůru k nebi. Zajímavá je i freska Dějiny křesťanství od Julese-Clauda Zieglera, která se nachází na půlkupoli nad oltářem. Stěny kostela jsou obloženy mramorem se zlatým lemováním.

Uvnitř kostela se ale nachází pouze tři okna v klenutém stropě, takže na vás kostel působí pochmurněji než kostely, které mají spoustu rozet. Stavba působí velkolepě hned na první pohled, návštěva chrámu vás nezklame.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Okolí kostela

Po návštěvě kostela se můžete stavit v některém ze dvou špičkových pařížských lahůdkářství (Fauchon a Hédiard), které se nacházejí na zdejším náměstí. Nabízené zboží je nejen pastvou pro oči, ale také výborným chuťovým zážitkem pro mlsné zákazníky.

Okolí kolem kostela je místem hlavně pro zámožné lidi, jelikož ani na Champs-Elysées nemají tak drahé butiky jako zde. Kdo má rád květiny, neměl by si nechat ujít pohled na květinovou tržnici, která se nachází směrem od východní strany kostela. Za prohlídku v okolí stojí i nedaleké veřejné toalety ve stylu art nouveau z roku 1905.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-mari-magdaleny/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024