Náměstí Svornosti: místo, kde gilotinu vystřídala auta

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20614x

Největší a nejmonumentálnější náměstí v Paříži. Místo, kde stála gilotina, dnes zkrášluje překrásný obelisk.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Náměstí Svornosti (Place de la Concorde) je největším pařížským náměstím, ohromuje totiž rozlohou více než 7,5 hektaru. A i když je dominantou náměstí slavný luxorský obelisk, náměstí je také ze všech stran obklopeno významnými symboly města, resp. celé země. Jen je škoda, že je dnes náměstí dopravním uzlem města a krása místa se tak lehce ztrácí v oblaku výfukových plynů.

Výhled na všechny strany

Replika sochy Koňů z MarlyReplika sochy Koňů z Marly

Z jedné strany náměstí obklopuje snad nejslavnější francouzský bulvár Champs-Élysées, na jehož konci je krásně vidět i Vítězný oblouk. Na druhé straně se zelenají Tuilerijské zahradyza nimiž se skrývá druhý z pařížských oblouků a samozřejmě také muzeum Louvre.

Na sever od náměstí se nachází několik majestátních budov, ve kterých sídlí např. hotel, muzeum nebo automobilový klub, a v dáli na konci Rue Royale také překrásný kostel sv. Máří Magdalény. Na jih od náměstí teče řeka Seina, přes kterou již bezmála dvě století stojí stejnojmenný most Pont de la Concorde. Na konci mostu stojí majestátní nádherně symetrická budova Národního shromáždění, jejíž průčelí je tvořeno antickým sloupořadím.

Zajímavostí je, že na začátku Champs-Élysées je na každé straně bulváru replika sochy Koňů z Marly, jejich originály jsou uloženy v Louvru.

Z Egypta až na místo gilotiny

ObeliskObelisk

Náměstí za svůj vznik vděčí francouzskému králi Ludvíku XV., který jej zde nechal vystavět proto, aby měl kam umístit svou monumentální sochu. A tak se bažiny proměnily v obrovskou dlážděnou plochu, v jejímž středu socha stála přibližně dvacet let. Pak přišla Velká francouzská revoluce, socha byla svržena a z náměstí Ludvíka XV. se stalo Revoluční náměstí.

Během třinácti měsíců teroru tu bylo pod ostrou hlavou gilotiny popraveno na 1300 osob, včetně Ludvíka XVI., Marie Antoinetty nebo lídrů revoluce. V roce 1975 bylo náměstí přejmenováno na náměstí Svornosti a v roce 1831 egyptský vicekrál Mohamed Ali Pasha daroval tehdejšímu králi Filipu II. obelisk pocházející z Ramsesova chrámu v dnešním Luxoru. A protože tehdy nebylo tak jednoduché přepravit 23O tun těžký obelisk, byl vztyčen na náměstí v roce 1836.

Obelisk je více než 3 300 let starý, je štíhlý a vysoký 23 metrů. Růžovou žulu doplňuje pozlacená špička a vyryté hieroglyfy.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Umění kolem obelisku

Fontána moříFontána moří

Z každé strany obelisku se nachází jedna velká fontána, blíže k Seině je to Fontána moří (Fontaine des Mers) a na severní straně je to Fontána řek (Fontaine des Fleuves). Obě fontány symbolizují řemesla spojena s řekami, například říční dopravu, lov ryb a sběr perel nebo například astronomii.

Náměstí je po svém obvodu zdobeno osmi sousošími a sochami žen, které symbolizují 8 největších francouzských měst té doby, tedy Bordeaux, Brest, Lille, Lyon, Marseilles, Nantes, Rouen a Štrasburk.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-svornosti/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024