Kostel sv. Sulpicia: druhý největší kostel Paříže

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13775x

Kostel, známý ze Šifry mistra Leonarda, je od roku 1915 chráněn jako historická památka. Jedná se o 2. největší kostel v Paříži.

Vyberte si z našich 35 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Interiéry kostela jsou vyzdobeny exponáty excelentního romantického malíře Eugena Delacroix? Nejznámější obraz se nachází hned z levé strany při vchodu do kostela a nazývá se „Zápas Jacoba s Andělem“.

Kostel sv. Sulpicia je nejvýraznější církevní stavba v okolí Odeonu. Nachází se blízko Lucemburských zahrad na náměstí Saint Sulpice. Ve středu prostranství leží nádherná kašna ztvárňující lidské ctnosti – moudrost, mírnost, spravedlnost a sílu.

Náměstí je ze stran otevřené a lemují ho vzrostlé kaštany. V současné době se tady stále více objevují luxusní obchody. Náboženskou tradici se ale snaží udržovat alespoň knihkupectví, které najedete pod názvem La Procure.

Něco málo z historie

Ve 13. století na místě dnešního kostela stála malá románská bazilika. Docházelo k jejímu rozšiřování a nakonec bylo rozhodnuto, že se zahájí výstavba nového kostela. Stavba byla započata v roce 1646 a trvala až do Francouzské revoluce. Během revoluce byl kostel vyrabován a zasvěcen jako chrám rozumu.

V období direktoria kostel dokonce sloužil jako skladiště krmiva. Díky veřejným sbírkám byl kostel dokončen a poté zasvěcen v roce 1745. O 35 let později byla postavena severní věž, naopak ta jižní nikdy nebyla dokončena.

Svými rozměry a výškou 34 metrů je dnes (hned po katedrále Notre-Dame) druhým největším kostelem v Paříži. Známý architekt Jean-Nikolas Servandoni navrhl fasádu a velké náměstí před kostelem, které by svou architekturou odpovídalo důstojnosti místa. Bohužel stavba podle jeho původních plánů nebyla dokončena.

Svatý Sulpicius

Kostel byl zasvěcen francouzskému svatému ze 6. století, byl jím Saint Sulpitius (Svatý Sulpic). Sulpicius se narodil v roce 570 ve Vatanu v Berry. Jako mladý chtěl vstoupit do řádu, ale jeho rodiče to rázně odmítali. Po mnoha peripetiích byl na kněze vysvěcen až v padesáti osmi letech.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

Zajímavosti

Málokdo asi ví, že do roku 1888 se zde nacházel nultý poledník, který byl ve vlastnictví právě Francouzů. V té době ale Francouzi podepsali dohodu s Angličany. Dohoda zněla jasně: Francouzi darují nultý poledník Anglii a Angličané zase na oplátku měli přijmout standardní systém měrných jednotek. Francie darovala nultý poledník do Greenwiche, ale Anglie svojí část dohody nesplnila a dodnes probíhají dohady na toto téma.

V kostele se nacházejí jedny z nejvzácnějších pařížských varhan, které pocházejí z roku 1776. Tóny těchto unikátních varhan si můžete poslechnout každou neděli při dopolední či polední mši.

Šifra mistra Leonarda

Od vydání Šifry mistra Leonarda sem jezdí hodně turistů, aby spatřili gnómon. Jedná se o zařízení, které je součástí slunečních hodin a je to jedno z nejstarších zařízení pro měření času, je známé již od starověku. Tato pomůcka zde byla vybudována na žádost kněze Langueta de Gercyho a sloužila ke snadnějšímu určování rovnodennosti, a tedy i Velikonoc.

Okolí kostela

Pokud si chcete posedět v okolních restauracích či nakoupit oblečení ve zdejších buticích, měli byste mít dostatečně naditou peněženku. Jestliže se vydáte od kostela o několik desítek kroků směrem na jih, dostanete se na ulici rue Ferou a po ní až k Lucemburskému muzeu.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 35 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-sulpicia/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024