Kostel sv. Eustacha: Zasvěcen patronovi lovu

Veronika Uhrová Veronika Uhrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5268x

Významný kostel je co do velikosti 3. největším v Paříži. Pojmenovaný byl podle římského generála, který konvertoval ke křesťanství.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Varhany v kostele sv. Eustacha jsou s více než 8 000 píšťalami největšími ve Francii?

Kostel sv. Eustacha, v originálním znění Paroisse Saint-Eustache, je důležitou goticko-renesanční stavbou z 16. století. Kostel dostal jméno od římského generála, který konvertoval ke křesťanství, poté co uviděl v paroží jelena kříž. Nechal zasvětit kostel sv. Eustachovi, mučedníkovi, který byl nejznámějším patronem lovu. 

Během Revoluce byl chrám přeměněn na svatyni zemědělství, což jednoznačně souviselo s blízkostí trhů, které se nacházely v oblasti les Halles a Chatelet. Milovníci varhanních koncertů si v tom kostele přijdou na své, jelikož právě v tomto kostele se nachází opravdový klenot v podobě největších varhanů ve Francii. Konají se zde právě díky tomu ty nejkrásnější koncerty vůbec, a to hlavně díky jedinečné akustice v kostele.

Významné historické události 

S kostelem sv. Eustacha je neodmyslitelně spjato mnoho významných historických osobností. Tento kostel byl velice oblíbený a to díky tomu, že se nacházel v blízkosti ještě tehdejšího královského paláce - Louvru.

Nekonaly se zde ani korunovace králů a královen jako v katedrále Notre dame a Basilice Saint Denis, ale kromě zádušních mší to byly zejména křty, první příjímání, pohřby a svatby slavných historických osob.

Ludvík XIV. zde měl své první příjímání, kardinál Richelieu zde byl pokřtěn stejně tak jako Molière či známá milenka Ludvíka XV. – madame de Pompadour.

Pohřební ceremonie zde měly například Jean de la Fonataine či Honoré Mirabeau, který byl posléze pohřben v Panthéonu a Jean Baptiste Colbert, ministr financí a zároveň pravá ruka Ludvíka XIV. zde má dokonce i svoji vlastní hrobku.

Veronika Uhrová

Veronika UhrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

I poznávací zájezd je dovolená, žádný maraton s deštníčky a vlaječkami.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-eustacha/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieCestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK