Kostel sv. Eustacha: opomíjený klenot Paříže

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12059x

Významný kostel je co do velikosti 3. největším v Paříži. Pojmenovaný byl podle římského generála, který konvertoval ke křesťanství.

Vyberte si z našich 48 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Varhany v kostele sv. Eustacha jsou s více než 8 000 píšťalami největšími ve Francii?

Jen kousek od moderního nákupního centra Les Halles se nachází jeden z nejmajestátnějších a nejkrásnějších kostelů v Paříži. Tento pozdně gotický klenot je turisty opomíjen, mezi místními i mezi umělci je ale velmi oblíbený.

Stavba kostela trvala více než sto let a dokončen byl roku 1632, nebyl první církevní stavbou na tomto místě. Ve 13. století zde stával farní kostel. Ať už tu stál církevní chrám jakýkoliv, vždy sloužil především obchodníkům a kupcům z Les Halles a z tržišť a také vyšší společnosti z nedalekého okolí Louvru a Palais Royal. Mnohé z děl v kostele proto pocházejí z darů obchodníků a místních cechů. Ale k umělecké hodnotě kostela se ještě dostaneme.

Kostel byl pojmenován po Eustachovi, římském generálu z 2. st. n. l., který konvertoval ke křesťanství poté, co v paroží jelena spatřil kříž. Za to byl následně upálen, nicméně symbol jeleního paroží a kříže je na štítu příčné lodi kostela vyobrazen dodnes.

Umělecká díla

Interiér nabízí opravdové unikátyInteriér nabízí opravdové unikáty

Asi největším uměleckým dílem v kostele jsou varhany. Pyšní se titulem největších varhan ve Francii, s osmi tisíci píšťalami se není čemu divit. Kostel má navíc skvělou akustiku a proto si určitě nenechte ujít některý z varhanních recitálů, štědrovečerní mši nebo například červnový festival Festival des 36 Heures de Saint-Eustache – 36 hodin plných hudby různých žánrů.

Co se týče malířského umění, katedrála se pyšní hezkou sbírkou Rubensových obrazů rozmístěných v postranních kaplích, fascinujícím oltářem z bronzu a bílého zlata od Keitha Haringa nebo basreliéfem ze života pařížské tržnice od Raymonda Masona. Na jižní straně příčné lodi je vystaven úžasný gobelín z kaple ve Versailles.

Před kostel bylo v 80. letech  minulého století nainstalováno sochařské dílo Naslouchání (Écoute) od Henri de Millera.

Slavné osobnosti

Kostel se nachází cca 10 minut pěšky od LouvruKostel se nachází cca 10 minut pěšky od Louvru

V kostele se nechalo pokřtít mnoho vlivných a slavných osobností, například kardinál Richelieu nebo Madame de Pompadour, nejslavnější francouzská královská milenka. Ludvík XIV. zde obdržel své první svaté přijímání a W. A. Mozart v kostele a na přilehlém hřbitově ve svých 22 letech pohřbil svou matku. Dramatik Molière byl zde pokřtěn, pak se zde oženil a nakonec mu byl v kostele uspořádán i pohřeb.

Rozhodně doporučujeme při příští návštěvě Paříže kostel St-Eustache nevynechat, je deset minut pěšky od Louvru zhruba napůl cesty mezi radnicí a Palais Royal. Na oficiální webové stránce kostela najdete i podrobný plánek kostela vč. všech děl.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 48 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-eustacha/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024