Kostel sv. Eustacha: opomíjený klenot Paříže

Karolína Petrová Karolína Petrová, Specialista Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7271x

Významný kostel je co do velikosti 3. největším v Paříži. Pojmenovaný byl podle římského generála, který konvertoval ke křesťanství.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Varhany v kostele sv. Eustacha jsou s více než 8 000 píšťalami největšími ve Francii?

Jen kousek od moderního nákupního centra Les Halles se nachází jeden z nejmajestátnějších a nejkrásnějších kostelů v Paříži. Tento pozdně gotický klenot je turisty opomíjen, mezi místními i mezi umělci je ale velmi oblíbený.

Stavba kostela trvala více než sto let a dokončen byl roku 1632, nebyl první církevní stavbou na tomto místě. Ve 13. století zde stával farní kostel. Ať už tu stál církevní chrám jakýkoliv, vždy sloužil především obchodníkům a kupcům z Les Halles a z tržišť a také vyšší společnosti z nedalekého okolí Louvru a Palais Royal. Mnohé z děl v kostele proto pocházejí z darů obchodníků a místních cechů. Ale k umělecké hodnotě kostela se ještě dostaneme.

Kostel byl pojmenován po Eustachovi, římském generálu z 2. st. n. l., který konvertoval ke křesťanství poté, co v paroží jelena spatřil kříž. Za to byl následně upálen, nicméně symbol jeleního paroží a kříže je na štítu příčné lodi kostela vyobrazen dodnes.

Umělecká díla

Interiér nabízí opravdové unikátyInteriér nabízí opravdové unikáty

Asi největším uměleckým dílem v kostele jsou varhany. Pyšní se titulem největších varhan ve Francii, s osmi tisíci píšťalami se není čemu divit. Kostel má navíc skvělou akustiku a proto si určitě nenechte ujít některý z varhanních recitálů, štědrovečerní mši nebo například červnový festival Festival des 36 Heures de Saint-Eustache – 36 hodin plných hudby různých žánrů.

Co se týče malířského umění, katedrála se pyšní hezkou sbírkou Rubensových obrazů rozmístěných v postranních kaplích, fascinujícím oltářem z bronzu a bílého zlata od Keitha Haringa nebo basreliéfem ze života pařížské tržnice od Raymonda Masona. Na jižní straně příčné lodi je vystaven úžasný gobelín z kaple ve Versailles.

Před kostel bylo v 80. letech  minulého století nainstalováno sochařské dílo Naslouchání (Écoute) od Henri de Millera.

Cestování je naše vášeň. Místa a program vybíráme podle vlastního konceptu zaměřeného na zážitky.

Slavné osobnosti

Kostel se nachází cca 10 minut pěšky od LouvruKostel se nachází cca 10 minut pěšky od Louvru

V kostele se nechalo pokřtít mnoho vlivných a slavných osobností, například kardinál Richelieu nebo Madame de Pompadour, nejslavnější francouzská královská milenka. Ludvík XIV. zde obdržel své první svaté přijímání a W. A. Mozart v kostele a na přilehlém hřbitově ve svých 22 letech pohřbil svou matku. Dramatik Molière byl zde pokřtěn, pak se zde oženil a nakonec mu byl v kostele uspořádán i pohřeb.

Rozhodně doporučujeme při příští návštěvě Paříže kostel St-Eustache nevynechat, je deset minut pěšky od Louvru zhruba napůl cesty mezi radnicí a Palais Royal. Na oficiální webové stránce kostela najdete i podrobný plánek kostela vč. všech děl.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-sv-eustacha/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!