Co dělat v Paříži? 9 věcí, které musíte vidět, podniknout a zažít ve městě nad Seinou

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 44760x

Co dělat v Paříži? Navštívit Oranžérii, pobavit se na Montmartru nebo obdivovat kontroverzní Centre Georges Pompidou.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Pořád vám během roku někdo říká, co musíte? A vy na dovolené chcete dělat jen to, co opravdu chcete? Vyvedeme vás z omylu. Máme totiž seznam devíti činností, které v Paříži zkrátka musíte vykonat. Proč? Jedině tak si totiž odnesete nezapomenutelné zážitky. Návod, jak si nejlépe užít sladkou Paříž, najdete níže. 

1. Vystoupat na vyhlídku Vítězného oblouku

Vyhlídku z oblouku si nenechejte ujítVyhlídku z oblouku si nenechejte ujít

Jedna z největších dominant Paříže a nejstarší z trojice vítězných oblouků v Paříži stojí na malém náměstí, z nějž paprskovitě vybíhá dvanáct širokých bulvárů. Oblouk si nechal postavit Napoleon I. na počátku 19. století jako symbol válečných vítězství, jeho dokončení se však nedožil.

Oblouk je 50 metrů vysoký a je z něj nádherný výhled na celou Paříž, zejména je krásně vidět moderní čtvrť La Défense. Zároveň z vyhlídky Vítězného oblouku můžete pozorovat architektonické dílo Barona Haussmanna, jeho široké bulváry lemované stromořadím jsou vidět po celém městě.

2. Navštívit Muzeum Oranžérie

Oranžérie vás uchvátí na první pohled, většina návštěvníků se proto do muzea vrací opakovaně. Muzeum schraňuje na více než šesti tisících metrech čtverečních impozantní sbírku impresionistických a postimpresionistických děl slavných malířů – zejména Matisse, Cézanna, Picassa, Renoira či Modiglianiho. Nejslavnějším obrazem muzea jsou však Monetovy Lekníny.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Prozkoumat knihkupectví Shakespeare and Company

Knihkupectví Shakespeare and CompanyKnihkupectví Shakespeare and Company

Obchod byl založen v roce 1919 Američankou Sylvií Beach a původně sloužil jako knihovna, nakladatelství a penzion. V dobách své největší slávy se tady scházeli slavní světoví literáti jako Ernest Hemingway, James Joyce nebo Ezra Pound. Dnes je knihkupectví plné luxusních kousků a cenných a zajímavých knih.

4. Obdivovat Institut arabského světa

V osmdesátých letech minulého století zafinancovala Francie společně s dvaadvaceti zeměmi arabského světa výstavbu této nádherné multifunkční budovy na levém břehu Seiny. Institutu vystavuje díla z arabských zemí a zároveň slouží jako místo, kde se potkávají různé kultury i lidé, a kde mají Evropané šanci nahlédnout do dějin arabského světa.

V budově se krom muzea nachází také knihovna, filmový a divadelní sál nebo knihkupectví. Architektonicky je budova unikátní především tím, že celá jižní strana je složena z desek s fotosenzitivními panely, které se při slunečním svitu samy přivírají a je tak zajištěna automatická regulace světla a tepla v budově.

5. Porovnávat Centre Georges Pompidou

Centre Georges PompidouCentre Georges Pompidou

Toto muzeum by neměl vynechat žádný milovník moderního umění. Je to úchvatná budova zevnitř i zvenčí. O stavbě samotné vedli Pařížané velké rozpory a ze začátku budovu neschvalovali. Dnes patří k panoramatu Paříže stejně jako jakákoliv jiná budova.

Muzeum přivítá každoročně více než šest milionů návštěvníků, kteří mohou krom muzea navštívit také místní knihovnu, výbornou kavárnu či kinosál. V pátém patře se nachází stálá expozice moderního umění, kde jsou k vidění díla Andy Warhola nebo Jacksona Pollocka.

Muzeum si nezadá s největšími světovými muzei moderního umění, ať už je to MoMA v New Yorku nebo Tate Modern v Londýně. A z nejvyššího patra je parádní výhled!

6. Užít si Paříž po setmění

Není nic lepšího, než si po celodenním bloudění Paříži sednout večer k Seině s lahvinkou dobrého vína nebo se uvelebit na některé z mnoha zahrádek, dát si kávu nebo skleničku něčeho dobrého a pozorovat dění kolem.

Paříži se právem přezdívá město světel, po setmění se postupně začnou rozsvěcet lampy veřejného osvětlení, okna v jednotlivých pařížských bytech a město ožije.  

Doporučujeme najít si místo, odkud je vidět Eiffelova věž – ta bliká každou hodinu, což je opravdu nepopsatelný zážitek. Nebo si kupte lístky na plavbu po Seině na večer – proplouvat pod nasvícenými mosty a kolem zářivých a monumentálních památek je zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Čtení na podobné témaPlavba lodí po Seině: Paříž z jiné perspektivyPřečíst

7. Koupat se v Seině

Koupaliště Joséphine BakerKoupaliště Joséphine Baker

Dobře, ne v Seině, to se rozhodně nedoporučuje, za to koupání na Seině se doporučuje! Koupaliště Joséphine Baker se nachází na samém okraji Paříže, ve čtvrti Bercy. Koupaliště bylo vybudováno převážně ze skla a kovu a je položeno na Seině, v létě se navíc otevírá skleněná střecha, a tak se člověk může krom koupání i opalovat na sluníčku.

Bazén má na délku 25 metrů, pro olympioniky to tedy rozhodně není, ale v létě vám osvěžení jistě přijde vhod!

8. Procházet se po Montmartru

Pravda, je to tak trošku klišé. Nicméně přes svou pověst je Montmartre kouzelná čtvrť plná magických míst. Projděte se třeba po hřbitově na Montmartru a hledejte epické příběhy, milostné romány a hroby slavných (Stendhal, Emile Zola, Edgar Degas či Francois Truffaut).

Pokud nejste fanoušky hřbitovů, toulejte se uličkami Montmartru od Moulin Rouge směrem nahoru, k bazilice Sacré Coeur. Cestou nahoru objevíte pokaždé něco nového, pokaždé se vám naskytne jiný pohled na baziliku a třeba vás při tomto bloudění zaujme některá restaurace, obraz nebo suvenýr, kterých je tady požehnaně.

9. Nakupovat v Marais

Bohémská část Paříže – MaraisBohémská část Paříže – Marais

Během své historie si čtvrť Marais prožila mnohé – luxus a bohatství, ale i chudobu a bezmoc. V dnešní době je však Marais nejbohémštější a nejluxusnější čtvrtí Paříže, je plná originálních butiků a ateliérů. Většina obchodů ve čtvrti je však francouzského původu. 

Máte tady možnost nakoupit ty nejlepší suvenýry – od oblečení a pleteného zboží, přes kosmetiku a bio výrobky z Provence, až po ručně vyráběný papír a jiné luxusní zboží.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/9-veci-ktere-musite-v-parizi-udelat/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024