La Défense: hypermoderní čtvrť

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14991x

Jediná moderní čtvrť, která leží na okraji Paříže. Dominantní je zde Velká Archa, která je zároveň třetím „Vítězným obloukem“ v sérii.

Vyberte si z našich 37 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

I když tento nový „Vítězný oblouk z dálky nevypadá tak mohutně, skutečností je, že by se pod celou Archu vešla samotná katedrála Notre Dame?

La Défense je největší administrativní čtvrť v Evropě a vznikla jako reakce na panorama Manhattanu. Symboly moci velkých firem jsou s typicky francouzským vkusem reprezentovány skrze netypický materiál – beton, sklo a ocel. První mrakodrapy tady vznikaly už v 50. a 60. letech.

Projektanti se nechali inspirovat modely z amerických měst jako je například Manhattan nebo Chicago. Nakonec však dodali celému projektu přidanou hodnotu tím, že na rozdíl od těchto modelů ještě vyloučili dopravu. Vznikla tak obrovská betonová promenáda, kde se veškerá silniční i železniční síť nachází v podzemí.

Do této čtvrti denně dojíždí více než 150 000 zaměstnanců. Dodnes má tato čtvrť přívržence i odpůrce, ale co se jí nedá bezesporu odepřít, je ohromné praktické využití. Byla sem totiž přesunuta veškerá administrativní centra a střediska z historického jádra Paříže.

Zajisté vás zaujme budova, která je ve tvaru obrácené mušle. Jedná je o první hlavní stavbu této čtvrti, pochází z roku 1958 a sídlí v ní Středisko nového průmyslu a techniky. Veškeré budovy a mrakodrapy, které jsou převážně sídly různých firem, kanceláří či hotelových řetězců, na vás můžou působit až futuristickým dojmem.

Grande Arche

V La Défense se nachází mnoho zajímavých budov, přesto je ještě jedna z nich výjimečná a nepřehlédnutelná. Grande Arche je na západním konci osmikilometrové Grande Axe (Velká osa), která se táhne od skleněné pyramidy v Louvru.

Grande Arche má zároveň symbolizovat okno do světa a je považována za moderní protějšek Vítězného oblouku. V pořadí se jedná o 3. „Vítězný oblouk“ v jedné linii hned po Carrouselkém oblouku u Louvru a originálním Vítězném oblouku na náměstí Charles de Gaulle-Étoile. 

Vzdálenost od prvního ke třetímu oblouku je necelých 6,5 kilometrů. Dílo dánského architekta Otto von Spreckelsena – obrovský betonový oblouk, který vypadá spíše jako kostka, je pokrytý sklem a kararským mramorem. Oblouk je vysoký 105 metrů a váží přes 30 tisíc tun. Pod klenbou jsou zajímavým způsobem zavěšeny panoramatické výtahy, které nejsou již v dnešní době funkční, jelikož při větším větru se začaly hýbat se strany na stranu a staly se tak nebezpečnými.

Dalším nedostatkem, který architekt podcenil, byla poloha oken, do kterých původně mělo svítit slunce a mělo se tak ušetřit za energie. Tato okna jsou však vsazena způsobem, že tam světlo vůbec nedopadá. Posledním a zároveň největším nedostatkem bylo nevyřešené vakuum v prázdném prostoru v podloubí archy.

Když se tu totiž zvedl vítr, způsobilo to jakýsi větrný vír, kde pak lítaly různé odpadky. Architekti později tuto chybu napravili tak, že umístili futuristickou plachtu přímo do prostoru pod střechou archy a tak větrným vírům zabránili.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

I poznávací zájezd je dovolená, žádný maraton s deštníčky a vlaječkami.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 37 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hypermoderni-ctvrt-la-defense/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!