Kam v New Yorku za Picassem, Van Goghem, Fridou nebo Warholem? Přece do MoMA!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6204x

Muzeum nabízí jedinečný průřez moderním uměním.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Newyorské MoMA, Muzeum moderního umění, vystavuje jednu z nejobsáhlejších a nejucelenějších sbírek moderního umění na světě. Mezi více než 150 000 exponáty můžete obdivovat díla nejslavnějších umělců pozdního 19. a celého 20. století.

Nechybí mezi nimi ani zásadní kubistická díla od Picassa, odkazy depresivní Mexičanky Fridy Kahlo, jedny z nejlepších výtvorů šíleného Van Gogha nebo díla extravagantního mistra pop artu Andyho Warhola…

Jak Warhol k plechovce s polévkou přišel…

Andy Warhol, syn slovenských emigrantů, se na konci 40. let coby začínající umělec odstěhoval do New Yorku. Živil se komerčními a reklamními ilustracemi a jeho hlavní touhou bylo stát se slavným. Hloubal nad tím, jak by si mohl vytvořit takový styl, který by mu zajistil pozornost a popularitu.

Povídá se, že se jednoho večera sešel se svým přítelem, který mu poradil, aby namaloval něco, co každý důvěrně zná a s čím se může ztotožnit. Následujícího rána se Andy vypravil do samoobsluhy a nakoupil 32 různých plechovek s polévkou od firmy Campbell’s Soup Company – tedy všechny příchutě, které tato firma vyráběla.

Doma pak každou z nich namaloval zvlášť na bílé plátno… A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Andy Warhol se krátce nato stal králem nového uměleckého směru těžícího z konzumního způsobu života.

V newyorském MoMA si návštěvníci dnes mohou prohlédnout nejen Warholovy plechovky s Campbellovou polévkou, ale třeba také další z jeho nesmrtelných ikon – Zlatou Marilyn Monroe. Když v šedesátých letech zemřela blonďatá sexy hvězda stříbrného plátna, Warhol vytvořil celkem 23 různých obrazů Marylin technikou sítotisku a ten nejslavnější obraz z této série uvidíte právě v newyorském Muzeu moderního umění.

Kromě Warholových děl patří k mistrovským dílům, které muzeum ukrývá, třeba Picassovy Avignonské slečny – skupina prostitutek z Montmartru, kterou Picasso maloval ve svém pařížském ateliéru Bateau-Lavoir. Dílko s hranatými provozovatelkami nejstaršího řemesla je považováno za umělecký prototyp celého kubismu.

Van Gogh maluje bez ucha a Frida si stříhá vlasy

Preferujete-li spíše šíleného Holanďana Van Gogha, přijdete si v MoMA také na své. Dalším stěžejním exponátem je totiž jeho Hvězdná noc – tedy dílo, které Van Gogh namaloval z okna provensálského sanatoria, kam se uchýlil poté, co došlo k jeho známému incidentu s uříznutým uchem.

Nalákat vás mohou také díla mexické malířky Fridy Kahlo, od které MoMA vystavuje několik ze slavných autoportrétů, třeba ten, na kterém si zrovna stříhá vlasy. Pokud vás lákají spíše přírodní motivy, můžete se nechat okouzlit jedním z triptychů s lekníny impresionisty Clauda Moneta.

K obdivování se nabízí také díla dalších špičkových a světově proslulých malířů, třeba Rousseaua, Matisse, Pollocka, Lichtensteina, Modiglianiho, Miróa, Kandinského, Kleea či Cézanna.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Tři smělé dámy přicházejí s novátorskými myšlenkami a zakládají muzeum

Muzeum nabízí jedinečný průřez moderním uměním – od postimpresionismu, kubismu a expresionismu, přes futurismus až k surrealismu a pop artu. S nápadem založení muzea moderního umění přišla Abby Rockefellerová, manželka J. D. Rockefellera mladšího, který stojí za stavbou newyorského Rockefellerova centra.

Abby se na konci dvacátých let sešla v Káhiře se svojí přítelkyní Lillie P. Blissovou a shodla se s ní na tom, že by v New Yorku mělo vzniknout nové muzeum, které by veřejnosti přiblížilo díla současných umělců.

Záhy se ke dvěma uměleckým nadšenkyním přidala ještě třetí partnerka Mary Quinn-Sullivanová, učitelka dějin umění a manželka sběratele uměleckých děl Cornelia Sullivana. Tyto tři ženy – „smělé dámy“, jak se jim přezdívalo – si v roce 1929 pronajaly malé prostory v centru města a vytvořily ve své době neobvyklou galerii.

Její novátorství spočívalo především ve vystavování děl současných umělců, které renomované umělecké galerie často odmítaly přijmout, a také v tom, že vystavené exponáty byly často obměňovány.

MoMA coby ráj pro filmové fanoušky

Již od počátku existence muzea bylo záměrem jeho zakladatelek překonat dosavadní chápání umění, které se do té doby omezovalo pouze na malbu, kresbu a sochařství. Muzeum moderního umění si kladlo za cíl vystavovat také exponáty ze sfér architektury, designu nebo textilního návrhářství. Jako jedno z prvních muzeí vystavovalo MoMA také fotografie a záhy začalo rovněž s archivací významných filmů.

V současné době obsahují archivy místního filmového oddělení asi 22 000 filmů a na čtyři miliony filmových fotografií, včetně tak slavných kousků, jako je slavná fotografie Charlieho Chaplina s chlapcem Jackiem z filmu Kid. Přední režiséři zasílají do muzea k archivaci darem kopii svých nových snímků a v rámci vstupenky do muzea se můžete jít podívat na filmové promítání v jednom ze dvou kinosálů ve spodním patře.

Filmoví fanoušci musí zavítat také do luxusní muzejní restaurace Modern, ve které sice vaše peněženka dostane pořádně zabrat, ale útěchou vám může být to, že právě v tomto podniku oznámila filmová Carrie ze Sexu ve městě svým přítelkyním onu šťastnou novinu, že se bude vdávat za „pana Božského“.

Muzeum v novém hávu s dvojnásobnými výstavními prostory

Muzejní budovou je navíc doslova radost procházet. Září to tu novotou, protože MoMA bylo před nedávnou dobou kompletně zrekonstruováno a zmodernizováno. Rekonstruované muzeum bylo otevřeno v roce 2005 a nabízí šest podlaží výstavních prostor s celkovou plochou 60 000 m2, je tedy asi dvakrát větší oproti původní stavbě.

Deník New York Times psal o rekonstrukci muzea za 858 milionů amerických dolarů jako o „jednom z nejznamenitějších architektonických počinů v tomto městě za poslední generaci“.

Abyste se v muzeu dobře zorientovali, můžete si ještě před vaší plánovanou návštěvou stáhnout z oficiálního webu zcela zdarma muzejní aplikaci. Připojíte-li se přímo v muzeu na wifi, budete si také moci stáhnout audiokomentáře k jednotlivým vystaveným dílům a aktuální program výstav. A než se vydáte obdivovat další krásy New Yorku, nezapomeňte si prohlédnout také místní kouzelnou Zahradu soch s díly Rodina, Caldera nebo Moora…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/moma/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024