Kouzelná hora Montjuïc: nádherný výhled, krásné parky a domov muzeí

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26855x

Kopec Montjuïc rozprostírající se na jižní staně města patří ke klíčovým bodům Barcelony a často je považován za horu dvou tváří.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Na 213 metrový kopec Montjuïc prostě vystoupat musíte. Odměnou vám bude překrásný výhled na celé město. A nejen to! Toto místo je vyhlášené krásnými parky a také nabízí kulturní a sportovní vyžití. A pro ty, kteří nechtějí jít po svých, je připravena nezapomenutelná jízda!

Kopec Montjuïc rozprostírající se na jižní straně města patří ke klíčovým bodům Barcelony a často je považován za horu dvou tváří. Na jedné straně připomíná temnou stránku historie v době španělských válek či Frankovy diktatury, na straně druhé je dnes jedním z nejvyhledávanějších rekreakčních oblastí Barcelony. Někdy také Montjuïc nese přezdívku Kouzelná hora.

Špetka historie 

Kopec je pokrytý zeleníKopec je pokrytý zelení

Střípky z historie napovídají, že zde původně pobývala keltiberská osada. Později na tomto místě Římané postavili chrám zasvěcený Jupiterovi, který pojmenovali Mons Jovis. Pouhou domněnkou je skutečnost, že hora Montjuïc nese název, který vznikl zkomolením těchto dvou slov. Jiné hypotézy tvrdí, že kopec dostal název podle židovského hřbitova, který se zde nacházel. Nedostatek vody způsobil, že tu stálo jen málo domů, v roce 1640 byl zde postaven hrad. 

Opevnění na kopci připomíná události temné historie. Právě zde byla Barcelona v době španělských válek držena v šachu kastilskými okupanty. Za Franka se pak stala obávaným vězením. Na východním svahu hory byli političtí vězni popravováni a přímo shazováni do moře

Montjuïc došel konečně uznání jako místo pro uskutečnění Světové výstavy v roce 1929. Na severním svahu byly navrženy budovy, výstavní haly, olympijská sportoviště, divadla i amfiteátry. Nechybí zde ani plejáda muzeí. Další nezapomenutelnou událostí se stala letní olympiáda v roce 1992.

Budovy a místa na kopci, která musíte navštívit

Olympijské muzeumOlympijské muzeum

Montjuïc se stal domovem muzeí. Mezi ty, které byste neměli při své návštěvě Barcelony vynechat, patří Fundació Miró, Museu d´Arqueologia, Museu Etnologic či v neposlední řadě Národní muzeum Katalánska (Museu Nacional d´Art de Catalunya).

Kopec se proslavil zejména sportovními událostmi. Hlavním místem 25. letních olympijských her se v roce 1992 stal stadion Estadio Olympico Lluís Companys. Další sportovní využití nabízí sportovní palác japonského architekta Arata Izosakiho či Palau San Jordi. Telekomunikační věž architekta Santiaga Calatrava připomíná nakloněného sportovce. 

Jedinečným zážitkem pro vás jistě bude Magická fontána (Font Mágica). Tryskající proudy vody připomínají tanec, který je navíc synchronizován s hudbou a světly. Jednotlivé trysky jsou rozloženy na několika místech podél třídy Avenida Maria Cristina. Hlavní fontána se nachází na platformě na úpatí Národního paláce.

Ukázku typických španělských řemesel najdete v Poble Espanyol. Poble Espanyol je muzeum v přírodě s ukázkou charakteristických staveb Španělska z různých částí. Na ploše více jak pěti hektarů se nachází více než sto domů a paláců postavených podle originálů, avšak ve zmenšeném měřítku.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Maják na Montjuïcu - romantický tip

Za jedno z nejromantičtějších míst na kopci Montjuïc je považován maják Faro de Montjuïc. Zaujímá strategické místo na svahu s úchvatným výhledem na Středozemní moře a barcelonský přístav. Toto místo je také velmi cennou přírodní biosférickou rezervací. 

Maják byl postaven v roce 1906 jako „navigace“ pro připlouvající lodě do Barcelony. Jeho tvar je typický pro majáky z počátku 20. století a při pohledu z dálky symbolizuje paprsky světla. Původní vzhled s dvoupodlažním obdélníkovým půdorysem a kulovým kápím byl renovován v roce 2000. V blízkosti majáku byly nalezeny pozůstatky pocházející z období paleolitu. 

Castillo de Montjuïc - pevnost střežící kopec

Pevnost na kopci MontjuicPevnost na kopci Montjuic

Další nádherný výhled najdete ve výšce 173 metrů nad mořem z pevnosti střežící celý Montjuïc. Castillo de Montjuïc se stalo symbolem útlaku, bojů a historických událostí. Pevnost sloužila také jako vězení. Jako vojenské vězení byla pevnost využívána až do roku 1960. Od té doby působila jako vojenská základna a nyní slouží všem Barcelóňanům.

V roce 1940 byl na tomto místě zastřelen prezident katalánské vlády Lluis Companys. Na jeho počest nese jeho jméno olympijský stadion. 

Pohřební architektura ohromných rozměrů

Procházka po hřbitově o rozloze 56 hektarů je často přirovnávána k procházce po miniaturním městě mrtvých. Seznámíte se s nejkrásnějšími ukázkami pohřební architektury a sochařství, kteří zde architekti, vitrážoví umělci a další řemeslníci vytvořili. 

Na místním hřbitově našlo věčný odpočinek mnoho významných osobností v dějinách Barcelony, jako byl prezident katalánské vlády, Francesc Maciá, hudebník Isaac Albéniz či umělci Ramon Casas, Santiago Rusiňol a Joan Miró. Místo nabízí kromě neobvyklého druhu architektury také přehlídku středomořských rostlin a stromů a překrásný výhled na moře. 

Zažijte šílenou jízdu!

Lanovka na kopec MontjuicLanovka na kopec Montjuic

Nechce se vám pešky na kopec Montjuïc? Nevadí! I na to Barcelóňané pamatovali. Můžete se svést třeba gondolovou lanovkou. A nebude to jen obyčejná jízda, na kterou jste zvyklí. Bude to šílená jízda, která vám připraví nezapomenutelný zážitek. Lanová dráha Teleféric de Montjuïc má k dispozici 55 kabinek, jejíž max. kapacita je 8 osob a délka dráhy je 752 metrů.

Dolní stanice se nachází v nadmořské výšce kolem 90 m. n. m. a nejvyšší cílový bod leží ve výšce 173 m. n. m.. K lanovce se můžete dostat několika způsoby. Jedním z nich je cesta metrem po lince L2,L3, stanice Paral lel. Další možností jak se dostat k lanovce je autobusem č. 55-150. Dopravit se tam je možné také turistickým autobusem Barcelóna Bus Turístic - stop: Teleféric de Montjuïc.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kopec-montjuic/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024