Kolumbův památník: Barcelona z ptačí perspektivy

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29600x

Železný sloup, na kterém stojí Kryštof Kolumbus, váží kolem 200 tun a je celý pokrytý alegorickými figurami.

Vyberte si z našich 16 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Známý a pro Barcelonu symbolický sloup se sochou Kryštofa Kolumba na úpatí Las Ramblas nepřehlédnete. Slavný mořeplavec je sice otočený k městu zády, ale každý Barceloňan ví, že údajně ukazuje Evropě cestu z jeho přístavu do Ameriky. 

Památník Kryštofa Kolumba

Šedesátimetrový železný sloup byl postaven kvůli světové Všeobecné výstavě v roce 1888Šedesátimetrový železný sloup byl postaven kvůli světové Všeobecné výstavě v roce 1888

Šedesátimetrový železný sloup byl postaven kvůli Světové všeobecné výstavě v roce 1888. Železný sloup váží kolem 200 tun a je celý pokrytý alegorickými sochami představující Katalánsko, Aragonii, Kastilii a León. 

V dolní části na podstavci se objevuje řada reliéfů, která představuje důležité události v Kolumbově životě a při jeho cestách. Kruhový základ střeží osm lvů a je zdoben osmi reliéfy s erby španělských provincií. Korunu sloupu tvoří osmimetrová socha samotného Kryštofa Kolumba.

Památník Monumento a Colón se nachází na Plaza del Portal de la Pau. Označuje místo, kde mořeplavec v roce 1493 vkročil na břeh po objevení Ameriky a přivezl s sebou šest karibských indiánů. Kryštof Kolumbus byl přijat katolickými králi v Saló de Tinell. Údajně se mořeplavec na své zpáteční cestě z Ameriky zastavil právě v Barceloně.

Na co ukazuje Kolumbova ruka?

Jeho natažená ruka ukazuje směrem k mořiJeho natažená ruka ukazuje směrem k moři

Sochu Kryštofa Kolumba zhotovil Rafael Atche. Jeho natažená ruka ukazuje směrem k moři. Kolumbus údajně ukazuje do Nového světa pravou rukou, zatímco svitek drží v levé ruce. Paradoxem je, že místo toho, aby jeho ruka směřovala na západ směrem k Americe, spíše je otočena směrem na východ.

O tom, na co přesně chce Kolumbus upozornit, se však dodnes vedou spory a existuje několik verzí. Jedna z nich tvrdí, že se jednalo o metaforu – údajně autorovým záměrem bylo, aby mořeplavec ukazoval směrem na Ameriku, ale to by zároveň znamenalo také směrem do města na La Rambla. A proto se rozhodl otočit ukazující ruku na moře. Další varianta je podobná té první. Kolumbus neukazuje směrem na Ameriku, ale směrem na moře, aby byl jasný způsob, jak se do Ameriky dostal – lodí po moři.

Třetí názor je takový, že Kolumbus neupozorňuje na cestu do Ameriky ani na Nový kontinent samotný, ale nataženou rukou chce vyzdvihnout své domovské italské město Janov. Pozoruhodné ale v tomto případě je, že i když je Itálie tímto směrem, není to řečeno přesně. Kolumbův prst údajně tedy ukazuje na Mallorcu. 

Úžasná podívaná na město z výšky

Z výšky uvidíte třeba i gotickou čtvrť BarcelonyZ výšky uvidíte třeba i gotickou čtvrť Barcelony

Jedinečnou podívanou zažijete z vyhlídkové plošiny Mirador de Colón, která je umístěna v kopuli pod sochou. Pod vámi spatříte dopravní tepnu okolo Plaza del Portal de la Pau a Paseo de Colón. Na vyhlídku se můžete nechat vyvézt výtahem a kochat se tak pohledem z výšky 52 metrů na starý přístav a celé město.

A že budete mít rozhled opravdu velký! Shora, na severní straně, uvidíte gotickou čtvrť Bari Gotic či nejrušnější ulici La Rambla. Při pohledu směrem na jih vyčnívá hora Montjuic s hradem na vrcholu. Kochat se můžete také nad krásou loděnic, které se nacházejí přímo dole pod vámi. Východ nabídne ukázku moderního pojetí Barcelony s mrakodrapy. Západně spatříte takzvané zelené plíce, které obklopují město – park Parque Natural de Collserola a zábavní park Tibidado.

Na památník se můžete vypravit každý den. Od března do září od 08:30 do 20:30 hodin, od října do února od 08:30 do 19:30 hodin. Poslední výtah jede 30 minut před zavírací dobou. Vstupné pro dospělého se pohybuje kolem 4 euro. Vyhlídka je zavřena 1. a 6. ledna, 25. a 26. prosince (2015). 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kolumbuv-pamatnik/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024