Bezplatné aktivity v Římě: Jezte, pijte, lenošte a poznávejte skoro zadarmo. Utrácet můžete jinak!

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32848x

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Spousta cestovatelů i milovníků dobrodružství má na seznamu oblíbených míst či dokonce cestovatelských snů italské hlavní město Řím. Snů je však často mnohem víc než peněz na cestování. Tady je proto 7 tipů, jak Řím lépe poznat, dobře se pobavit, a co je hlavní, neutratit buď vůbec nic, nebo jen naprosté minimum.

1. Poslední neděle v měsíci – terno pro milovníky umění

Vydejte se do Vatikánských muzeíVydejte se do Vatikánských muzeí

Rumunský spisovatel Valeriu Butulescu jednou prohlásil: „Navštívit všechna muzea světa a pamatovat si jen, jaké je kde vstupné.“ Vstupné do některých zahraničních muzeí je skutečně natolik vysoké, že si nezřídka turisté pamatují jen jeho výši, a to ještě i v době, kdy se jim vzpomínky na zhlédnutou expozici či výstavu už dávno vytratily z hlavy.

Když se však vydáte do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci (9:00–12:30 hod), nejen že nic nezaplatíte, ale můžete si být jisti, že na prozkoumání jednoho z největších komplexů uměleckých sbírek na světě jen tak nezapomenete. Uvnitř muzeí si nenechte ujít prohlídku skutečného pokladu Vatikánu – Sixtinské kaple.

2. Dolce far niente ve čtvrtích s malebným rázem

TrastevereTrastevere

Propadněte kouzlu italského „dolce far niente“ – sladkého nicnedělání i vy. Vyrazte do některé z proslulých římských čtvrtí, kde se život ještě pořád odvíjí na ulici – jen tak po sousedsku. Uprostřed metropole narazíte na pohorek, jenž Římané vytvářeli po dobu tří staletí ze střepů starověkých amfor, v nichž se do města dováželo víno i olivový olej. Řeč je o vršku Monte Testaccio, který najdete ve stejnojmenné čtvrti na levém břehu řeky Tibery.

Máte-li dostatečně pevné a pohodlné boty, ve kterých se dá chodit celý den, vypravte se do nejstarší římské čtvrti Trastevere na západním břehu Tibery. Nejlépe ji poznáte, když se na chvíli ztratíte v uličkách s oprýskanými domy, mezi nimiž jsou natažené šňůry s prádlem, a budete se jen tak toulat a poznávat její malebná zákoutí. Za teplých večerů se přidejte k místním, kteří s oblibou posedávají na schodech, potkávají se s přáteli…

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

3. Pojistěte si návrat do Věčného města

Vrátíte se do Říma?Vrátíte se do Říma?

Říká se, že návštěva Věčného města, jak se Římu přezdívá, je jako cesta napříč historií lidstva. Řím je totiž plný neuvěřitelného množství památek. S velmi vysokou pravděpodobností tak nestihnete poznat vše, co jste si naplánovali. Proto si raději návrat do hlavního města Itálie náležitě pojistěte. Víme, jak na to!

Podle legendy stačí jen docela málo – vhodit přes rameno kovovou minci do nejkrásnější a zároveň největší římské fontány – barokní Fontány di Trevi dekorované okouzlujícími sousošími. Proslavila ji mimochodem úchvatná „koupací scéna“ ve snímku Federica Felliniho nazvaném Sladký život.

4. Potřebujete nabrat síly? Lenošte na Španělských schodech

Azalky na Španělských schodechAzalky na Španělských schodech

Španělské schody, jedno z největších a nejstarších schodišť svého druhu v Evropě, tvoří 137 travertinových stupňů. Místo na sezení i na romantickou schůzku s drahou polovičkou se tak na nich najde skoro vždy. Někteří na tomto slavném schodišti, jež vede k baroknímu kostelu Trinità dei Monti, návštěvu Říma slavnostně zahajují, jiní naopak končí.

I když je toto věhlasné schodiště půvabné po celý rok, vůbec nejpůsobivější je na jaře. Dny se prodlužují, otepluje se a před očima stovek diváků se rozzáří nádherné květy bílých a růžových azalek. Každoročně se na Španělských schodech pořádá také známá výstava těchto venkovních krásek.

5. Za málo peněz hodně kvalitní muziky pro každého

Užijte si hudbuUžijte si hudbu

Živá hudba dodá vašemu večeru v Římě úplně jinou atmosféru a pozvedne jej na vyšší úroveň. A majitelé římských hospod, hospůdek a barů to moc dobře vědí…

Milovníci jazzu všech národností si na své přijdou v nejstarším jazzovém klubu ve městě, v Alexanderplatz Jazz Club (Via Ostia 9; každý den, 20:30–1:30 hod), který mnozí považují za meku živé hudby v Římě. Je to malý podzemní klub s intimní atmosférou, který pravidelně hostí špičkové hudebníky z Itálie i ze zahraničí. Koncerty začínají vždy po 22. hodině (čtvrtek–sobota).

Samotný vstup do klubu je bezplatný. Za vstupné na živý koncert zaplatíte jen symbolických 5 eur (cca 132 Kč; r. 2016).

6. Když je horko k zalknutí… O pitný režim se starají „nosáči“

V Římě turisté za drahou balenou vodu, která je dokonce dražší než benzín, utrácet nemusí. Během horkých dní mohou využít bezplatné veřejné fontánky a ještě tak chránit životní prostředí.

Římským pítkům, do nichž se pitná voda přivádí z kopců vzdálených 80 kilometrů, se pro jejich typický tvar přezdívá nosáči. Díky tradici antického akvaduktu a promyšleného vodovodního systému dnes v Římě existují stovky míst, kde se mohou osvěžit všichni žíznivci. K dispozici jim je také bezplatná aplikace pro mobilní telefony, jež pomůže snadno a rychle nalézt všechny fontány v centru.

7. Aperitiv? Za cenu jednoho nápoje se zadarmo najíte!

Navštivte bary v ŘíměNavštivte bary v Římě

Před pár lety zavedly římské bary vzhledem ke světové ekonomické recesi dodnes velmi populární atrakci, jež měla do barů opět přilákat hosty. Tento „vynález“ se sice zrodil v Miláně, ale postupem času se rozšířil po celé Itálii. A na jakém principu funguje?

Stačí si v baru obvykle mezi 17. a 19. hodinou (někde až po 19. hodině) koupit skleničku aperitivu (v ceně zhruba 5 eur, tj. cca. 135 Kč), který má povzbudit chuť k jídlu a připravit zažívací orgány na to, co je čeká, a pak už si jen vybírat z bezplatného bufetu.

Čtení na podobné témaItalská pizza: Poklad z Neapole zachutnal i královně. Kam na ni zajít dnes?Přečíst

Nechybí mini pizzy, sendviče, zelenina, těstoviny a oblíbené jsou i finger food, tj. pokrmy, k jejichž konzumaci nepotřebujete příbor. Zastavit se můžete třeba v oblíbeném baru Sociéte Lutèce (17, Piazza di Montevecchio) nedaleko náměstí Piazza Navona.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bezplatne-aktivity-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024