Byzantské fórum a pevnost: nejnavštěvovanější památky města Durrës

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 5. 2018 • Přečteno 2890x

Nejvýraznějším pozůstatkem fóra je několik krásných ručně vyřezávaných sloupů s okrasnými hlavicemi.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Albánský Durrës ukrývá nepřeberné množství historických památek, přičemž některé z nich jsou ukryty mezi moderními budovami. Patří mezi ně i Byzantské fórum neboli rozsáhlý komplex soustředných struktur pozdně římské a raně byzantské éry, které bylo náhodou odhaleno v rámci výkopů v centru města (starověkého Dyrrhachia).

Byzantské fórum

Byzantské fórumByzantské fórum

Přestože se z této pamětihodnosti nezachovalo mnoho, je považovaná za jednu z nejnavštěvovanějších památek města. Nejvýraznějším pozůstatkem je několik krásných ručně vyřezávaných sloupů s okrasnými hlavicemi stojících na kruhové kamenné zdi, zčásti překryté ozdobnými překlady.

Byzantské fórum bylo postaveno v pátém století našeho letopočtu jen krátce po velkém zemětřesení Dyrrhachia. Pravděpodobně se jednalo o stejnou dobu, kdy zde římský císař Anastasius nechal postavit městské hradby, které byly považovány za nejsilnější opevnění na celém Balkáně, ačkoliv dnes byste tomu uvěřili jen stěží.

Po mnohých zemětřeseních se velká část starověkého Durrësu potopila do moře a dochovalo se pouze pár památek z tohoto období.

Starověká pevnost

SloupySloupy

Mezi nejpřitažlivější z nich lze zařadit i pozůstatky středověké kamenné pevnosti postavené ve 4. století před naším letopočtem, která je stejně jako hradby považována za jednu z nejsilnějších pevností na západním pobřeží Jadranu.

Ve středověku byl design pevnosti neustále upravován dle taktiky boje a výzbroje toho období. Proto v době, kdy bylo v pevnostech široce využíváno dělostřelectvo, byla i pevnost upravena tak, aby zvládala i tuhle funkci.

Architektonické prvky struktury a historické záznamy však ukazují, že byla pevnost přestavěna a rozšířena na tzv. Benátskou věž v první polovině patnáctého století.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/byzantske-forum-a-pevnost/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024