Římský amfiteátr: řadí se mezi největší amfiteátry Balkánského poloostrova

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 5. 2018 • Přečteno 5280x

Římský amfiteátr se svou kapacitou 15 000 diváků a s průměrem větším než 120 metrů řadí mezi největší amfiteátry Balkánského poloostrova.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Stejně jako v každém významném městě, které v minulosti patřilo Římské říši, byl i Durrës vybaven základní římskou urbanickou strukturou, která se neobešla bez Římany oblíbeného amfiteátru.

Amfiteátr uprostřed Albánie

Dříve se zde sledovali gladiátorské zápasyDříve se zde sledovali gladiátorské zápasy

Okrouhlé hlediště amfiteátru, které v minulosti sloužilo ke sledování gladiátorských zápasů, naleznete v úbočí kopce nacházejícího se ve středu města Durrës.

Zní vám to jako vtip? Pokud znáte jen trochu albánskou historii, pak jistě víte, že ve 2. století se území dnešní Albánie dostalo pod nadvládu Římanů a stalo se tak součástí provincie Macedonia.

Z důvodu ničivých zemětřesení se však mnoho architektonických skvostů z tohoto období nedochovalo. Jako zázrakem přežil římský amfiteátr, který dnes patří mezi nejpopulárnější turistické atrakce nejenom ve městě, ale i v celé zemi.

Největší amfiteátr na Balkáně

Má kapacitu 15 000 divákůMá kapacitu 15 000 diváků

Římský amfiteátr se svou kapacitou 15 000 diváků a s průměrem větším než 120 metrů řadí mezi největší amfiteátry Balkánského poloostrova. Vybudován byl císařem Traiánem ve druhém století našeho letopočtu a sloužil ke gladiátorským zápasům a bojům divokých šelem.

V 7. století byla v jedné z galerií vybudována křesťanská kaple se vzácnými nástěnnými mozaikami. Následně se amfiteátr začal používat i jako pohřebiště a hřbitov.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

To nejlepší z amfiteátru se ukrývá v podzemí

Projděte si úzké chodbičkyProjděte si úzké chodbičky

Amfiteátr byl dlouhou dobu zasypán a znovu objeven byl až v roce 1966. Dosud je však odkrytá pouze menší část původně eliptického tvaru.

Zbytek amfiteátru je zastavěn domy v moderním stylu, město však zvažuje jejich svržení, neboť se kvůli nim amfiteátr potýká s vážnými strukturálními problémy, a v roce 2013 byl dokonce zařazen spolu s dalšími třinácti místy Evropy na seznam nejvíce ohrožených lokalit kulturního dědictví v Evropě.

Pokud sem vyrazíte, rozhodně doporučujeme navštívit i množství podzemních chodbiček, které jsou přístupné téměř po celém obvodu. Rozhodně nebudete litovat.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rimsky-amfiteatr/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024