Velká mešita: už z dálky září žlutá kopule a bílý minaret

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 4. 2018 • Přečteno 3631x

Velká mešita byla postavená v roce 1931 králem Ahmetem Zogem I.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Přestože minulost Albánie utvářelo především křesťanské náboženství, dnes zde převládá muslimská orientace a o zbytek se dělí pravoslavní a katolíci.

Náboženství v Albánii

Albánie je jedinou evropskou zemí s výraznou převahou islámského náboženství, i přes tuto skutečnost se jedná o nábožensky vstřícnou a tolerantní zemi. Ne vždy tomu tak bylo.

Od roku 1967, kdy komunistický režim prohlásil Albánii za první ateistický stát, v němž bylo praktikování jakéhokoliv náboženství zakázáno, představuje náboženská orientace velice citlivou otázku.

Během tohoto období bylo zničeno nebo přestavěno na účelové budovy mnoho historických staveb včetně starověkých kostelů i mešit a uchráněno zůstalo jen několik málo starobylých nebo opravdu výjimečných náboženských staveb.

Malá a Velká mešita

Noční mešitaNoční mešita

Až do pádu komunismu v roce 1990 byly všechny stavby náboženského charakteru uzavřeny a zbořeny a jejich představitelé byli v lepším případě uvězněni, v horším povražděni.

Tyto doby jsou však naštěstí dávno pryč a dnes můžete v Durrësu navštívit dvě impozantní muslimské mešity. Starší Fatihovu mešitu z doby Otomanské, která se datuje do roku 1503, naleznete na prostorném náměstí v Durrësu a o něco mladší a známější Velkou mešitu, která spolu s náměstím tvoří centrum města. 

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Velká mešita

Velká mešita byla postavená v roce 1931 králem Ahmetem Zogem I. na pozůstatcích původní osmanské mešity a svůj název získala, aby se odlišila od malé Fatihiovy mešity.

Během ateistické kampaně v roce 1967 byla i Velká mešita uzavřena a její minaret byl poničen. Další poškození na sebe nenechalo dlouho čekat během mohutného zemětřesení, které zasáhlo město v roce 1979.

Díky pomoci Mezinárodní islámské organizace pro muslimskou světovou ligu prošla Velká mešita po pádu režimu celkovou rekonstrukcí a roku 1993 byla znovu otevřena. Mešita je postavená z moderního materiálu a zdobí ji velká žlutá kopule a bílý minaret.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velka-mesita/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024