Cork: kulturní město jihu Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14271x

Cork je druhým největším městem Irska. Těží z přístavní minulosti.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Město Cork, ležící na řece Lee, se prohlašuje za kulturní město jihu irského ostrova. Odjakživa bylo město významným přístavem, dnes je druhým největším irským městem. Je vybudováno na ostrově. Město Cork vzniklo na bažinatém území v 7. století, kdy zde sv. Finbarr založil klášter, dnes na tomto místě stojí neogotická katedrála.

Později kolem kláštera vznikla osada, kterou v 9. století zpustošili Vikingové. Usadili se zde a s místními splynuli. Ve 12. století přicházejí Normané, kteří se zde usadili a vybudovali mohutné hradby, které odolaly dokonce i Cromwellovým vojskům. Postupně byly místní bažiny vysušovány, město se tak začalo rozrůstat do vnitrozemí a námořní obchod rozkvétal. Z tohoto období blahobytu je dodnes patrna bohatá architektura z 18. a 19. století.

Co ve městě byste měli vidět?

Cork je především městem úzkých středověkých ulic zvoucích k procházkám. Centrum města tvoří obchodní ulice St. Patrick´s Street a Grand Parade. Severně od nich pak centrum přechází v historickou část mezi ulicemi Church Street a Carey´s Lane, kde naleznete typické irské puby. Na východě města pak naleznete staré přístavní město.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cork/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024