Galway: kamenité město, kde i ústřice mají svůj festival

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 1. 2017 • Přečteno 8129x

Pobřežní Galway je městem mořeplavců, festivalů a středověkých ulic.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Zajímavostí je, že díky obchodům se Španělskem město navštívil i Kryštof Kolumbus. Jeho přítomnost připomíná nenápadný památník.

Město Galway je hlavním městem stejnojmenného hrabství a centrem provincie Connacht. Leží na atlantském pobřeží irského ostrova. Jeho název je odvozen od irského názvu pro místo „Gaillimh“ a značí „kamenitý“. Město je označované za dvojjazyčné, protože se zde v běžném hovoru lidé dorozumívají irštinou, která se vyvinula z gaelštiny.

Z historie se dozvídáme, že první osada zde vznikla při brodu přes řeku Corrib. Ve 13. století se zde objevili Normané a vybudovali zde silně anglonormanskou oblast, kterou tehdy ovládalo 14 rodin. V 15. století Galway získává statut města a stále si udržuje loajalitu k anglické koruně ještě po dobu dvou let. V tomto období zaznamenává nebývalý rozkvět, hlavně díky obchodu s kontinentálními zeměmi, například Španělsko. V 17. století ale bylo město obléháno Cromwellovými vojsky. Následně pak úroveň města začala upadat.

V těsném sousedství Galwaye se nachází malé rybářské městečko Claddagh. Byla osídlena dávno před velkým sousedem. Měla vlastní zákony, zvyky i vedení vesničky. Místní byli pověstní jako jedni z nejzručnějších stavitelů lodí v Irsku. Dodnes se zde udržuje tradice výroby tzv. claddaghského prstenu, který nosí Irové na celém světě.

Co ve městě vidět?

Galway má pouze 80 tisíc obyvatel. Proto ani centrum města není nijak rozlehlé. Na jeho prohlídku Vám postačí pouhé dvě hodiny.

Střed města se rozkládá na obou březích řeky Corrib, která vytéká z nedalekého jezera, aby po pár set metrech vtekla do Atlantského oceánu. Snad nejznámějším kostelem v centru města je Church of St. Nicholas ze 14. století. Je největším středověkým chrámem v Irsku. Stavba je zasvěcena sv. Mikuláši z Myry, který je ochráncem námořníků. Kousek od tohoto chrámu je vystavěna katedrála Cathedral of Our Lady Assumed into Heaven and St. Nicholas. Byla postavena v 70. letech 20. století. Stavbě vévodí měděná kupole. Interiér působí masivním dojmem, kterému vévodí světle zelený mramor z Connemary.

V Galway Vás pravděpodobně nejvíce zaujmou středověké uličky, které se obzvláště k večeru zaplňují nejen místními, ale i turisty, kteří si hodlají užít irské pivo, irskou kuchyni a živou hudbu v typicky irských pubech.

Galway je městem kultury. Každoročně se zde koná spousta festivalů. Nejpopulárnější jsou například setkání spisovatelů v dubnu, filmový festival nebo Ústřicový festival.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 10 zájezdů

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galway/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024