Limerick: největší město Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10761x

Limerick leží na řece Shannon. Má bohatou středověkou minulost.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Město Limerick je třetím největším městem Irska. Přestože má město velice bohatou středověkou historii, působí dnes poněkud provinčním dojmem. Město se skládá ze tří částí. Nejstarší je Englishtown, postavený na ostrově, část Irishtown zaznamenala rozvoj ve 13. a 14. století a pak je tu moderní část Newtown Pery.

Limerick se nachází u posledního brodu při řece Shannon. Prvními obyvateli byli Vikingové v 10. století. Založili zde osadu na místě dnešního Englishtownu. Vikingové zde založili přístav. Po celé století s místními obyvateli vedli boje, až se nakonec úspěšně asimilovali. Ve 12. století přicházejí Normané. Ti město rozšiřují a opevňují a místo tak získává poměrně stabilitu. Na počátku 13. století je zde dokončen hrad King John´s Castle. Jsou zbudovány hradby a Irové za ně vyhnáni. Ti si tedy začínají stavět svůj Irishtown. S příchodem Cromwellových vojsk na konci 17. století dochází k úpadku města. V následujícím sledu dějin byl Limerick centrem boje katolíků s anglickou nadvládou. Dodnes je město baštou republikánů.

Co ve městě vidět?

Všechny pamětihodnosti města se nacházejí buď v Englishtownu nebo Irishtownu.

V Englishtownu naleznete kostel irské církve St. Mary Cathedral z 12. století. Z původní stavby však můžete vidět už jen románský portál, chrámovou loď a část příčné lodě. Zbytek budovy pochází z 15. století. Nedaleko odtud severním směrem naleznete hrad King John´s Castle. Původně byl hrad vybudován ve 13. století jako pětiboká pevnost se čtyřmi válcovými věžemi.

V Irishtownu je nejpozoruhodnější budovou bývalá celnice Custom House, klasicistní budova z 18. století, ve které dnes sídlí Hunt Muzeum, kde naleznete až 9 000 let staré předměty. Jde o osobní sbírku Johna Hunta, anglického obchodníka se starožitnostmi žijícím ve 20. století.

Dobré kavárny a puby naleznete na Ellen Streer, Denmark Street a Cruises Street. Kousek odtud je neogotický kostel St. John´s Cathedral z 19. století, který se honosí nejvyšší věží v Irsku (85 m).

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/limerick/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024