Kilkenny: mramorové město konkurovalo Dublinu

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9151x

Kilkenny je nejkrásnějším středověkým městem Irska z „černého mramoru“.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

O Kilkenny se říká, že je nejkrásnějším středověkým městem Irska.

Kilkenny leží v ohybu řeky Nore, nad níž se tyčí hrad. Prvními zdejšími obyvateli byli mniši v klášteře založeným sv. Canicem v 6. století. Ve 12. století pak do oblasti dorazili Normané a na místě dnešního hradu postavil svou pevnost Strongbow. Od 14. století zde sídlil rod Butlerů a udržoval po několik staletí loajalitu oblasti k anglické koruně.

V 17. století bylo Kilkenny takřka hlavním městem Irska. Byl zde založen irský parlament Confederation of Kilkenny. Na konci 17. století sem ovšem dorazila Cromwellova vojska a úroveň města začala upadat stejně jako obliba rodu Butlerů v Anglii.

Kilkenny leží v ohybu řeky Nore, nad níž se tyčí hrad Kilkenny leží v ohybu řeky Nore, nad níž se tyčí hrad

Z dob vrcholného rozkvětu Kilkenny v 17. století se však dochovaly středověké uličky. Městu se také říká „mramorové město“, protože je vystavěno z vápence, který získává svým zpracováním černý lesk.

Co ve městě vidět?

Moderní budovy v KilkennyModerní budovy v Kilkenny

Dominantou města je hrad. Vypíná se nad řekou Nore. Původně byl vybudován ve 12. století, ale v 17. a 19. století byl několikrát přestavován. Hrad lze navštívit v rámci organizované prohlídky. Interiér je vybaven z doby nadvlády rodu Butlerů. Vypráví tak o jejich bohatství a rodinném životě. Na hradě je i Butler Gallery, která nabízí výstavu moderního umění.

Do nevelkého centra města vede od hradu tzv. The Parade. Dříve toto prostranství bylo využíváno k vojenským prohlídkám. Tepnu samotného centra tvoří High Street, jíž vévodí Thosel, tržnice z 18. století, dnes budova slouží jako radnice. Nejhezčí ulicí na této třídě je tzv. Rothe House, dům z doby Tudorovců. Takřka naproti tomuto překrásnému domu sídlí Kilkenny Brewery, kde se vaří pivo Smithwick.

Hrad v KilkennyHrad v Kilkenny

Na druhé straně města se nachází St. Canice´s Cathedral. Katedrála byla vystavena na místě, kde byl v 6. století založen klášter. Samotná stavba katedrály pak byla vystavěna z „černého mramoru“ ve 13. století. Svou čistotou se řadí ke skvostům středověkého stavitelství. Lze zde vystoupat i na válcovou věž, nejstarší stavbu areálu.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kilkenny/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024